https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/amatersky-zlatokop-nasel-v-australii-kamen-obsahujici-zlato-za-3-5-milionu-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Amatérský zlatokop našel v Austrálii kámen obsahující zlato za 3,5 milionu korun

2.4.2023 00:25 | CANBERRA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Australan, vybavený levným detektorem kovu, našel ve státě Viktorie kámen o hmotnosti 4,6 kilogramu obsahující zlato v hodnotě 240 000 australských dolarů (3,5 milionu Kč). Informoval o tom zpravodajský server BBC News.
 

Muž, který si nepřál být jmenován, uspěl při hledání na zlatonosných polích ve státě Viktorie, která byla centrem australské zlaté horečky v 19. století.

Darren Kamp, který nález ocenil a koupil, uvedl, že za svou 43letou kariéru větší exemplář neviděl. Když do jeho obchodu v Geelongu, asi hodinu cesty jihozápadně od Melbourne, zlatokop s velkým batohem přišel, neměl Kamp původně žádná velká očekávání. "Obvykle sem přicházejí lidé s kočičím zlatem nebo jinými horninami podobajícími se zlatu," uvedl.

"Muž vytáhl kámen, dal mi ho do ruky a zeptal se: 'Myslíte si, že by to mohlo mít cenu 10 000 australských dolarů?'" Kamp se na něj podíval a prohlásil: "Spíš 100 000 australských dolarů," prohlásil.

Zlatokop mu pak řekl, že je to jen polovina nálezu. Celý kámen vážil 4,6 kilogramu a obsahoval 2,6 kilogramu zlata.

Ačkoli jsou podobné objevy vzácné, Austrálie podle odhadů skrývá největší zásoby zlata na světě a byly zde nalezeny mnohé z největších zlatých valounů, píše BBC.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist