Miroslav Šuta "> Nízkoemisní zóny: Německo spustilo 2 nové, čeští poslanci rozhodnou o Klausově vetu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nizkoemisni-zony-nemecko-spustilo-2-nove-cesti-poslanci-rozhodnou-o-klausove-vetu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Centrum pro životní prostředí a zdraví: Nízkoemisní zóny: Německo spustilo 2 nové, čeští poslanci rozhodnou o Klausově vetu

1. září 2011 | Centrum pro životní prostředí a zdraví
Autor: Miroslav Šuta, tel: 777 75 75 11
Německá města Magdeburk a Halle se dnes připojila k desítkám evropských, která pro zlepšení ovzduší zavedla nízkoemisní zónu. Ta omezuje do stanovené části měst vjezd automobilům nejvíce znečišťujícím ovzduší. Nízkoemisní zóny kromě Německa úspěšně fungují např. také v Dánsku, Švédsku, Holandsku, Velké Británie. Čeští poslanci schválili možnost měst vyhlašovat nízkoemisní zóny 7. června, ale prezident Klaus tuto novelizaci zákona o vzduší vetoval 23. června. Definitivní rozhodnutí o osudu nízkoemisních zón mají poslanci na pořadu jednání zítra ráno.

„Znečištění ovzduší prachem zbytečně v České republice zabíjí podle dostupných analýz tisíce lidí. Přitom Göteborg zavedením nízkoemisní zóny snížil emise prachových částic z nákladní dopravy o 40 %. Ve Stockholmu zóna snížila emise jemných prachových částic o 40 %. Dobré zkušenosti se snižováním emisí prachu má po zavedení zóny i Berlín ,“ upozornil MUDr. Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví a dodal „Nízkoemisní zóny už kromě metropolí jako Berlín, Mnichov, Londýn, Stockholm nebo Kodaň zavádí i města, jejichž podmínky jsou našim podmínkám daleko bližší jako Lipsko, Krefeld, Dinslaken, Magdeburk nebo Halle. Jen letos už zřídilo nízkoemisní zóny 7 německých měst.“

Krátkodobé vdechování prachu zvyšuje počet zánětlivých onemocnění plic, působí negativně na srdečně-cévní systém, vede ke zvýšení počtu hospitalizací a k vyšší úmrtnosti. Dlouhodobé působení prachu zhoršuje plicní funkce u dětí i dospělých, zvyšuje počet chronických obstrukčních onemocnění plic a snižuje délku dožití hlavně v důsledku úmrtí na srdečně-cévní a plicní onemocnění.
Miroslav Šuta, tel: 777 75 75 11
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist