https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/arborista-jmeli-se-kalamitne-rozsirilo-do-ctyr-kraju
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Arborista: Jmelí se kalamitně rozšířilo do čtyř krajů

19.12.2019 00:16 (ČTK)
Jmelí se podle arboristy Jaroslava Kolaříka z firmy Safe Trees kalamitně rozšířilo ve čtyřech krajích na východě země,  Moravskoslezském, Olomouckém, Zlínském a v části Jihomoravského kraje. / Ilustrační foto
Jmelí se podle arboristy Jaroslava Kolaříka z firmy Safe Trees kalamitně rozšířilo ve čtyřech krajích na východě země, Moravskoslezském, Olomouckém, Zlínském a v části Jihomoravského kraje. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Hans / Pixabay
Jmelí se podle arboristy Jaroslava Kolaříka z firmy Safe Trees kalamitně rozšířilo ve čtyřech krajích na východě země, Moravskoslezském, Olomouckém, Zlínském a v části Jihomoravského kraje. Napadá tam a hubí i nově vysázené stromy. Situace se kvůli změně klimatu bude nadále zhoršovat, hlavně v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, sdělil včera. Jmelí je pro mnoho lidí symbolem Vánoc.
 

"Stromy, které jmelí napadne, přestávají prosperovat. Rostlina osídlí jejich větve, ze kterých začne čerpat vodu a rozpuštěné minerální živiny, které ale k životu potřebuje samotný strom. Svého živitele tak jmelí pomalu přivádí k zániku," uvedl Kolařík. Podle něj je Česko jmelím napadené více než okolní státy, jasná příčina ale není známá. "Existuje více teorií, ale žádná není obecně přijímaná. Hovoří se například o tom, že za to mohou pozměněné migrační trasy ptáků," dodal.

Jmelí napadá nejčastěji lípu srdčitou, topoly, javory a ovocné stromy, především jabloně. Podle databáze Stromy pod kontrolou představuje jmelí čtvrtinu všech doprovodných organismů na stromech. Nárůst parazita je podle Kolaříka v posledních 20 letech strmý. ČR má podle něj pro letošní rok vyčleněných 170 milionů korun na řešení invazních druhů, v budoucnu bude potřeba více peněz.

Odborníci z Mendelovy univerzity na začátku prosince uvedli, že našli způsob, jak pomocí postřiku jmelí likvidovat. Postřik, který vyvinul tým kolem arboristy Jiřího Rozsypálka, má účinnost přes 90 procent a stromu neškodí. "Náš nápad je postaven na faktu, že jmelí je stálezelený keř, zatímco hostitelské dřeviny, na nichž parazituje, jsou z pravidla opadavé listnaté stromy. Tedy po určitou část roku, kdy je hostitel v bezlistém stavu, jsou pro rostlinku jmelí daleko obtížněji dostupné látky, které z hostitele čerpá," uvedl Rozsypálek.

Minulou zimu arboristé vyzkoušeli postřik ve Zlíně a Přerově na 40 stromech. Pilotní testy ukázaly ve Zlíně účinnost 95 procent a v Přerově 91 procent. "V tomto roce se zaměřujeme na zjištění, v jaké míře bude docházet ke zpětnému vyrašení jmelí na ošetřených dřevinách," uvedl Rozsypálek.

Podle prvních odhadů jmelí znovu vyraší na 20 až 30 procentech stromů. "To je daleko lepší než při odstranění řezem, kde zpravidla proraší následující rok 100 procent odstraněných keříků," uzavřel Rozsypálek.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist