https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/k-vysledkum-aukce-tzv-virtualni-elektrarny-a-jejim-dopadum-na-cenu-elektriny-v-roce-2007
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MPO ČR: K výsledkům aukce tzv. virtuální elektrárny a jejím dopadům na cenu elektřiny v roce 2007

3. srpna 2006 | MPO ČR
Veřejná aukce tzv. virtuální elektrárny o výkonu 400 MW dne 2. srpna byla, stejně jako v loňském roce, nařízena Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže s cílem posílit tržní a konkurenční prostředí na trhu elektrické energie v České republice. Společnost ČEZ, a.s. do tohoto procesu nijak nevstupuje a nesmí se této aukce jakkoliv účastnit. Aukce byla organizována nezávislou aukční společností, společně s Komoditní burzou Kladno.

Trh s elektřinou byl v uplynulých letech postupně uvolňován podle zásad Evropské unie a od 1. ledna 2006 je plně liberalizován. Ceny elektrické energie se tedy odvíjejí od poptávky a nabídky na trhu. Kromě toho je trh s elektřinou v ČR vystaven konkurenčnímu prostředí evropského trhu.

Ceny elektřiny nestanovuje vláda České republiky, ale v souladu s platnými směrnicemi EU a zákony ČR je reguluje nezávislý Energetický regulační úřad. Regulované ceny v elektroenergetice vyhlašuje Energetický regulační úřad pouze jedenkrát ročně a jsou platné na celý kalendářní rok.

Včerejší aukce potvrdila očekávaný nárůst cen pro velkoodběratele, který je způsoben převisem poptávky po elektřině v celé střední Evropě a očekávaným úbytkem výrobních kapacit v celém regionu. Jen v rámci zemí tzv. Višegrádské čtyřky se odhaduje do roku 2020 úbytek instalovaných kapacit až o 30 procent. Jedná se například o odstávky výrobních zdrojů na Slovensku (elektrárny v Jaslovských Bohunicích, Vojanech a Novákách).

"Chápeme, že ČEZ musí respektovat realitu evropského trhu s elektřinou. Zároveň s tím ale očekáváme, že najde způsob, jak vzít v úvahu situaci českých spotřebitelů i udržet konkurenční výhodu našeho průmyslu. Současně budeme chtít využít část zisku ČEZ připadající státu ke zmírnění dopadů celosvětového růstu cen energií na české zákazníky, například formou kompenzací pro sociálně slabší skupiny obyvatel," řekl ministr průmyslu a obchodu Milan Urban.

Výsledný růst cen pro velkoodběratele se však zcela neprojeví v cenách pro koncové zákazníky. Náklady na samotnou elektřinu tvoří zhruba jednu třetinu výsledné ceny pro domácnosti. Zbývající část tvoří daně a poplatky za její distribuci, přenos, služby, podporu obnovitelných zdrojů energie, a další. Tyto poplatky stanovuje Energetický regulační úřad. Průměrné zvýšení cen elektřiny pro domácnosti pro celý rok 2006 bylo ve výši 8,9 %.

"Předpokládáme, že cena pro domácnosti pro rok 2007 vzroste méně, než tomu bylo v letošním roce. I přes tento růst zůstane cena elektrické energie pro domácnosti v České republice jednou z nejnižších v celé Evropě," uvedl ministr průmyslu a obchodu Milan Urban.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist