https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tema-palmovy-olej-hned-tak-neutichne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Toulcův dvůr: Téma PALMOVÝ OLEJ hned tak neutichne!

27. září 2016 | Toulcův dvůr
Autor: Zuzana Hanušová, tel: +420 773 031 325
Nejen z důvodu ekologického ale také proto, že má velký vliv na naše zdraví. Učitelé základních a středních škol, přijďte se o něm dovědět více na naše setkání s tématem PALMOVÝ OLEJ – DOBRÝ SLUHA NEBO ZLÝ PÁN?, které se bude konat ve čtvrtek 10. listopadu na Toulcově dvoře, středisku ekologické výchovy v Praze.

Nebezpečí skryté v palmovém oleji se nazývá nasycené mastné kyseliny. Zatímco ve 100 gramech řepkového oleje jich je pouze okolo 7 gramů, v palmovém oleji je to 49 gramů! A tak se ucpávají cévy, což může vést k infarktu nebo ke kornatění tepen. I česká studie profesora Josefa Šimka z Ústavu fyziologie LF UK Hradec Králové potvrzuje, že palmový olej neobsahuje žádné blahodárné nenasycené mastné kyseliny, ale pouze ty nebezpečné nasycené.

Doporučení vyhnout se konzumaci palmového tuku stojí i v oficiálních Výživových doporučeních vydaných Společností pro výživu. Ta spadá pod ministerstvo zdravotnictví. Docent Jan Pánek z Profit institutu, který pracoval na odborném hodnocení palmového tuku, doslova píše: „Asi jedinou výhodou palmového oleje je jeho nízká cena.“

Ekologický dopad využívání tohoto oleje je také na zvážení. Ještě před několika lety jste u pojídání chipsů či sladkostí nevěděli, že tímto mlsáním možná připravujete orangutana „o střechu nad hlavou“. Deštné pralesy začínají být ohroženy a producentům těchto potravin nedochází (anebo dochází, ale zisk je přednější), jak velmi do budoucna ovlivňují chod celé planety.

Ekologové začínají být osočování z vytváření paniky, ale opravdu jde jen o paniku? I o tom vám přijde vyprávět z vlastní zkušenosti náš významný primatolog a výzkumný pracovník ZOO v Ústí nad Labem, Mgr. Stanislav Lhota, PhD., který bude mluvit o svých vlastních zkušenost.

Tak se přijďte podívat a něco zajímavého dozvědět ve čtvrtek 10. listopadu na Toulcův dvůr.
Zuzana Hanušová, tel: 420 773 031 325 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist