Jana Poláková "> Otevřený dopis ROZKOŠE bez RIZIKA k návrhu zákona o regulaci prostituce - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/otevreny-dopis-rozkose-bez-rizika-k-navrhu-zakona-o-regulaci-prostituce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ROZKOŠ bez RIZIKA: Otevřený dopis ROZKOŠE bez RIZIKA k návrhu zákona o regulaci prostituce

21. října 2014 | ROZKOŠ bez RIZIKA
Autor: Jana Poláková, tel: 777 180 140
Dnes začíná a v následujících dnech bude pokračovat 19. schůze Poslanecké sněmovny. Jedním z projednávaných bodů bude i návrh zákona o regulaci prostituce, který postoupil do druhého čtení. ROZKOŠ bez RIZIKA s tímto návrhem nesouhlasí a zaslala proto poslancům a poslankyním otevřený dopis s výzvou, aby hlasovali proti přijetí návrhu. Znění dopisu najdete níže. K dopisu se připojily organizace La Strada ČR, Ulice - Agentura sociální práce a Network East-West – Projekt Jana.

Vážené poslankyně, vážení poslanci,

jménem nevládní organizace ROZKOŠ bez RIZIKA, která už 22 let pomáhá sexuálním pracovnicím, Vás žádáme, abyste hlasoval/a proti přijetí návrhu zákona o regulaci prostituce z dílny Zastupitelstva hlavního města Prahy, sněmovní tisk 115.
Návrh zákona ignoruje doporučení českých organizací, které se dlouhodobě zabývají problematikou prostituce (ROZKOŠ bez RIZIKA, Centrum Jana, Ulice – Agentura sociální práce) či obchodováním s lidmi (La Strada, o. p. s), a opomíjí zkušenosti evropských zemí, kde již byla prostituce zákonem upravena.

Přijetí návrhu by výrazně zhoršilo postavení sexuálních pracovnic a pracovníků, přitom řada z nich se už nyní nachází v problematické životní situaci, kdy čelí stigmatizaci, zadlužení – často se jedná o svobodné matky s dětmi – a zvýšenému riziku násilného napadení. Nezamýšleným, ale velmi vážným důsledkem návrhu je pravděpodobný nárůst pohlavně přenosných infekcí u sexuálních pracovnic/pracovníků a jejich klientů/klientek.

Naše hlavní výtky vůči návrhu zákona o regulaci prostituce jsou:
• Návrh je přísně regulační (vznik registru osob v prostituci, plošný zákaz pouliční prostituce, omezení tzv. privátů) a represivní (vysoké pokuty). Podstatná část sexuálních pracovnic a pracovníků proto přejde do ilegální sféry, což přinese řadu negativních jevů: pokles testování na pohlavně přenosné infekce, růst obchodu s lidmi a vykořisťování, větší riziko násilí, odklon od pomáhajících organizací, kdy bude velmi problematické tyto osoby kontaktovat a poskytnout jim preventivní služby, a v neposlední řadě i zatížení policie.
• Nesouhlasíme s povinnou registrací a vznikem registru sexuálních pracovnic a pracovníků. Obava ze ztráty soukromí a stigmatizace bude dalším důvodem odchodu sexuálních pracovnic a pracovníků do ilegální sféry. S povinnou registrací nesouhlasily dle našeho šetření dvě třetiny dotázaných klientek. Lze předpokládat, a dokládají to i zahraniční zkušenosti, že reálný počet registrovaných bude ještě nižší.
• Povinné zdravotní prohlídky žen a mužů pracujících v sexbyznysu nefungují, a to jak podle zkušeností ze zahraničí, tak podle studií renomovaných organizací jako UNAIDS (Společný program OSN pro HIV/AIDS) nebo WHO (Světová zdravotnická organizace). Způsobují menší zájem o testování a zákazníci častěji vyžadují sex bez kondomu. Proti vyzkoušené a funkční praxi je i zpoplatnění zdravotních prohlídek a nutnost navštívit praktického lékaře a jím určeného specialistu.
• Plošný zákaz pouliční prostituce postihuje nejzranitelnější skupinu osob v sexbyznysu, například drogově závislé nebo lidi bez domova. Nezřídka se jedná o osoby k prostituci nucené, které čelí dvojímu tlaku – kořistění ze strany kuplířů a represi ze strany policie. Návrh nepočítá se zavedením tippelzón (bezpečných areálů se zázemím pro poskytování sexuálních služeb), které dobře fungují v Německu, Nizozemí, Švýcarsku i dalších evropských zemích.
• Omezení pro privátní podniky (provozování na jednu osobu) nerespektuje charakter těchto podniků a zvýší pravděpodobnost násilných napadení sexuálních pracovnic a pracovníků. Dle našich zkušeností obvykle pracují v bytě minimálně dvě ženy, které si vzájemně poskytují ochranu a kontrolují se po odchodu zákazníka. Řada z nich nechce pracovat v tzv. klubech, protože jim nevyhovují pracovní podmínky určované vedením podniku – dlouhá provozní doba, nemožnost vzít si volno v práci apod.
• Návrh zcela opomíjí práva sexuálních pracovnic a pracovníků, neřeší jejich bezpečnost při práci nebo nárok na platbu za provedenou službu. Nezabývá se pracovními podmínkami pro osoby v sexbyznysu, nutností jejich destigmatizace a potřebou vytvořit programy zaměřené na odchod z tohoto odvětví, jako je tomu v případě zahraničních úprav.

Předkladatele návrhu zákona jsme na závažné nedostatky zákona několikrát upozorňovali. Rozbor problematických částí návrhu jsme vydali i v roce 2013 v publikaci Ze sexbyznysu na trh práce, která je v elektronické podobě zdarma ke stažení na stránkách rozkosbezrizika.cz. K výraznějším změnám přes naše námitky i námitky dalších organizací, které jsou v pravidelném kontaktu se sexuálními pracovnicemi a pracovníky, ale nedošlo. Návrh zákona bohužel obsahuje natolik zásadní nedostatky, že jej musíme jako celek odmítnout. Ve svých důsledcích by vedl k výraznému nárůstu problémů spojených s prostitucí.

Celkový počet sexuálních pracovnic v ČR bývá odhadován na 10 až 13 tisíc, ROZKOŠ bez RIZIKA přitom ročně otestuje přes 3 tisíce z nich na HIV. Díky naší sociální a zdravotní práci velké množství sexuálních pracovnic dbá o své zdraví, což dokazují nízká čísla výskytu pohlavně přenosných infekcí u této skupiny. Přijetí a uplatňování zákona o regulaci prostituce by tento pozitivní trend zvrátilo.

Věříme, že při rozvažování o návrhu vezmete v potaz náš postoj. Neváhejte nás kontaktovat, pokud byste chtěl/a k problematice podrobnější vyjádření nebo schůzku.
S přátelským pozdravem

PhDr. Hana Malinová, CSc., generální ředitelka R-R, tel: 602181181, e-mail: Hana.Malinova@seznam.cz
Mgr. Lucie Šídová, výkonná ředitelka R-R, tel: 724760171, e-mail: sidova@rozkosbezrizika.cz

K dopisu a proti návrhu zákona o regulaci prostituce se připojují:

Mgr. Lucie Černá, předsedkyně Network East-West (česko-bavorský Projekt JANA),Domažlice, www.centrumjana.cz

Mgr. Martin Parula, ředitel Ulice – Agentura sociální práce, Plzeň, www.ulice-plzen.com

Mgr. Markéta Hronková, ředitelka La Strada, o. p. s, Praha, www.strada.cz
Jana Poláková, tel: 777 180 140
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist