Asociace: Obchodníci velmi zřídka odebírají produkci od drobných farmářů
K poklesu cen potravin může podle Šebka vést větší rozvoj menších lokálních výrobců jako protiváha velkých podniků. Bylo by to podle něj účinnější než snížení DPH, na které apeluje Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR). Snížení DPH by podle Šebka fungovalo v případě pestřejšího trhu. V ČR ale podle něj stále panuje model distribuce potravin od velkých producentů a obchodních řetězců a nerozvíjí se místní a regionální trhy, řekl. "Snížení DPH v takovém prostředí je nepřiměřeným riskem, který velmi pravděpodobně nepřinese žádné viditelné zabrzdění či snížení cen pro spotřebitele, rozdíl totiž zůstane v jiných kapsách," uvedl.
Prouza již dříve k diskusi o drahých potravinách uvedl, že v ČR mezi dodavateli v některých oblastech, jako je výroba margarínů nebo některých nápojů, chybí konkurence a trh ovládá několik velkých hráčů.
Šebek poznamenal, že přestože řetězce často spolupráci s lokálními dodavateli propagují, jde pouze o jednotlivé případy. Většina obchodů požaduje, aby své produkty dodávali po celý rok a v množství, které je pro menší farmáře nesplnitelné. "Zcela jistě by přitom bylo v praxi možné, aby byl produkty menšího výrobce potravin zásobován jen jediný obchod z příslušné obchodní sítě bez povinnosti celoročních dodávek," míní.
Prouza uvedl, že v zahraničí je běžnou praxí spojování malých zemědělců do odbytových družstev, které pod společnou značkou jsou schopné svou produkci dodávat v dostatečném množství. "U nás jsou bohužel odbytová družstva spíše raritou a byl bych rád, kdyby jich vznikalo víc. Potřebujeme posílit pestrost nabídky – a malí zemědělci, spojení do regionálních odbytových družstev, jsou pro to ideální," doplnil.
Rozvoj lokálního zpracování v současnosti podle Šebka také brání nadměrná byrokracie, protože na malé výrobce se kladou stejné požadavky jako na velkovýrobce. ASZ prosazuje, aby podnikání farmářům usnadnil zákon o rodinných farmách mimo jiné jednoduššími podmínkami pro zpracování jejich produkce. Do české legislativy chce pojem rodinná farma zanést i ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Vetší množství menších výrobců by podle Šebka přineslo na trh i pestřejší nabídku potravin a mělo by to rovněž pozitivní dopad na životní prostředí, protože by se nemuselo tak velké množství zboží vozit na velké vzdálenosti. Upozornil na to, že na zkracování dodavatelsko-odběratelských řetězců klade důraz i politika EU.
Šebek poukázal také na to, že v případě velké koncentrace produkce trh výrazně zasáhla například ptačí chřipka ve velkochovu nosnic na Tachovsku, kde veterináři letos utratili 750 000 kusů drůbeže, což je zhruba 15 procent všech nosnic v ČR. Aktivity ministerstva zemědělství, jako jsou podněty na Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) směřující k ochraně spotřebitele, na dlouhodobé řešení vysokých cen potravin nestačí a budou mít pouze krátkodobý vliv, dodal.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (15)
Katka Pazderů
28.3.2023 06:28Takže nám spíše chybí malé prodejny, kam by lidé chodili pro doopravdy českou produkci, a nejlépe prodejny s příběhem. viz třeba obziva.cz
Slavomil Vinkler
28.3.2023 07:05 Reaguje na Katka PazderůU maloprodejců jsou příliš vysoké náklady a tak jen pomáhají šroubovat prodejní ceny nahoru, aby si velcí namastili kapsu. A když ti velcí nemají konkurenci malých, tak mají kartel velkých. Jak z tohoven?
Zbyněk Šeděnka
28.3.2023 07:25 Reaguje na Slavomil VinklerJaroslav Řezáč
29.3.2023 07:58 Reaguje na Slavomil Vinklersmějící se bestie
28.3.2023 09:08 Reaguje na Katka PazderůJaroslav Řezáč
29.3.2023 08:02 Reaguje na smějící se bestiePetr Pekařík
29.3.2023 14:49 Reaguje na smějící se bestieMiroslav Vinkler
28.3.2023 07:52Bohužel musím přiznat, že neznám ani jednu samosprávu, která by byla aktivní v této věci.
Anyr
28.3.2023 21:11 Reaguje na Miroslav VinklerLidi prostě chtějí vše, a nechtějí tomu obětovat nic. Vše pod nos, ideálně za hubičku, a i tak hledají chyby. To je takový český průměr :)
smějící se bestie
28.3.2023 09:10Petr Pekařík
29.3.2023 14:51 Reaguje na smějící se bestieBřetislav Machaček
28.3.2023 10:06nedodají to, co měli případně nasmlouváno. Od toho jsou a budou buď velcí
producenti a nebo odbytová družstva těch malých farmářů. Ta družstva jsou
už ale mezičlánkem majícím své náklady a ztráty při převisu neprodaného
zboží. Po revoluci se ideologicky rušili velcí producenti a propagovalo
se něco, co nemá efekt a nyní se to plně ukazuje ve své nahotě. Nemají
odbyt a nemohou konkurovat ani nákladově. Šli naivně nazpátek stejně, jako
prví obchodníčci v kočárkárnách a jiných malých obchůdcích, které mohou
být pouze specializovanými krámky na vyjímečné a nedostakové zboží. Totéž
musí dělat ten malý farmář a nabízet něco vyjímečného, co se nevyplácí
produkovat velkoproducentům. S tuctovým zbožím konkurovat nemohou a pokud
je bude stát dotačně v tomto udržovat, tak jsou to vyhozené peníze. Ať
jdou cestou specializace a nikoliv dotovanou tuctovostí a nepláčou nad
chybou, kterou po revoluci učinili. V družstvech mohli konkurovat světu,
ale na svých pár hektarech se udřou k smrti.
Slavomil Vinkler
28.3.2023 19:47 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
29.3.2023 17:23 Reaguje na Slavomil Vinklerrozkouskovat, dovést je ke krachu a rozprodat za pár korun.
Takhle dopadla většina funkčních firem a jejich trhy převzaly firmy zahraniční. Totéž se stalo v zemědělství,
kde malí postupně zkrachují a zůstanou pouze ti velcí,
včetně těch vlastněných nadnárodním kapitálem. Naivita
lidí hraničící s hloupostí udělala své a politici splnili
úkoly jim dané nadnárodním kapitálem.