https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ratifikace-klimaticke-dohody-z-parize-evropskou-unii-ma-zelenou-dokonceni-procesu-dnes-podporili-ministri-zivotniho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Ratifikace klimatické dohody z Paříže Evropskou unií má zelenou. Dokončení procesu dnes podpořili ministři životního prostředí

30. září 2016 | MŽP ČR
Autor: Jana Taušová, tel: 267 122 944, 739 242 379
Rada pro životní prostředí dnes přijala rozhodnutí o uzavření Pařížské dohody jménem Evropské unie. Ministři rovněž schválili pozici EU na zasedání smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu, které proběhne 7. - 18. listopadu 2016 v Maroku.

Tématem mimořádného zasedání Rady pro životní prostředí byl mezinárodní proces vyjednávání o ochraně klimatu. Pařížskou dohodu přijaly smluvní strany Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu v prosinci 2015 v Paříži. Dohoda by měla poté, co vstoupí v platnost, nahradit současný Kjótský protokol. Pro její platnost je však nezbytné, aby ji ratifikovalo nejméně 55 smluvních stran Rámcové úmluvy, jejichž souhrnný podíl na globálních emisích skleníkových plynů dosahuje nejméně 55 %. Rada pro životní prostředí dnes schválila ratifikaci Pařížské dohody jménem Evropské unie.

"Česká republika vítá dokončení ratifikačního procesu Pařížské dohody jménem EU. Díky intenzivnímu úsilí členských států EU a řady dalších zemí světa je pravděpodobné, že dohoda vstoupí v platnost ještě v letošním roce a první zasedání smluvních stran této dohody proběhne již na konferenci v Maroku. Je klíčové, aby byla Evropská unie od počátku zapojena do těchto důležitých jednání a podílela se na rozhodování o důležitých pravidlech pro implementaci Pařížské dohody. Dnešní rozhodnutí Rady pro životní prostředí umožní, že EU nezůstane pouze v roli pozorovatele," shrnuje přínos ratifikace náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž, který ČR na jednání reprezentoval.

Vzhledem k tomu že Pařížská dohoda zahrnuje otázky spadající do působnosti EU i jejích členských států, musí být ratifikována nejen na úrovni EU, ale i každým jednotlivým členským státem EU. "Česká republika předpokládá dokončení vnitrostátního ratifikačního procesu na jaře příštího roku. Souhlas minulý týden udělila česká vláda, nyní bude dohoda postoupena ke schválení Parlamentu a následně k podpisu prezidentovi," uzavírá náměstek Smrž.

Rada pro životní prostředí dnes rovněž schválila pozici, s níž EU a její členské státy pojedou na nadcházející klimatickou konferenci do Maroka. Závěry Rady vedle cílů Pařížské dohody upravují i otázky implementace na úrovni EU. Potvrzují redukční závazek EU vyplývající ze schváleného rámce v oblasti klimatu a energetiky do roku 2030 a zabývají se především konkrétními výstupy konference v Maroku v oblasti snižování emisí skleníkových plynů, adaptace na změnu klimatu, financování opatření na ochranu klimatu či mechanismem vyhodnocování jednotlivých závazků, které mají za úkol plnit smluvní strany.
Jana Taušová, tel: 267 122 944, 739 242 379 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist