https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/agrarni-komora-zemedelcum-pribyva-i-pres-slib-ministerstva-byrokraticke-zateze
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Agrární komora: Zemědělcům přibývá i přes slib ministerstva byrokratické zátěže

25.9.2024 22:46 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zemědělcům přibývá i přes slib, který jim dalo ministerstvo zemědělství, byrokratické zátěže. Tvrdí Agrární komora ČR. Administrativa podle ní dělá problémy hlavně malým podnikům, které si nemohou dovolit zaměstnat pracovníka navíc.
 
"Vymýšlení stále dalších administrativních povinností pro zemědělce a následné úřední kontroly, zda je splnili, je v Česku dlouholetý problém," tvrdí prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. Jako příklad uvedl podnik na Kolínsku, který kontroloři navštívili třikrát v jednom týdnu. "Nesmyslných kontrol našich chovatelů a pěstitelů naopak přibývá," doplnil Doležal.

Vedle již platných nařízení budou muset některé podniky od příštího roku prokazovat, že produkce dřeva, kávy, kakaa, palmového oleje, kaučuku, sóji či skotu nebyla spojena s odlesňováním. Jde o nové evropské nařízení o odlesňování, které dnes projedná vláda. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ale už dříve požádal Evropskou komisi o odklad nařízení.

Některým dodavatelům od příštího roku přibude i povinnost poskytovat údaje o své uhlíkové stopě jako součást evropské směrnice CSRD. Do uhlíkové stopy se započítává například výroba osiv, okyselování půdy nebo emise. Agrární komora ČR požaduje jednotnou metodiku pro vykazování emisí. "V opačném případě hrozí další nárůst administrativy, což bude stát čas i peníze nejen zemědělce," tvrdí komora.

MZe už dříve na dotaž ČTK uvedlo, že vyvíjí nástroj pro výpočet emisí skleníkových plynů, který bude univerzálně použitelný pro podniky všech velikostí i typů komodit.

Agrární komora také tvrdí, že zemědělci budou muset podle novely vodního zákona aktualizovat stávající havarijní plány kvůli používání takzvaných závadných látek. "Pro podniky to může znamenat značné a nečekané náklady spojené s touto byrokratickou zátěží," dodává komora.

Doležal mimo jiné upozorňuje, že od července příštího roku budou platit přísnější pravidla pro ochranu půdy proti erozi. Zpřísnění by ale podle komory mělo předcházet zlepšení monitoringu a dopadová studie nových pravidel.

"Čeští zemědělci tak budou muset navíc dodržovat přísnější protierozní opatření než ostatní v Evropské unii, přestože ministr zemědělství Marek Výborný opakovaně veřejně slíbil, že nad rámec toho, co požaduje EU, nepůjde," píše Agrární komora ve zprávě.

Kvůli rostoucí byrokracii nebo levnému dovozu ze třetích zemí a zdražování čeští i evropští farmáři letos několikrát protestovali. Ministr v březnu přislíbil vytvoření takzvaného antibyrokratického balíčku. Jeho součástí je například veterinární zákon, ve kterém se Výborný snaží omezit co nejvíce byrokracie. Zjednodušování považuje také jako jeden z hlavních cílů společné zemědělské politiky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

26.9.2024 06:40
To, co Doležal píše, je bohužel pravda. Na druhou stranu to dokazuje v podstatě zbytečnost Agrární komory, protože není schopna se za zemědělce účinně postavit a proti těmto nesmyslům se razantně postavit.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist