Květa Kočová "> Topolánkova vláda tápe v energetické politice - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/topolankova-vlada-tape-v-energeticke-politice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČSSD: Topolánkova vláda tápe v energetické politice

15. března 2007 | ČSSD
Autor: Květa Kočová
Závěry summitu EU, který stanovil směry dalšího vývoje energetiky v Evropě, považuje ČSSD za krok správným směrem. Závazky dosáhnout k roku 2020 dvacetiprocentního snížení emisí skleníkových plynů proti roku 1990, dvacetiprocentního podílu obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie a desetinového podílu biopaliv na celkové spotřebě pohonných hmot jsou ambiciozní, nicméně reálné.

Protože stanovené podíly budou pro EU platit jako průměr, měla by vláda s ohledem na konkrétní podmínky naší země navrhnout Evropské komisi na jedné straně nižší podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie a kompenzačně podstatně vyšší snížení emisí skleníkových plynů. „Jsme přesvědčeni, že Česká republika je schopna bez problémů dosáhnout 30% snížení těchto emisí a budeme toto prosazovat,“ říká Petr Petržílek, stínový ministr životního prostředí. Česká republika dosáhla maxima znečištění v roce 1990 a díky restrukturalizaci průmyslu a velkému potenciálu zvyšování energetické účinnosti zejména plánovanou modernizaci našich tepláren a elektráren je takový závazek reálný.

„Na základě provedených analýz jsme přesvědčení, že vláda by při jednání s Evropskou komisí měla pro ČR navrhnout podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie v roce 2020 ve výši 14 %,“ doplňuje Milan Urban, stínový ministr průmyslu a obchodu. Podle Milana Urbana má Česká republika nevyužitý potenciál spíše v oblasti výroby tepla, které tvoří zhruba tři čtvrtiny našeho celkového potenciálu obnovitelných zdrojů energie. Zatímco sousední Rakousko má cca 20% podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie v podstatě splněn již dnes, v ČR se tento podíl teprve blíží 5 %, proto je nezbytné být ve svých závazcích o něco skromnější než EU.

Oba stínoví ministři dále kritizují vládu za návrh dalšího odkladu povinnosti přimíchávání biopaliv do pohonných hmot. Tato povinnost by měla být v souladu s předcházejícími návrhy ČSSD stanovena pro celý letošní rok a nikoliv jen pro jeho část. To odpovídá i podílu již osetých ploch energetickými plodinami. Pro methylester řepkového oleje dále ČSSD navrhne rychlejší náběh, resp. vyšší podíl při jeho přimíchávání do nafty než předpokládá vládní návrh. „Jedná se o formu podpory našich zemědělců,“ říkají Milan Urban a Petr Petržílek.

„Problém je v tom, že současná vláda nedostatečně využívá evropské programy pro oblast obnovitelných zdrojů a úspor energie,“ upozorňuje Milan Urban. Podíl finančních prostředků určených na tuto oblast na celkových finančních prostředcích z evropských fondů činí pouhá tři procenta. Zatímco vláda ČSSD na podporu obnovitelných zdrojů a úspor energie v Operačním programu podnikáni a inovace navrhla finanční objem 10,5 mld. Kč, ministr Říman ho snížil na 4 mld. Kč a přes opakované výzvy ČSSD, řady nevládních organizací i podnikatelů tento zcela nedostatečný objem dosud nezměnil.

Podle Petra Petržílka se ministři Kalaš a Bursík ztotožnili s návrhem Paroubkovy vlády a na podporu využívání obnovitelných zdrojů a úspor energie ponechali původní objem finančních prostředků ve výši 18,5 mld. Kč. Doplňující kritéria však umožňují podporu pouze projektům, které mají diskontovanou návratnost delší než 15 let. Tato podmínka velmi výrazně omezuje účinnost programu v oblasti obnovitelných zdrojů. „Obce bezpochyby nebudou mít zájem o takové projekty, které jim nepomohou zároveň oživit jejich veřejné rozpočty,“ doplňuje stínový ministr životního prostředí. Dalším zásadním nedostatkem Bursíkova návrhu je přílišný důraz na opatření ke snižování emisí ze zdrojů na fosilní paliva (14 mld. Kč), ve srovnání s náhradou těchto zdrojů obnovitelnými zdroji energie (necelých 13 mld. Kč). To je nejen v rozporu s programovým prohlášením vlády a shora uvedenou strategií EU, ale i v rozporu se zájmy občanů země – vzpomeňme zdražování plynu. Nebude-li návrh tohoto operačního programu změněn, stane se brzdou rozvoje využívání obnovitelných zdrojů v neziskové sféře. Ministři stínové vlády ČSSD proto vyzývají ministra Bursíka, aby diskriminující podmínku neziskovosti neprodleně zrušil a narovnal deficitnost podpory úspor a obnovitelných zdrojů.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist