https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/autonomni-robot-zvladne-v-sadu-chmelnici-nebo-vinohradu-temer-vsechny-prace?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Autonomní robot zvládne v sadu, chmelnici nebo vinohradu téměř všechny práce

8.10.2022 00:22 | BRNO (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Autonomního robota od začínající nizozemské firmy AGXeed, který zvládne většinu prací v průběhu roku například v sadu, představila letos v Česku ivančická společnost Agri-Precision. Automatizace v zemědělství je podle zástupců firmy cestou, jak se vyrovnat s nedostatkem pracovní síly i potřebou snižovat náklady.
reklama

 

"Většina autonomních strojů je zatím ve zkušebním provozu nebo se jedná o prototypy, tento stroj může začít pracovat okamžitě. Nahrazuje v podstatě traktor a za něj se dá pouze s mírnou úpravou připojit jakékoliv zařízení používané v sadu. Jednou z jeho výhod je, že je lehčí než dosud používané stroje, takže méně utužuje půdu," uvedl jednatel Agri-Precision Radomír Šmoldas.

Automatizace v polní výrobě zatím podle něj dospěla do fáze autopilota, který provádí potřebné úkony, stále ale vyžaduje neustálou přítomnost a dohled operátora. Autonomní stroj oproti tomu jezdí v sadu sám a je možné jej sledovat pouze dálkově.

"Nasazení autonomního stroje například v sadu má několik podmínek. Ideální je, když jde o sad vysazený podle GPS, případně je potřeba jeho pozici zaměřit. Je zapotřebí mít k dispozici odpovídající manipulační plochy a souvratě například bez hlubokých kolejí a areál musí být oplocený, což je nutné nejen kvůli bezpečnosti lidí, ale například i zvířat," uvedl další z jednatelů Agri-Precision Michal Krutiš.

Kromě podmínek přímo v sadu je třeba mít na paměti i dopravu robota na místo, protože autonomní stroje nesmí jezdit po běžných silnicích.

Finanční investice do autonomního stroje podle Radomíra Šmoldase není o tolik vyšší než do běžného zemědělského traktoru, umožní ale snížení nákladů za pracovní sílu. Autonomní stroje zatím podle něj mají potenciál využití zejména v sadech, chmelnicích nebo vinicích, v polním zemědělství přechod na autonomní stroje potrvá déle.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

8.10.2022 05:17
JJ, budoucnost zemědělství.
Akorát by se mělo přestat lhát a rovnou říct, že coby vývoj v oboru to je zatím pro velké zemědělské firmy. Jedině ty si totiž mohou dovolit do těchto věcí investovat a mohou si dovolit zkoušet a vyvíjet zatím neznámé věci, protože nezkrachují, když se ten konkrétní směr, co zkoušejí, nepovede. Malé firmy mohou takové věci dělat maximálně na úkor nás všech, neboli pouze s mohutnými dotacemi.
Jo, a jedině velké firmy si mohou dovolit zaplatit dostatečně kvalifikované odborníky, kteří mají takové schopnosti, že mohou být v tom oboru lídry a tu svou práci dělat jako špičkovou a tou svou prací tak určovat vývoj v oboru. Takoví ti mírně nadprůměrní a průměrní odborníci přijdou na řadu až když je vývoj určen a v tom oboru na dané úrovni se objeví následovníci a kopírovači, kteří dané systémy udělají masové a masovostí je zlevní. Takže si je může dovolit i běžný středně velký zemědělec a současně už má slušnou jistotu, že mu to bude fungovat a že na tom neprodělá nebo rovnou nezkrachuje. Až v poslední fázi přijdou na řadu drobní zemědělci, protože systémy musí být dostatečně zlevněné, například ty použité, aby si je mohli dovolit a současně jejich ovládání už musí být dostatečně zjednodušené, aby je mohli ovládat i málo kvalifikovaní nebo jenom zaučení.
Odpovědět
KM

Karla Majerová

26.9.2023 05:17
Tohle je velice zajímavý robot na údržbu sadu. Já mám ráda nové technologie, a tak jsem se nedávno rozhodla pro koupi robotické sekačky. Naštěstí jsem našla jednu na internetových stránkách https://www.robotprofi.cz/, která vyhovuje mým požadavkům na údržbu mojí zahrady. Líbí se mi, že jí naprogramuji a ona poseká celý trávník před domem, než se vrátím z práce domů.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist