https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/slunecni-energetiku-letos-zmrazeni-podpor-zbrzdilo-veri-se-vsak-v-jeji-rozmach-v-pristim-roce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liga ekologických alternativ: Sluneční energetiku letos zmrazení podpor zbrzdilo, věří se však v její rozmach v příštím roce

Po 2. ročníku Solární ligy ČR je ve hře o sluneční body 386 sídel s 14 tisíci m2 modulů a 18 systémy nad 100 m2. Vyhlášením nejúspěšnějších sídel a zajímavých instalací vyvrcholilo 22. listopadu klání obcí a měst o body za využívání energie Slunce - "Solární liga ČR". Po vzoru Německa, kde se rozvíjí pět let, ho organizuje již druhým rokem občanské sdružení Liga ekologických alternativ (LEA) za podpory Státního fondu životního prostředí a některých firem z oboru.

"Soutěž kromě sídel nejaktivnějších v zavádění solární techniky - jakoby bodovým světlem reflektoru - zviditelňuje v publicitě instalace inspirativní po technické i jiné stránce, a to jak termické na přípravu teplé užitkové vody a přitápění, tak i fotovoltaické, produkující ze slunečního záření přímo elektřinu," vysvětluje předseda poroty solární ligy Karel Merhaut z LEA. "Iniciátoři těchto projektů, výrobní i montážní společnosti, aktivní radnice, zastupitelé, experti, aktivisté i občané tak mohou prostřednictvím této osvětové aktivity snáze vstupovat na veřejné jeviště, odkud lze efektivněji vysílat mediální, poradenské, legislativní, lobbující a další signály a podněty k posilování této energetické alternativy. Přihlašováním instalací, jimž se podle stanoveného klíče přidělují solární body, přepočítané pak na jednoho obyvatele daného sídla, posilují obce a města své ekologické renomé, přispívají k očistě ovzduší a tím i k řešení globálních problémů ohrožení klimatu."

LEA svou aktivitou usiluje o intenzivnější přenos zkušeností mezi domácími projekty, ale i o příliv podnětů ze světa - pořádá besedy, semináře, exkurze do Německa a Rakouska, zodpovídá dotazy, vydává čtvrtletník Solárko, zdarma zasílaný aktivním účastníkům solární ligy a distribuovaný i dalším zájemcům. Jak dodávají organizátoři soutěže, doprovodným přínosem je zpřesňování - centrálně donedávna nesledovaných - statistických dat o zařízeních využívajících v ČR energii Slunce.
Průběh zápolení mohou zájemci sledovat na webové stránce www.solarniliga.cz, a to v šesti kategoriích (viz příloha s pořadím na prvních deseti místech v každé z nich).

"Jako vloni se s přihláškami roztrhl pytel až v podzimní koncovce a některá sídla se - ve stylu penaltového rozstřelu - vzájemně nově nahlášenými systémy trumfovala až do posledních hodin před uzávěrkou, " komentuje solární finále webmaster soutěže Jiří Dvořák z LEA. "Po tečce za letošním ročníkem lze shrnout, že se solární ligy účastní 386 obcí a měst s téměř 14 000 m2 modulů, z čehož je přes 12 tisíc metrů kolektorů teplovodních a zbytek připadá na panely fotovoltaické."
Pomyslný titul Solární mistr ČR na čele souhrnné kategorie pro všechny systémy a všechna sídla sice zůstal i letos dosud nepřekonané RUSAVĚ ze Zlínska s pětisetmetrovým systémem na koupališti, druhé místo opět Božímu daru z Karlovarska a třetí i letos Pístině z Jindřichohradecka (tutéž trojici nikdo z trůnů nesesadil ani v kategoriích pro termické systémy a pro sídla pod 5 000 obyvatel, kde je stejné pořadí), avšak v dalších třech kategoriích vyskočili na stupních vítězů nejvýše noví tři "solární mistři": mezi městy nad 50 000 obyv. PLZEŇ (následována Ostravou a Libercem), mezi těmi od 5 do 50 000 obyv. JINDŘICHŮV HRADEC (stíhaný Litoměřicemi a Tachovem), v kategorii fotovoltaiky pak PŇOVANY u Stříbra (před Vilémovem na Olomoucku a Jankovem-Holašovicemi na Českobudějovicku).

Většími kolekcemi instalací se v závěru roku blýskly např. Litoměřice. Vloni byly 13. mezi městy a letos po zřízení samostatné kategorie pro města od 5 do 50 tisíc obyvatel v ní útočily na prvenství hromadnou přihláškou cca 100 m2 nových systémů, hlavně na rodinných domech, šest kolektorů je i na objektech města. To už boduje 49 systémy o ploše přes 350 m2.
Jiří Landa, místostarosta Litoměřic, které již pátým rokem podněcují solární instalace místními dotacemi (20 000 Kč na 1 systém), navíc s příslibem peněz bez byrokracie do měsíce, shrnuje: "Po pěti letech víme, že se nám podařilo zachovat trend poklesu v obsahu oxidu siřičitého v ovzduší a že se lidé k topení uhlím nevracejí - jak to po zdražení plynu hrozilo."

Město eviduje na 50 dalších žádostí a zájem o "solárko" po letošním zdražení plynu opět stoupá. Nové instalace Litoměřičtí směřují i na budovy v majetku města, aby tak šlo příkladem. Do budoucna uvažují o rozšíření kolektorů na všechny základní i mateřské školy ve městě. Jistým příkladem pro ostaní jsou Litoměřice i v tom, jak se zde daří, alespoň zčásti, nacházet kompromisy s památkáři při umisťování slunečních modulů v dotyku s centrem, které je městskou památkovou rezervací.
Sotva se však metropole "zahrady Čech" usídlila v čele kategorie, přišla "sprcha" z Jindřichova hradce. Jeho plavecký bazén dopomohl po přihlášení do soutěže na čelo právě této jihočeské baště teplovodních kolektorů - převážně na rodinných domech. Třeboňská firma ENVI, divize Solarglas, zde "vystřihla" unikátní instalaci - 96 kolektorů Heliostar o ploše 192 m2 k ohřevu či předehřevu vody pro plavce i pro sprchy. Druhé Litoměřice následuje na třetí pozici Tachov rovněž s větší instalací na plaveckém bazéně.

V čele velkoměst nad 50 000 obyv. se ocitla Plzeň, druhé z měst s místními dotacemi kolektorů. Hromadná přihláška z druhé Ostravy ji sice v cílové rovince odsunula na druhou příčku, avšak "na cílové pásce" byli dík novým přihláškám na čele zase Plzenští. Dodejme, že v obou městech je na univerzitách i fotovoltaika o výkonu 20 kW, Ostrava navíc v tabulce větších systémů nad 100 m2 boduje hned čtyřikrát a další velké instalace tu mají nachystány.

Za zmínku stojí, že na 8. příčku mezi 19 hrajícími velkoměsty (díky největší fotovoltaice v ČR se 40 kW a 333 m2 na Pedagogické fakultě MU) vystoupalo Brno a že Praze přibyl největší termický systém - 120 m2 na Arcibiskupském gymnáziu na Vinohradech. Posunul hlavní město na 10. post.

O překvapení se postarala obec Hořepník u Pelhřimova přihláškou tří systémů - na nové škole se 36 kolektory a zásobníkem 1 300 litrů ohřívá vodu a přitápí, na staré škole ohřívá 600 litrů vody pro jídelnu a od dubna šetří 30 % elektřiny, další je na budoucím penzionu. Také Potůčky z Karlovarska s pěkným termickým systémem o 110 m2 na škole a školce s krytým bazénem a ohřívanou vodou se probojovaly na 6. místo souhrnné kategorie - Hořepník je sedmý.

Přestože solární ligu i instalace nových systémů v ČR letos přibrzdilo březnové zastavení podpor projektů ze strany SFŽP, nové systémy i jejich přihlášky do soutěže přibývají. Nadcházející rok, kdy se v praxi začne plně ve prospěch fotovoltaických instalací uplatňovat nový zákon na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a očekává se i dokončení mnoha projektů termických systémů, které jsou v řadě míst připraveny k realizaci, by tak podle očekávání měl být pro naší solární energetiku - a jistě i pro Solární ligu ČR - štědřejší než tento...

Konkretni zebricky viz www.solarniliga.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist