https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/babis-po-debate-lidru-eu-o-cenach-energii-hovoril-o-velkem-uspechu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Babiš po debatě lídrů EU o cenách energií hovořil o velkém úspěchu

22.10.2021 12:10 | BRUSEL (ČTK)
Přijatý text nezmiňuje spekulace s povolenkami ani neslibuje konkrétní opatření, Babiš dnes přesto přijetí formulace prezentoval jako zásadní vývoj. Uznal nicméně, že bezprostředně k žádné změně pravidel nedojde a že se nyní bude čekat na analýzu, kterou by komise měla předložit do poloviny listopadu. Foto z archivu
Přijatý text nezmiňuje spekulace s povolenkami ani neslibuje konkrétní opatření, Babiš dnes přesto přijetí formulace prezentoval jako zásadní vývoj. Uznal nicméně, že bezprostředně k žádné změně pravidel nedojde a že se nyní bude čekat na analýzu, kterou by komise měla předložit do poloviny listopadu. Foto z archivu
Licence | Volné dílo (public domain)
O velkém úspěchu dnes ráno hovořil český premiér Andrej Babiš (ANO) poté, co Evropská rada v souvislosti s růstem cen energií vyzvala Evropskou komisi k prověření fungování energetického trhu včetně obchodování s emisními povolenkami. Evropská komise podle Babiše na cenový růst nereaguje adekvátně a měla by rychle upravit pravidla tak, aby povolenky nakupovali jen ti, kdo tak musí činit. Prověřování možných problémů na energetickém trhu nicméně komise sama navrhla už minulý týden.
 

Český premiér se stal ve čtvrtek večer jedním z hlavních aktérů jednání o energetické krizi, když nejdříve zablokoval přijetí závěrů kvůli požadavku na regulaci trhu s emisními povolenkami (ETS). Babiš prezentuje spekulace s povolenkami za zásadní příčinu aktuálních problémů, zatímco EK označuje vliv tohoto faktoru za pouze okrajový ve srovnání s vysokými cenami plynu.

"Je pravda, že jsem blokoval Evropskou radu, blokoval jsem ji až do desáté hodiny... protože jsem přesvědčen, že Evropa nereaguje, Evropská komise, adekvátně na rostoucí ceny energií," uvedl ráno předseda vlády. "Nakonec jsem přistoupil na kompromis," popsal čtvrteční jednání.

Summit Evropské unie večer po několikahodinových polemikách vyzval komisi, aby "prověřila fungování trhu s plynem a elektřinou, stejně jako ETS" a to za pomoci evropského regulátora ESMA. "Komise následně zhodnotí, zda některé obchodní chování vyžaduje další regulatorní kroky," píše se dále v závěrech, což za vítězství českého premiéra označil také například bruselský server Politico.

Přijatý text nezmiňuje spekulace s povolenkami ani neslibuje konkrétní opatření, Babiš dnes přesto přijetí formulace prezentoval jako zásadní vývoj. Uznal nicméně, že bezprostředně k žádné změně pravidel nedojde a že se nyní bude čekat na analýzu, kterou by komise měla předložit do poloviny listopadu. Podle něj musí následovat změna příslušné směrnice, která by zajistila, že "emisní povolenky můžou kupovat jenom ti, kteří mají tu povinnost".

"Je potřeba, aby se rychle ta směrnice změnila," dodal Babiš.

Značná část členských zemí EU ale podobně silné reakce na současnou krizi nechce a například německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek volala po "opatrném" postupu. Samotné zkoumání situace na trhu včetně obchodování s povolenkami už minulý týden navrhla EK, když prezentovala sadu nástrojů pro snížení cen energií. Unijní exekutiva tehdy zmínila možnost "vyšetřovat možné antikonkurenční chování na energetickém trhu a požádat regulační úřad ESMA o další posílení monitoringu vývoje na uhlíkovém trhu".

Evropská rada nyní kromě již zmíněných bodů vyzvala členské státy unie, aby co možná nejlépe aplikovaly nástroje představené komisí. Také chce, aby komise připravila dlouhodobější opatření k zajištění "dostupných cen" energie a snížení závislosti na jejím dovozu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.10.2021 12:53
Ubohé ideologické floskule bez jakéhokoli reálného přístupu k ochraně unijních spotřebitelů energií, zejména domácností.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

22.10.2021 14:08 Reaguje na Miroslav Vinkler
politika aby se vlk nažral a koza zůstala celá aneb strkání hlavy do písku...co jiného se dá čekat?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

22.10.2021 14:25
Tady podrobnější reportáž ...

https://www.politico.eu/newsletter/brussels-playbook/summit-redux-czech-mate-migration-crisis/

Bába asi překvapivě tentokrát nedělal ostudu.
A velmi dobře to řekl španělský premiér ... “We cannot wait until April for ACER to come up with proposals,” the Spanish leader was quoted as saying by one official.

Jen je to samozřejmě všechno kremelská propaganda a Sánchez je ruský zaprodanec:-).
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.10.2021 15:23 Reaguje na Svatá Prostoto
...předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová, podporovaná německou kancléřkou Angelou Merkelovou a některými severními zeměmi, uvedla, že energetický trh celkově funguje dobře. / a proto se hroutí/
Odpovědět
Pe

Petr

22.10.2021 17:13 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ale on opravdu funguje dobře. Zájem o energie je obrovský a stále větší, prodá se všechno, zákazníci platí, majitelé a investoři sčítají tučné zisky. Kde je co špatně?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

22.10.2021 20:08 Reaguje na Miroslav Vinkler
Germáni furt sází na to, že oni si tu energii vždy koupí/budou moci dovolit ... což mají celkem i pravdu. A navíc se Němec s Rusem vždy nějak domluvil, takže i fyzicky si ty dodávky ošéfují.
No, a my ostatní si holt vezmeme dva svetry a zapálíme svíčku.

Konverze ES na EU byla jednou z nej chyb Evropy od povolení otěží Říši v 30. letech. Tihle dobroserové to nakonec domrví skoro jak Áda.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.10.2021 17:09
Asi takhle - vše co jde přes burzu, je předražené.
Nakupovat přímo od výrobce, málem zakazují !
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist