https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/asociace-obchodnici-velmi-zridka-odebiraji-produkci-od-drobnych-farmaru
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Asociace: Obchodníci velmi zřídka odebírají produkci od drobných farmářů

28.3.2023 01:05 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obchodní řetězce v ČR podle Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) podporují velké průmyslové producenty potravin. Předseda asociace Jaroslav Šebek uvedl, že obchodníci velmi zřídka odebírají produkci od drobných farmářů, které asociace sdružuje. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza pak ČTK řekl, že mezi obchodníky je po regionálních potravinách velká poptávka, ale u nejmenších dodavatelů je problém s nevyvážeností dodávek a obchody si nemohou dovolit mít prázdné regály. Zemědělci se s obchodníky v poslední době přou o to, kdo může za současné vysoké ceny potravin.
 

K poklesu cen potravin může podle Šebka vést větší rozvoj menších lokálních výrobců jako protiváha velkých podniků. Bylo by to podle něj účinnější než snížení DPH, na které apeluje Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR). Snížení DPH by podle Šebka fungovalo v případě pestřejšího trhu. V ČR ale podle něj stále panuje model distribuce potravin od velkých producentů a obchodních řetězců a nerozvíjí se místní a regionální trhy, řekl. "Snížení DPH v takovém prostředí je nepřiměřeným riskem, který velmi pravděpodobně nepřinese žádné viditelné zabrzdění či snížení cen pro spotřebitele, rozdíl totiž zůstane v jiných kapsách," uvedl.

Prouza již dříve k diskusi o drahých potravinách uvedl, že v ČR mezi dodavateli v některých oblastech, jako je výroba margarínů nebo některých nápojů, chybí konkurence a trh ovládá několik velkých hráčů.

Šebek poznamenal, že přestože řetězce často spolupráci s lokálními dodavateli propagují, jde pouze o jednotlivé případy. Většina obchodů požaduje, aby své produkty dodávali po celý rok a v množství, které je pro menší farmáře nesplnitelné. "Zcela jistě by přitom bylo v praxi možné, aby byl produkty menšího výrobce potravin zásobován jen jediný obchod z příslušné obchodní sítě bez povinnosti celoročních dodávek," míní.

Prouza uvedl, že v zahraničí je běžnou praxí spojování malých zemědělců do odbytových družstev, které pod společnou značkou jsou schopné svou produkci dodávat v dostatečném množství. "U nás jsou bohužel odbytová družstva spíše raritou a byl bych rád, kdyby jich vznikalo víc. Potřebujeme posílit pestrost nabídky – a malí zemědělci, spojení do regionálních odbytových družstev, jsou pro to ideální," doplnil.

Rozvoj lokálního zpracování v současnosti podle Šebka také brání nadměrná byrokracie, protože na malé výrobce se kladou stejné požadavky jako na velkovýrobce. ASZ prosazuje, aby podnikání farmářům usnadnil zákon o rodinných farmách mimo jiné jednoduššími podmínkami pro zpracování jejich produkce. Do české legislativy chce pojem rodinná farma zanést i ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Vetší množství menších výrobců by podle Šebka přineslo na trh i pestřejší nabídku potravin a mělo by to rovněž pozitivní dopad na životní prostředí, protože by se nemuselo tak velké množství zboží vozit na velké vzdálenosti. Upozornil na to, že na zkracování dodavatelsko-odběratelských řetězců klade důraz i politika EU.

Šebek poukázal také na to, že v případě velké koncentrace produkce trh výrazně zasáhla například ptačí chřipka ve velkochovu nosnic na Tachovsku, kde veterináři letos utratili 750 000 kusů drůbeže, což je zhruba 15 procent všech nosnic v ČR. Aktivity ministerstva zemědělství, jako jsou podněty na Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) směřující k ochraně spotřebitele, na dlouhodobé řešení vysokých cen potravin nestačí a budou mít pouze krátkodobý vliv, dodal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

28.3.2023 06:28
Do odbytových družstev se musí spojovat i ti největší zelináři u nás, aby vůbec měli šanci se dostat do řetězců. Lidl a Kaufland, totiž skupina Schwarz, je vůbec největším prodejcem v EU.
Takže nám spíše chybí malé prodejny, kam by lidé chodili pro doopravdy českou produkci, a nejlépe prodejny s příběhem. viz třeba obziva.cz
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.3.2023 07:05 Reaguje na Katka Pazderů
Velké řetězce musí mít velké dodavatele, aby mohli stlačit ceny nákupu a pak vyšroubovat ceny prodeje. Marže 200% a více = je pro ně žádostí.
U maloprodejců jsou příliš vysoké náklady a tak jen pomáhají šroubovat prodejní ceny nahoru, aby si velcí namastili kapsu. A když ti velcí nemají konkurenci malých, tak mají kartel velkých. Jak z tohoven?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

28.3.2023 07:25 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ono se jedná i o to, že ty řetězce trvají na pravidelných dodávkách bez ohledu na roční období. Viděl jsem reportáž o jedné kozí farmě a tam jednání se supermarkety zkrachovalo na tom, že v zimě je produkce mléka a tudíž i sýrů menší, což řetězce nebyly ochotny akceptovat.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.3.2023 07:58 Reaguje na Slavomil Vinkler
nařizovat pro udržení vnitřního trhu jde i v demokracii...demokracie není džungle, jakou tu obchodní řetězce předvádí a politici naslouchají více jim než obcím a lidem.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.3.2023 09:08 Reaguje na Katka Pazderů
Družstvo JEDNOTA, byla zlikvidována po " sametu " !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.3.2023 08:02 Reaguje na smějící se bestie
pro západ bylo v té době zásadní zlikvidovat naše dodavatelsko odběratelské vztahy aby sem mohli napochodovat se svojí představou nás ekonomicky kolonizovat. Následkem čehož jsme neskutečně zchudli, protože jak peníze natisknem, tak hned běžíme do Kaufu, které ty peníze vytáhnou do zahraniční. Jsme dost pitomý a ještě se k té otevřenosti hlásíme, jak k módnímu klobouku.

Odpovědět
PP

Petr Pekařík

29.3.2023 14:49 Reaguje na smějící se bestie
Tzv. COOP se zlikvidoval sám. Bez investic , bez inovací , vedoucí prodejen straníci etc.. Ale pár schopných Jednot přežilo.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

28.3.2023 07:52
Jsem pevně přesvědčen,že jedna taková cesta existuje. A tou je zapojení místních samospráv do linky producent-kozument , a to na lokální úrovni.
Bohužel musím přiznat, že neznám ani jednu samosprávu, která by byla aktivní v této věci.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.3.2023 09:08 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Odpovědět
Anyr

Anyr

28.3.2023 21:11 Reaguje na Miroslav Vinkler
Bohužel znám jen minimum lidí, kteřé by dokázali zvednou pozadí a dopravovat se pravidelněji (protože jednorázový nákup "domácího množství" obvykle nestačí) se někam k zemědělci/výrobci, a povětšinou všichni podobní zastánci "lokální české produkce a malých producentů" pak razí do marketů "za humny" (případně v ulici, prostě v místě).
Lidi prostě chtějí vše, a nechtějí tomu obětovat nic. Vše pod nos, ideálně za hubičku, a i tak hledají chyby. To je takový český průměr :)
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.3.2023 09:10
Drobní farmáři potřebují podporu místních samospráv, aby mohli prodávat ze dvora, popřípadě na tržišti ve městě a to hlavně bez zbytečné byrokracie !
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

29.3.2023 14:51 Reaguje na smějící se bestie
Ano a taky mít ráno čas na ten nákup v Makro popř. z Polska, aby to pak mohli vydávat za svou produkci. Víte , kolik se sem valí z Polska "farmářské" zeleniny ?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

28.3.2023 10:06
Velcí obchodníci se nemohou spoléhat na drobné farmáře, kteří spolehlivě
nedodají to, co měli případně nasmlouváno. Od toho jsou a budou buď velcí
producenti a nebo odbytová družstva těch malých farmářů. Ta družstva jsou
už ale mezičlánkem majícím své náklady a ztráty při převisu neprodaného
zboží. Po revoluci se ideologicky rušili velcí producenti a propagovalo
se něco, co nemá efekt a nyní se to plně ukazuje ve své nahotě. Nemají
odbyt a nemohou konkurovat ani nákladově. Šli naivně nazpátek stejně, jako
prví obchodníčci v kočárkárnách a jiných malých obchůdcích, které mohou
být pouze specializovanými krámky na vyjímečné a nedostakové zboží. Totéž
musí dělat ten malý farmář a nabízet něco vyjímečného, co se nevyplácí
produkovat velkoproducentům. S tuctovým zbožím konkurovat nemohou a pokud
je bude stát dotačně v tomto udržovat, tak jsou to vyhozené peníze. Ať
jdou cestou specializace a nikoliv dotovanou tuctovostí a nepláčou nad
chybou, kterou po revoluci učinili. V družstvech mohli konkurovat světu,
ale na svých pár hektarech se udřou k smrti.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.3.2023 19:47 Reaguje na Břetislav Machaček
Konkurovat světu je nežádoucí.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

29.3.2023 17:23 Reaguje na Slavomil Vinkler
Trefil jste hřebík na hlavičku. Bylo nařízeno ty velké celky
rozkouskovat, dovést je ke krachu a rozprodat za pár korun.
Takhle dopadla většina funkčních firem a jejich trhy převzaly firmy zahraniční. Totéž se stalo v zemědělství,
kde malí postupně zkrachují a zůstanou pouze ti velcí,
včetně těch vlastněných nadnárodním kapitálem. Naivita
lidí hraničící s hloupostí udělala své a politici splnili
úkoly jim dané nadnárodním kapitálem.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist