https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/sucho-uz-zahubilo-desetitisice-stromku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Sucho už zahubilo desetitisíce stromků

18.8.2003 | LIBEREC | MF Dnes
Příroda Jizerských hor se z veder vzpamatuje podle ochranářů možná teprve až za rok. Teď by jí pomohlo jednině ochlazení a vydatné deště.
 
Desítky tisíc mladých stromků, které lesníci letos v Jizerských horách vysadili, dlouhodobá sucha nevydržely a uschly. Kvůli nedostatku vláhy a mimořádným teplům však předčasně žloutnou a usychají i staré stromy s mělkými kořeny, jako například břízy a smrky. Pokud suchému počasí odolají, bude trvat i několik let, než se z toho vzpamatují.
„Kdybychom vysadili vedle sebe mladé stromky, které letní žár zničil, tak by jenom na Frýdlantsku zabraly plochu o rozloze patnácti hektarů,“ řekl Otto Kučera z frýdlantské správy Lesů České republiky.

Dlouhotrvající vedra se neblaze podepsala i na rašeliništích a mokřadách v Jizerských horách. Tam, kde dříve bylo po kotníky vody, je sucho, takže by se po těchto místech dalo přejít.
„Něco takového nepamatuji, byli jsme na výletě na Smrk, šli jsme přes polskou stranu a připadalo nám neuvěřitelné, že jak hodně se příroda, kterou tak dobře známe, v těchto teplech změnila k horšímu,“ řekla sedmačtyřicetiletá Jarmila Kludáková z Liberce. „Nejvíce nás překvapila vyschlá rašeliniště.“
Odborníci pozorují předpovědi počasí s obavami. „Rašeliniště skutečně vyschla, podzemní vody je velice málo, protože neprší,“ potvrdil Vladimír Vršovský z liberecké Správy Chráněné krajinné oblasti. „Pomohlo by, kdyby se ochladilo a deště byly dlouhodobé a hlavně vydatné.“

Ačkoli by ochranáři byli rádi, kdyby se lesy a louky z nedostatku srážek vzpamatovaly co nejdříve, připouštějí, že letos se to možná nestane. „Pokud se příroda nestačí zregenerovat ještě v tomto roce, tak ji to čeká až někdy v roce příštím,“ dodal Vršovský.
Podle něj to není poprvé, co porost v Jizerských horách vzdoruje nebývale velkému teplu a nedostatku vlhka. „V roce 2000 to bylo hodně podobné, také byla mimořádná horka,“ připomněl Vršovský.
„Pokud jsou to jen jednotlivé, od sebe navzájem oddělené roky a nejedná se o dlouhotrvající trend, tak se s tím příroda obvykle sama vyrovná.“
Také Radek Hromádka z obecně prospěšné společnosti Suchopýr ví o tom, že stromy odumírají a rašeliniště vyschla. „Nemyslím si však, že by se v těch místech natrvalo změnila vegetace, to je nepravděpodobné,“ naznačil Hromádka. „Jako mnohem větší problém vidím to, že stromy rychle žloutnou a usychají. Zejména ty, co byly vysazeny letos a pořádně se neuchytily.“
reklama

 
Miroslava Martínková

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist