Zbyněk Havránek "> Česká republika řekla jasné ano ochraně velryb - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ceska-republika-rekla-jasne-ano-ochrane-velryb
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Česká republika řekla jasné ano ochraně velryb

24. června 2005 | Greenpeace
Autor: Zbyněk Havránek

Česká republika se na letošním zasedání Mezinárodní velrybářské komise jasně přidala k zemím, které zastávají politiku aktivní ochrany velryb.

„Greenpeace vítá aktivní politiku ochrany velryb, kterou Česká republika prosazovala na letošním zasedání Mezinárodní velrybářské komise. Bez její účasti by budoucnost těchto mořských savců byla ještě více ohrožena, než je dnes,” řekl Marek Tomin, nezávislý odborník na ochranu kytovců a spolupracovník Greenpeace.

Česká republika například hlasovala proti japonskému návrhu, který požadoval zavedení nového systému řízení lovu velryb a znamenal by okamžité zrušení moratoria na veškerý komerční lov velryb.

“Ačkoli nemáme moře, česká veřejnost výrazně podporuje ochranu velryb,” řekla na počátku letošní schůze Mezinárodní velrybářské komise (IWC) Dr. Pavla Hýčová, delegátka za Českou republiku.

Na druhé straně Češi podpořili australskou rezoluci, odsuzující japonský lov velryb ve vodách kolem Antarktidy. Japonci tvrdí, že tento lov provádějí pro vědecké účely.

„Japonský vědecký lov je jen skrytá forma komerčního lovu. Údaje získané zabíjením velryb již nejsou potřebné. Navíc dnes existuje řada nenásilných metod výzkumu. Toto stanovisko zastává i Vědecký výbor Mezinárodní velrybářské komise, který japonský lov každoročně odsuzuje“ uvedl Tomin.

Japonsko na letošním zasedání oficiálně oznámilo, že hodlá zdvojnásobit počet plejtváků malých, které v antarktických vodách loví pod rouškou vědeckého výzkumu, na více než 800. Maso z takto ulovených velryb se prodává na japonském trhu za desítky milionů USD ročně. Japonští velrybáři zároveň chtějí lovit i několik desítek ohrožených keporkaků a plejtváků myšok, což nejvíce popudilo Austrálii a Nový Zéland. Pozorování velryb je v těchto zemích velice populární formou turistiky.

„Jsme nadšeni účastí a hlasováním Čechů na letošním zasedání,“ prohlásil Sir Geoffrey Palmer, komisař IWC za Nový Zéland, který společně s Austrálii, Británií a USA vede ochranářský tábor v IWC.

Japonsko v posledních patnácti letech ulovilo ve jménu vědy více než 5 000 velryb. Letos jich japonští velrybáři celkem míní ulovit více než 1300.


Další informace:

Marek Tomin, nezávislý konzultant pro otázky ochrany oceánů a poradce Greenpeace ČR,
tel: +82 10 3146 1817, e-mail: marek.tomin@volny.cz

http://www.greenpeace.cz/velryby

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist