https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/vyzkum-zdravi-lidi-zacal
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Výzkum zdraví lidí začal

26.6.2003 | NERATOVICE | MF Dnes
Hygienici se začali zdravotním stavem obyvatel z okolí Spolany zabývat teprve nedávno, když vyšlo najevo, že ve zvířatech a rostlinách jsou jedy. Teď odborníci zjistí, zda jsou toxické látky i v lidech. Dva tisíce lidí ze tří obcí z okolí Spolany se podrobí testům, zda jejich těla neobsahují stejné jedovaté látky jako tamní zvířata. Veterináři a ekologové našli rtuť, DDT a polychlorované bifenyly v slepičích vejcích, rybách či kachnách. Nyní testy podstoupí i lidé.
 
Hygienici zahájili výzkum minulý měsíc, obce Libiš, Tišice a Neratovice teď hledají vhodné obyvatele, kteří budou ochotni výzkum podstoupit. Výsledky zkoumání, které organizuje hlavní hygienik České republiky a zaplatí ministerstvo zdravotnictví, by měly být známy na konci září. "Lidé nejprve vyplní dotazníky. Některým pak odebereme krev. Chceme zjistit, zda se v jejich krvi nacházejí toxické látky svědčící o nebezpečném vlivu chemického provozu," uvedl ředitel Okresní hygienické stanice v Mělníku Jan Kozák. Pro výzkum jsou přitom vhodní lidé ve věku od 30 do 60 let, nekuřáci a ti, kdo nepracovali ve Spolaně. "Kuřáci a zaměstnanci Spolany by výsledky mohli zkreslit, jde hlavně o ty, jež vedle chemičky žijí," vysvětlila pracovnice hygieny Michaela Krchová. Obyvatelé z okolí chemičky, tamní lékaři, hygienici a především samotní zaměstnanci jsou si vědomi toho, že obzvláště některé nebezpečné provozy na zdraví obyvatel vliv měly. Někteří lidé se proto k výzkumu staví skepticky. "A co se změní, když zjistíme, že máme v krvi nějaký jed? Nikdo nám stejně nic nedá. Do Spolany šel každý pro peníze a jenom hlupák by nevěděl, v jakém bordelu dělá. Já se zkoumat nenechám. Je lepší to nevědět," uvedl jeden z obyvatel Libiše, který nechtěl zveřejnit své jméno. Dosud se přitom zdravotním stavem obyvatel v okolí továrny nikdo příliš nezabýval. Samotní zaměstnanci nebezpečných provozů sice chodí na kontroly, ale jedovaté látky v jejich těle nikdo neměří. Statistici sledují například výskyt rakoviny a dalších chorob v populaci, ale údaje jsou vždy pouze za celý okres, takže mohou být zavádějící a o situaci několika tisíc obyvatel z těsné blízkosti chemičky mnoho nevypovídají. "Podle statistik se obyvatelé celého Mělnicka nijak nevymykají z ostatní populace. Ovšem o specifiku obyvatel z okolí chemičky žádná studie nevznikla a statistické údaje o tom nic neříkají," uvedl včera ředitel hygienické stanice Kozák. To potvrzují i lékaři z Neratovicka. "Například rakovina plic se tady vyskytuje stejně jako jinde. Všichni postižení jsou kuřáci, takže choroby spíš souvisejí se životosprávou, lidé se tu přejídají, nemají příliš pohybu," uvedl lékař Ján Dindoš. Přesto zdravotníci nevylučují, že by lidé pracující ve Spolaně nemohli být nějakou specifickou nemocí postiženi nebo by neměli v těle usazené jedovaté látky.
reklama

 
RADEK PLAVECKÝ

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist