https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/v-unii-nam-muze-byt-hure-boji-se-zemedelci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: V Unii nám může být hůře, bojí se zemědělci

22.5.2003 | LIBEREC | MF Dnes
Žádná procházka růžovým sadem, a také možná nejkritičtější roky tak vidí vstup do Evropské unie zemědělci v Libereckém kraji. Zdaleka největší obavy mají přitom ti, kteří hospodaří v problematických podhorských oblastech - na Frýdlantsku a Jablonecku.
 
"Na první pohled to vypadá, že budeme dostávat dotace na více věcí, než teď. Ale na rozdíl od členských států Unie budou u nás zemědělci první rok dostávat jen pětadvacet procent. Až do úrovně pětatapadesáti procent pak může dotace dorovnávat stát. Jestli to ale stát neudělá, tak se nám povede ještě daleko hůře, než teď," konstatoval předseda Regionální agrární rady Robert Erlebach. Přitom dotačních titulů, o které budou zemědělci žádat, výrazně přibude. "Budeme dostávat peníze na údržbu krajiny, na krávy, které půjdou na porážku, ale třeba i na telata. Dotace budou i na obilí, budeme mít zajištěnou výkupní cenu, přes dvacet miliard dostane Česká republika na rozvoj venkova," pokračoval. "Jenomže o tom, zda nám stát dotace dorovná na úroveň Unie, a nebo nás tamní zemědělci převálcují, nám zatím nikdo neřekl." Zemědělci tak dodnes nevědí, kolik peněz mohou v příštích letech opravdu čekat. Navíc i o balík peněz z evropské kasy mezi nimi zuří téměř bratrovražedný boj. "Může se klidně stát, že nás nepoloží vstup do Unie, ale že to uděláme sami," připojil se za Agrární radu i Vítězslav Kverka. "Silnější a úrodnější regiony se totiž usilovně snaží získat co nejvíce peněz pro sebe a nás odsunout až na druhou kolej," vysvětlil. Příkladem jsou podle něj například tak zvané referenční výnosy. "Evropská unie zajišťuje zemědělcům, že jim odkoupí za předem stanovené ceny minimálně určité předem dané množství jejich produkce. Za toto množství dostanou zemědělci zaplaceno vždy, i když by třeba zůstávalo na skladě," pokračoval Kverka. Pro české zemědělce by tak měl platit standardní výnos 4,2 tuny obilí z jednoho hektaru. "Jenomže úrodnější oblasti chtějí více peněz a snaží se pro sebe výnos zvýšit o čtyři sta kilogramů a naopak nám jej snížit," stěžoval si Kverka. Stejné boje podle něj zuří i o dotace na krávy bez tržní produkce mléka. "Přitom to je jediná kvóta, která patří do takových podhorských a horských oblastí, jako je Liberecký kraj. Úrodnější oblasti se nám snaží ubrat i odsud," pokračoval Kverka.
reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist