https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brabec-zprava-komise-k-becve-je-zpolitizovana-jsou-v-ni-neodborne-zavery
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brabec: Zpráva komise k Bečvě je zpolitizovaná, jsou v ní neodborné závěry

20.9.2021 17:25 | PRAHA (ČTK)
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) považuje závěrečnou zprávu sněmovní vyšetřovací komise k Bečvě za zpolitizovanou. Jsou v ní neodborné závěry vytržené z kontextu, manipulace a negativní tendence vůči České inspekci životního prostředí (ČIŽP), řekl na dnešní tiskové konferenci. Otrava přesně před rokem poničila biotop na 40 kilometrech řeky.
 

Brabec závěry komise nazval politickým pamfletem. Zároveň uvedl, že ČIŽP je naprosto nezávislou organizací a do jejího fungování nezasahoval. "Hraje se tu špinavá hra. Není to poprvé," řekl. Podle něj tomu tak bylo už před loňskými krajskými volbami. Zprávu komise i letos bere jakožto politikum před říjnovými sněmovními volbami.

Mezi podezřelými z úniku nebezpečných látek se loni ocitla chemička Deza ze svěřenského fondu založeného premiérem Andrejem Babišem (ANO). Firma bezprostředně poté uvedla, že zcela jistě není původcem úhynu ryb. Že by kyanidy pocházely od ní, odmítá dodnes. Policie letos v létě obvinila z otravy Bečvy společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího jednatele Oldřicha Havelku, vinu odmítají. Vyšetřování začalo v pátek přezkoumávat Krajské státní zastupitelství v Ostravě.

Sněmovní komise zkritizovala postup při odběru i analýze vzorků vody a ryb bezprostředně po loňské havárii. Podle poslanců mimo jiné nedostatečně koordinovaly kroky vodoprávní úřad ve Valašském Meziříčí a ČIŽP. Podle komise také v den havárie pochybil pracovník Oblastního inspektorátu (OI) ČIŽP Brno, který dostal informace od pracovníka vodoprávního úřadu a inspektora OI ČIŽP Olomouc, nevyjel však na místo a situaci konzultoval telefonicky.

Přítomnost zástupce brněnského inspektorátu by průběh vyšetřování havárie výrazně neposunula, reagoval na tiskové konferenci ředitel Odboru technické ochrany životního prostředí a integrované prevence ČIŽP Lukáš Kůs. Vodoprávní úřad si podle něj fyzickou přítomnost inspektora nevyžádal, což potvrzuje i zpráva komise. V dalších zhruba pěti dnech se podle Kůse zapojilo už zhruba 14 inspektorů.

Poznamenal také, že u řady havárií není přítomnost inspektora ostatními složkami vyžadována vůbec. Vodoprávní úřady, hasiči či policie často situaci zvládnou sami. Pokud vyhodnotí, že je potřeba oslovit ČIŽP, tak tak učiní, a inspektor buď poskytuje informace na dálku, nebo v případě vyžádání si jeho účasti dorazí.

Odběr vzorků na Bečvě nebyl podle komise dostatečně koordinován. V den havárie byl odebrán pouze jeden v oblasti nad místem pozorování prvních příznaků otravy ryb, avšak ne z potenciálně rizikových výustí. Vzorky měly být podle komise zajištěny maximálně do hodiny od příjezdu na místo, a to nejen po proudu řeky, ale i výše po toku z vyústění, která do Bečvy vedou. To se však stalo až následující den, a to jen z některých vyústění.

Inspektoři se podle Kůse v případě odběru vzorků rozhodovali na základě dlouholetých zkušeností s jednotlivými provozy. "U 21 subjektů, které jsme zkontrolovali, rozhodl, že se odeberou vzorky u dvou. Tam viděl nějaké markanty, nějakou změnu," řekl Kůs. Podle něj tomu tak bylo ve shodě s odborníky z vodoprávního úřadu či Povodí Moravy.

Vzorků podle Kůse už v první den havárie bylo odebráno více, ale níže po toku, nad oblastí úhynu ryb pouze jeden. Podle něj šlo o instrukci vodoprávního úřadu. V danou chvíli bylo nutné zjistit, jaká je kontaminující látka v toku, poznamenal Kůs.

Komise má také pochybnosti ohledně postupu ČIŽP v tom, že zahájila řízení o uložení nápravných opatření podle zákona o ekologické újmě až letos v červnu, a to takzvaně na podnět. Poslanci upozornili na to, že podle legislativy, jakmile se ČIŽP dozví o skutečnosti, která nasvědčuje tomu, že mohla vzniknout ekologická újma, má povinnost řízení zahájit.

Podle Kůse byla okamžitě provedena opatření typu naředění kontaminantu. "Primárním cílem bylo minimalizovat dopady na životní prostředí, a to bylo provedeno," řekl Kůs. Podle něj 20. září 2020 ani v následujících dnech nebylo zřejmé, zda vznikla ekologická újma provozní činností, a jestli je tak možné zákon aplikovat. "Pokud některý z oprávněných subjektů měl jiný názor, mohl podat žádost, ale to učinil až v červnu," dodal.

ČIŽP v prohlášení pro ČTK uvedla, že zprávu bere jako výplod politiků, kteří si potřebují nasbírat před volbami body, nikoliv jako odbornou analýzu. Ve zprávě je podle inspekce bez důkazů poukazováno na údajná selhání ČIŽP, přestože vyšetřování v souladu s vodním zákonem vede vodoprávní úřad. ČIŽP byla požádána o součinnost až v dalších dnech po havárii, na místě vykonávali inspektoři zadání na základě pokynů vodoprávního úřadu, který prověřování řídil, uvedl mluvčí inspekce Jiří Ovečka.

V konkrétních výtkách podle něj není jediná založená na faktech. Zpráva je vnitřně rozporná a nepřináší nic nového, míní. Údajná pochybení inspekce se dají jednoduše vyvrátit věcnými důkazy, sdělil Ovečka.

Sněmovní komise závěrečnou zprávu minulý týden schválila téměř jednomyslně, nehlasoval pro ni jeden z devíti poslanců. Komise zároveň požádala předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) o svolání mimořádné schůze. Měla by se sejít do konce září.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

20.9.2021 18:23
Osudnou chybou bylo,že nepřicestovala ze Švedska velet vyšetřovacímu týmu Greta
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

21.9.2021 07:47 Reaguje na karel krasensky
ostudou jsi ty...
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

20.9.2021 19:32
Je zajímavé, co říká Gazdík:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ma-jasno-o-vinikovi-katastrofy-na-becve-opovida-petr-gazdik-174992#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=Hj1jyCaVavJ-202109201729&dop_id=174992&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2021 20:10 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Velmi zajímavé a silně pravdivé, ovšem klíč je v jedné Gazdíkově větě: "pracovali jsme jen s podklady, které nám vyšetřoval poskytl".
Potom nevím, proč říká, že velký šlendrián je, že z žádné výusti Dezy nebyly odebrány zavčas vzorky!!
I dle médií byly odebírány hned po nahlášení a u více organizací, než byl ČIŽP. Snad jsou rozbory v archivech, třeba u Povodí.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

21.9.2021 07:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Vzorky přímo po havárii nejsou žádné.... byla to jen další lež...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.9.2021 09:33 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Už v neděli tam bylo vzorkařů něurékom a sám Brabec bránil ČIŽP, že "motalo se tam snad 10 organizací", čímž přiznal, že lžou všichni, kdo tvrdí, že nikdo žádné vzorky neodebíral.
Vím osobně, že Povodí rozbory vzorků už v pondělí posílalo na PČR. Že by se ztratily až tam?? Sorry jako, je to téměř jisté.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

21.9.2021 09:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Ano nějaké vzorky byly, ale to až po naředění Bečvy z vypouštěné přehrady Bystřička. A i ty se buď ztratili, nebo byly shledány neakceptovatelnými z různých důvodů. Mám pocit, že jediné, které byly uznány za validní byly ty odebrané nad výpustí z DEZY a ty byly zřejmě předány policii. Ty byly předpokládám shledány jako čisté a tak nastoupil Klicpera s tím svým osobitým přístupem :)

Takto jsem si to poslepoval z posledních informací v médiích.

Celou situaci tak přívrženci DEZY (A.B.) zvládli na jedničku a líp to snad ani zakamuflovat nemohli. Jsou to borci...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.9.2021 13:40 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Naředění Bečvy nemá žádný vliv na koncentraci jedu ve vyústí kanalizace. Voda tam přeced teče do Bečvy a ne ven. Ta musela být vypálená domrtě a stopy v ní musely být i po týdnech. Samozřejmě byly vzorky odebrány, ale buď se "rozbily v autě" (beze srandy!!) nebo byly od hloupých rybářů (ti ví velmi přesně, jak se vzorky odebírají). A nebo jsou zašité někde v archivech a nikdo nemá odvahu je vytáhnout na světlo Boží.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2021 22:22 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Teď plácá Brabec na ČT24 tak nehorázné lži, že to snad není ani možný!!
Kam jsme se to propadli, když tohle národ poslouchá a ještě to volí??

Gazdík mu dobře vypálil, že policie má začít vyšetřovat zločinné spolčení a ten šulda se málem zbřídil!! Bodejť, ten by šel první....
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

21.9.2021 08:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Je spousta lidí, kteří tohle nesledují a zajímají je pouze slevové letáky ze supermarketů. Ti sledují pouze slevy a kolik jim Babiš přisypal do šrajtofle. Že obecně ceny letí nahoru, že reálná inflace je možná dvakrát tak vysoká oproti inflaci vyhlašované oficiálními institucemi, to jim nikdo nevysvětlí. Skutečností je, že důchodci měli za Kalouska vyšší reálné důchody než teď, ale Kalousek si nedělal takové PR jako Bureš.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.9.2021 09:29 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Pokud je národ tak blbý, že to nechápe, nemá nárok na slušný život a možná už ani na samostatnou existenci.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

21.9.2021 09:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Národ inteligenci nemá. Jedinci tohoto národa ano. Proč by většina národa měla trpět za to, že část obyvatelstva tohoto státu jsou blbci?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

21.9.2021 09:58 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Tak to už na světě chodí no. Všeho schopný šmejd-sociopat si najde své ovečky, které mu všechno spasou a jak to dopadá vidíme dnes a denně třeba mi v ČR. Ale vidí to i v Polsku, Maďarsku a dalších postkomunistických zemích. Občas i ve "starých demokraciích", ale tam ta bublina umělé reality většinou splaskne mnohem dřív a destrukce státu a celé země tak nenabere takový spád a rozsah. Tady jsou hold lidé zvyklí prostě držet hubu a krok.... vždyť k tomu byli od narození vedeni, tak co po nich můžeme chtít...

Zažíváme takový postkomunistický aftertaste....
Odpovědět
RF

René Florek

21.9.2021 05:33
Umim si predstavit, kdyby byla nejblizssi vypust k Deze az na Horni Becve dokazali by i to smejdi z Ano okecat, ze to priteklo z tama. Od pocatku je zrejme, ze nebyl prvotne zajem tu havarii vysetrit neb v ton mel prsty holding, ktery nepatri fuhrerovi.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

21.9.2021 07:47
Že to zaprodané hovado huba nebolí!
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

21.9.2021 08:15 Reaguje na Lukáš Kašpárek
I tady máme svého kašpárka, který říká pitomosti pro pobavení okolních lidí.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

21.9.2021 10:03 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jsem zvědavý za jak dlouho vám dojde co jste napsal... Brabec, že není zaprodané hovado?
Odpovědět
NP

Nedělský Petr

21.9.2021 13:05
1. O existenci "zločinného spolčení" s cílem neodhalit viníka jsem skoro přesvědčený.

2. A současně jsem naprosto šokovaný tragickou úrovní zprávy sněmovní vyšetřovací komise.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.9.2021 13:42 Reaguje na Nedělský Petr
Četl jste ji celou?
Odpovědět
NP

Nedělský Petr

21.9.2021 16:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Jestli myslíte těch 32 stran textu tak četl, pokud tedy k tomu nevyšlo ještě něco...A protože celou kauzu sleduji už od začátku, tak to na mě dělá dojem, že si sněmovní komise nedala se sestavením zprávy bohužel ani tolik práce, jako někteří "amatérští vyšetřovatelé", kterým tímto děkuji a tleskám.
Nejde mi o to, že zpráva neukazuje na potenciálního viníka - z toho se vykroutili odkazem na probíhající vyšetřování, ale v kapitole Popis události je ten textový popis docela nepřehledný, chybí třeba schema informačních toků s časovými údaji, chybí alespoň základní přehledná mapka.
A možná mi ani tolik nevadí, že v některých případech mám výhrady k výkladu legislativy, jako to že zpráva jen po povrchu líže docela složitou havarijní problematiku a vypadá to, že se neporadili nebo nenechali si poradit od skupiny odborníků, kteří se jednotlivými aspekty této problematiky profesně zabývají - fakt mě to mrzí, ale čekal jsem výrazně víc.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

23.9.2021 17:48 Reaguje na Nedělský Petr
Nepochopil jste úlohu VK, ta má zjistit systémové problémy v závislosti na legislativě, a posoudit, zda je vhodné legislativu měnit. Pachatele chytá Policie.
Ke znepřehlednění kompetencí a havarijní problematiky došlo přijetím několika zásadních zákonů které spolu dávají pěkný guláš pro ty, kteří to nemají načtené.
"32 stran" ale hodnotím jako povídku, ale ne jako rozbor. Ale jak jinak chcete popsat událost týdenního ohybu a činností bandy dovádivých zajíců na louce, že.
<rl>
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist