https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/akademicky-senat-se-vratil-k-deni-kolem-stavky-zaznely-vyhrady-k-obema-stranam?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Akademický senát se vrátil k dění kolem stávky, zazněly výhrady k oběma stranám

29.11.2022 00:37 | BRNO (ČTK)
Foto | User:Sveter / Wikimeda Commons
Akademický senát Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity se včera vrátil k událostem spjatým s nedávnou okupační stávkou. Jeho studenští členové vyjádřili výhrady jak k postupu děkana Stanislava Balíka, tak ke komunikaci stávkujících. Chtěli v budově přespávat, děkan s tím nesouhlasil. Nakonec stávkující i přesto v budově dvakrát zůstali přes noc.
 

Podle vyjádření, které minulý týden Balík poskytl ČTK, by v budoucnu u podobných akcí postupoval podobně, uznal však několik pochybení souvisejících s uzavřením spolkovny a atria.

"Když přemýšlím nad tím, jestli bych udělal něco jinak, napadají mě dvě věci. První se týká spolkovny, kterou jsem nechal zamknout a neumožnil do ní přístup. Znovu už bych to neudělal, jednal jsem pod tlakem a nechtěl jsem umožnit vytvoření základny pro okupaci. Hned na začátku bych také řekl lidem ze správy budov, že mě nemají žádným způsobem krýt a vymýšlet nepravdivé důvody uzavření - já jsem jim neřekl nic," sdělil Balík.

Ráno v den stávky správci budovy stávkujícím tvrdili, že atrium je uzavřené kvůli opravám a že ve spolkovně byla havárie vody. Balík pravý důvod objasnil později v hromadném e-mailu - prostory nechal uzavřít, aby zamezil okupační stávce. Navzdory vůli děkana však hned v první den stávky někdo atrium otevřel. Později se k tomu přihlásil docent z katedry environmentálních studií, žádný postih mu za to nehrozí.

S uzamčením nesouhlasila ve svém vyjádření ani studentská komora akademického senátu. "Domníváme se, že děkan na záměr stávkujících přespávat na fakultě reagoval nepřiměřeně. Pokud navíc děkan uvedl, že nemá problém s denním programem stávky, považujeme za nekonzistentní, že bylo atrium uzavřeno už ráno," uvedl za komoru její místopředseda Jan Albrecht.

Komora krizovala také "informační šum" a rozhodnutí děkana o vypnutí elektřiny v atriu. Výhrady však měla i k postupu stávkujících, kteří o svém plánu neinformovali vedení v dostatečném předstihu. Nebyl tak prostor pro sjednání kompromisu. Balík s přespáním nesouhlasil, chtěl ale například umožnit stávkujícím pobývat v budově až do půlnoci.

"Dohoda byla taková, že pokud už k přespání dojde, stávkující nahlásí jméno dvou zodpovědných osob, které podepíšou odpovědnost za vybavení fakulty. K tomu nedošlo, pokud by se tam tedy něco stalo, odpovědnost by byla na mě," sdělil Balík. Žádná škoda nakonec nevznikla.

"Při diskuzi se dnes ukázalo, že tento konflikt nemá jen dvě strany. Ukázalo se také to, že děkanovo jednání nebylo takové, jaké se na první pohled mohlo zdát. Od jednoho z nás zazněla také kritika stávkujících. Obě strany se rozhodně mají z čeho poučit," uzavřel Albrecht.

Okupační stávka studentů z iniciativy Univerzity za klima se uskutečnila od 14. do 16. listopadu, a to nejen v Brně, ale i na dalších univerzitách v Praze nebo Olomouci. Studenti apelovali na vládu, aby se aktivněji postavila ke klimatické změně a přijala náležitá opatření.


reklama

Patricie Lichardová
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

29.11.2022 06:54
Stará pravda říká- čím víc se s h... se...š, tím víc smrdí.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

29.11.2022 09:19
Mám tomu rozumět tak, že átrium této školy se v budoucnu může stát noclehárnou? Stačí nahlásit dvě odpovědné osoby a můžou tam třeba přespávat bezdomovci, ovšem s tím, že proti něčemu protestují.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.11.2022 10:40 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Řekl bych, že mícháte dohromady více věcí. Jednou je vstup do budovy školy, druhou forma využití jejích prostor.

Samozřejmě, je potřeba ale vzít v úvahu, že i bezďák se může stát studentem:-))).
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist