Kamila Staňková "> Jak se změní život člověka po nástupu do práce - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jak-se-zmeni-zivot-cloveka-po-nastupu-do-prace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Agentura Pondělí: Jak se změní život člověka po nástupu do práce

10. listopadu 2014 | Agentura Pondělí
Autor: Kamila Staňková, tel: 724214431
Problematikou nalezení a udržení práce se v dnešní době zabývá téměř každý. Vysoká nezaměstnanost se týká značné míry populace, ve Šluknovském výběžku zejména. Položme si ještě zajímavější otázku… jak se s tímto problémem potýkají lidé se zdravotním znevýhodněním? Jak asi takový člověk shání práci, když je jeho sebevědomí pod bodem mrazu?
Jako pracovní konzultant neziskové organizace Agentury Pondělí jsem se setkala s dvěma různými reakcemi firem na toto téma. Ač stát podporuje zaměstnávání lidí s handicapem z finanční stránky (a to povinným plněním podílu, pokud má firma nad 25 zaměstnanců), není vždy pravidlem, že firma takového člověka zaměstná. Nechtějí se zatěžovat riziky a někdy specifickým přístupem ke zdravotně znevýhodněným lidem, a tak vyhledávají jiné cesty, jak si povinnost splnit. Druhým opakem je otevřený přístup k věci, kdy se firma snaží vymyslet nenáročnou práci na zkrácený úvazek a je si vědoma ihned několika výhod. Nejen že ušetří na daních, plní dle zákona povinný podíl, ale ulehčí ostatním zaměstnancům od často nepříjemné opakující se práce, jež za ně odvede onen člověk s handicapem. Tímto firma zvýší svou společenskou prestiž, zaměstnávání znevýhodněných osob je v zahraničí často naprosto běžnou samozřejmostí.
A jaký to má dopad na člověka, který nikdy v životě nepracoval, a jeho okolí často vůbec nepředpokládalo, že je toho schopen? Toto můžeme dnes a denně pozorovat díky projektu Individuální podpora na cestě do práce. Tento projekt je financován z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR. V programu Podporované zaměstnávání jsme za celých 13 let působení nezažili takový rozkvět. Pokud bychom chtěli tento úspěch trochu numericky přiblížit: Od počátku projektu, tj. od dubna 2013, jsme podpořili 50 osob, bylo uzavřeno 33 pracovních smluv a 25 dohod o provedení práce. Projekt končí v březnu 2015, tudíž očekáváme, že se podaří domluvit ještě další pracovní možnosti.
Pravděpodobně si málokdo dovede představit, jak získání práce může změnit život člověka s handicapem. Většina našich uživatelů žije v malém okruhu přátel, mají své rituály, specifické návyky a jsou zvyklí šetřit. Žijí ze svých invalidních důchodů a s hospodařením s penězi potřebují pomoci. Nástupem do práce získávají nové kontakty s lidmi, začínají více komunikovat, učí se dodržovat režim a čas. Díky výplatě si mohou dovolit jet na dovolenou, koupit nové věci do bytu, zajít si na koncert, apod. Práce se stává součástí jejich každodenního života, potřebují se cítit užiteční a těší se každý den na své kolegy. Někteří zůstávají v práci přes čas a dokonce si nechtějí vybrat dovolenou, protože se bez práce nudí. Kolik zaměstnavatelů se může chlubit takto namotivovanými a nadšenými zaměstnanci?
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist