https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/afp-cinane-veri-sve-tradicni-medicine-vice-nez-zapadni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Číňané věří své tradiční medicíně více než západní

3.12.2018 09:03 | PRAHA (ČTK)
Příprava čínské medíciny.
Příprava čínské medíciny.
Dav pacientů se svazky předpisů v ruce se tlačí před okénkem nemocnice Jüe-jang v Šanghaji. Těžká vůně bylin se vznáší vzduchem. V Číně zůstává tradiční medicína populární, píše agentura AFP.
 

V bylinkářství za okénkem se připravují léky ze stovek různých rostlin a někdy také z živočišných látek, jako jsou malí štíři a stonožky sušené vymrazováním.

Někteří pacienti odcházejí s krabičkami tablet vyhlížejícími docela moderně, jiní zase s plastovými sáčky naplněnými bylinkami. Je mezi nimi i šestasedmdesátiletý Lin Chung-kuo, který si je doma uvaří a odvar vypije, aby si léčil své "pomalé srdce". "Mám to radši než západní léky. Není to kvůli ceně, ale proto, že to dobře funguje," ujišťuje.

"Před dvěma měsíci mi po moderním léku na snížení tlaku naskočila na kůži vyrážka, měla jsem alergii," říká ze své nemocniční postele jednapadesátiletá Wang Te-jün. Nyní se cítí téměř zdráva po léčbě rostlinnými maskami a odvary.

Tradiční lékařství, které v Číně hradí zdravotní pojištění a je levnější než západní léky, představuje asi 25 procent vnitřního farmaceutického trhu. Jde o významnou a stabilní část, a to i přes rostoucí otevřenost země vůči moderní medicíně, uvádí John Lin z kabinetu EY-Parthenon v Šanghaji.

Čínský stát usiluje o uznání tradiční medicíny v celém světě a povzbuzuje její modernizaci v naději, že ji bude moci více exportovat i přes velké překážky.

Drápy, kly a kosti. A také vývar z pravého tygra.
Drápy, kly a kosti. A také vývar z pravého tygra.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Pekingu se podařilo u Světové zdravotnické organizace (WHO) dosáhnout toho, že příští rok začlení kapitolu o tradiční medicíně do své mezinárodní klasifikace chorob.

Jedním ze zásadních principů čínského tradičního lékařství, jehož kořeny sahají do doby před 2400 lety, je individualita: na stejnou nemoc se používají ingredience a dávkování podle každého pacienta zvlášť.

"Je to jako v malířství. Každá léčba je jedinečná. Naopak západní lékařství se více podobá fotografii se svými standardizovanými produkty, říká Wang Čen-i z nemocnice Jüe-jang.

V tom tkví celý problém, jak prosadit tradiční medicínu v cizině: často je jen málo slučitelná s moderními klinickými studiemi, při nichž se testuje identický produkt na mnoha pacientech. Tradiční produkty většinou obsahují desítky ingrediencí, takže je mimořádně obtížné pochopit jejich působení a vědecky prokázat jejich účinnost.

Ingredience živočišného původu, které často pocházejí z ohrožených druhů zvířat, rovněž poškozují pověst tradiční medicíny, přestože se jejich používání v posledních letech hodně snížilo díky využívání náhradních syntetických produktů.

Jen málo západních farmaceutických firem se pokouší tuto džungli dešifrovat. Je to například francouzská společnost Pharnext, která se loni spojila s jednou z hlavních čínských farmaceutických skupin vyrábějících tradiční léky Tasly. Obě společnosti právě vymýšlejí systém umělé inteligence, který by umožnil zjistit, jak tradiční léky fungují.

Ve Spojených státech Tasly již roky usiluje o schválení léku Dantonic na bázi kořenů šalvěje a jednoho druhu ženšenu, který je od roku 1993 v Číně povolen pro léčbu angíny pectoris.

Přestože moderní klinické testy skončily, Tasly naráží na americké předpisy, které dosud nepovolují léky složené z více rostlin z důvodu nebezpečí toxicity.

V nemocnici Jüe-jang se doktor Wang těmito obtížemi trápí. "Medicína je ještě poměrně mladá věda, s mnoha neznámými. Jestliže znáte západní i východní metody, zvyšujete šance na léčbu," zdůrazňuje.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Anyr

Anyr

3.12.2018 17:41
Ach, to komunistické protiduchovní a protináboženské vymývání mozků, navíc to zavání nekritickým nacionalismem.
Vše pro peníze, hmotu a výrobu! :D Ale ok, to je jen filozoficko-duchovní rozepře.

Navíc si tak nějak nemyslím, jsa podepřen množstvím moudrých knih a chytrých lidí, že by kdekoliv na světě vymřelo bylinkaření (jak už tam tedy jednou bylo).
Takže v duchu peněz, hmoty a výroby jde zase jen o to, jak se nás zlí chemici snaží připravit o smysl života, co se skrývá v peněženkách, že, Jene? :)
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.12.2018 10:14
@Anyr
Obávám se, že je docela kvalitativní rozdíl mezi ústní tradicí šířeným bylinkářstvím a vycházením z několika tisícileté tradice pozorování, zachycených v písemné podobě.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist