https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/zemedelci-doplaceji-na-to-ze-nemaji-penize-na-projekty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Zemědělci doplácejí na to, že nemají peníze na projekty

16.5.2003 | ÚSTÍ NAD LABEM | MF Dnes
Ústí nad Labem V nevýhodě jsou oproti jiným krajům severočeští zemědělci, když chtějí žádat o peníze z programu Evropské unie Sapard. Většina zemědělských odborníků se shoduje na tom, že zpracování projektů je drahé a zdejší farmáři nemají tolik peněz, jako třeba prosperující podniky na jižní Moravě. Ministerstvo zemědělství tento týden zveřejnilo, kolik projektů z kterého kraje došlo do předvstupního programu Evropské unie Sapard v jeho třetím, posledním kole. Po vstupu země do EU totiž program v dnešní podobě zaniká. Zatímco jižní Morava přihlásila 235 projektů a jižní Čechy 207, severozápadní Čechy (Ústecký a Karlovarský kraj dohromady) se umístily jako poslední s pouhými třiceti devíti projekty.
 
"Zájem na regionálním pracovišti v Ústí nad Labem je už tradičně nejmenší," zdůraznil mluvčí ministerstva zemědělství Martin Severa. Balík peněz, který se bude rozdělovat, přitom není zanedbatelný: celkem 655 milionů korun. "Jaký je důvod, že žádostí ze severu Čech došlo méně? Ústecký a Karlovarský kraj nejsou tak zemědělsky zaměřeny," vysvětluje to jednoduše vedoucí regionálního pracoviště Sapard v Ústí Miroslav Láska. Zřejmě to ale nebude jen tím. "Zpracování projektu stojí hodně peněz, a ne každý farmář na to má. Severočeští zemědělci hospodaří v mnohem v horších podmínkách, než ti jihomoravští, a do projektů mohou méně investovat," poukazuje na jednu z příčin Jaroslav Hejna z agentury ministerstva zemědělství v Litoměřicích. Stejný počet projektů však Severočeši předložili i loni a tady už se nelze vymlouvat na charakter krajiny, protože loňské kolo bylo určeno i na rozvoj venkova. Třeba Hoštka na Litoměřicku tam přihlásila projekt na sportoviště - zatím se propracovala mezi náhradníky. Tady i Láska uznává, že nadšení severočeských starostů pro evropské peníze mohlo být větší. Jenomže starostové si stěžují, že je odrazují dřívější neúspěchy, o kterých si myslí, že je nezavinili. "Popsali jsme zbytečně spoustu papírů a otrávilo nás to. Sapard měl zúžit priority - třeba jenom na kulturu, aby se dostalo na větší procento žadatelů o peníze," myslí si starostka Hoštky Anna Podpěrová. Mezi úspěšnými žadateli v druhém, už uzavřeném kole je i zemědělská společnost Astur Straškov, dotaci dostala na rekonstrukci jímek ve vepříně. "Když už se do toho pustíte a seženete dobré konzultanty, máte velkou šanci na úspěch," domnívá se šéf Asturu Zdeněk Hoblík.
reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist