Brabec: Zpráva komise k Bečvě je zpolitizovaná, jsou v ní neodborné závěry
Brabec závěry komise nazval politickým pamfletem. Zároveň uvedl, že ČIŽP je naprosto nezávislou organizací a do jejího fungování nezasahoval. "Hraje se tu špinavá hra. Není to poprvé," řekl. Podle něj tomu tak bylo už před loňskými krajskými volbami. Zprávu komise i letos bere jakožto politikum před říjnovými sněmovními volbami.
Mezi podezřelými z úniku nebezpečných látek se loni ocitla chemička Deza ze svěřenského fondu založeného premiérem Andrejem Babišem (ANO). Firma bezprostředně poté uvedla, že zcela jistě není původcem úhynu ryb. Že by kyanidy pocházely od ní, odmítá dodnes. Policie letos v létě obvinila z otravy Bečvy společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího jednatele Oldřicha Havelku, vinu odmítají. Vyšetřování začalo v pátek přezkoumávat Krajské státní zastupitelství v Ostravě.
Sněmovní komise zkritizovala postup při odběru i analýze vzorků vody a ryb bezprostředně po loňské havárii. Podle poslanců mimo jiné nedostatečně koordinovaly kroky vodoprávní úřad ve Valašském Meziříčí a ČIŽP. Podle komise také v den havárie pochybil pracovník Oblastního inspektorátu (OI) ČIŽP Brno, který dostal informace od pracovníka vodoprávního úřadu a inspektora OI ČIŽP Olomouc, nevyjel však na místo a situaci konzultoval telefonicky.
Přítomnost zástupce brněnského inspektorátu by průběh vyšetřování havárie výrazně neposunula, reagoval na tiskové konferenci ředitel Odboru technické ochrany životního prostředí a integrované prevence ČIŽP Lukáš Kůs. Vodoprávní úřad si podle něj fyzickou přítomnost inspektora nevyžádal, což potvrzuje i zpráva komise. V dalších zhruba pěti dnech se podle Kůse zapojilo už zhruba 14 inspektorů.
Poznamenal také, že u řady havárií není přítomnost inspektora ostatními složkami vyžadována vůbec. Vodoprávní úřady, hasiči či policie často situaci zvládnou sami. Pokud vyhodnotí, že je potřeba oslovit ČIŽP, tak tak učiní, a inspektor buď poskytuje informace na dálku, nebo v případě vyžádání si jeho účasti dorazí.
Odběr vzorků na Bečvě nebyl podle komise dostatečně koordinován. V den havárie byl odebrán pouze jeden v oblasti nad místem pozorování prvních příznaků otravy ryb, avšak ne z potenciálně rizikových výustí. Vzorky měly být podle komise zajištěny maximálně do hodiny od příjezdu na místo, a to nejen po proudu řeky, ale i výše po toku z vyústění, která do Bečvy vedou. To se však stalo až následující den, a to jen z některých vyústění.
Inspektoři se podle Kůse v případě odběru vzorků rozhodovali na základě dlouholetých zkušeností s jednotlivými provozy. "U 21 subjektů, které jsme zkontrolovali, rozhodl, že se odeberou vzorky u dvou. Tam viděl nějaké markanty, nějakou změnu," řekl Kůs. Podle něj tomu tak bylo ve shodě s odborníky z vodoprávního úřadu či Povodí Moravy.
Vzorků podle Kůse už v první den havárie bylo odebráno více, ale níže po toku, nad oblastí úhynu ryb pouze jeden. Podle něj šlo o instrukci vodoprávního úřadu. V danou chvíli bylo nutné zjistit, jaká je kontaminující látka v toku, poznamenal Kůs.
Komise má také pochybnosti ohledně postupu ČIŽP v tom, že zahájila řízení o uložení nápravných opatření podle zákona o ekologické újmě až letos v červnu, a to takzvaně na podnět. Poslanci upozornili na to, že podle legislativy, jakmile se ČIŽP dozví o skutečnosti, která nasvědčuje tomu, že mohla vzniknout ekologická újma, má povinnost řízení zahájit.
Podle Kůse byla okamžitě provedena opatření typu naředění kontaminantu. "Primárním cílem bylo minimalizovat dopady na životní prostředí, a to bylo provedeno," řekl Kůs. Podle něj 20. září 2020 ani v následujících dnech nebylo zřejmé, zda vznikla ekologická újma provozní činností, a jestli je tak možné zákon aplikovat. "Pokud některý z oprávněných subjektů měl jiný názor, mohl podat žádost, ale to učinil až v červnu," dodal.
ČIŽP v prohlášení pro ČTK uvedla, že zprávu bere jako výplod politiků, kteří si potřebují nasbírat před volbami body, nikoliv jako odbornou analýzu. Ve zprávě je podle inspekce bez důkazů poukazováno na údajná selhání ČIŽP, přestože vyšetřování v souladu s vodním zákonem vede vodoprávní úřad. ČIŽP byla požádána o součinnost až v dalších dnech po havárii, na místě vykonávali inspektoři zadání na základě pokynů vodoprávního úřadu, který prověřování řídil, uvedl mluvčí inspekce Jiří Ovečka.
V konkrétních výtkách podle něj není jediná založená na faktech. Zpráva je vnitřně rozporná a nepřináší nic nového, míní. Údajná pochybení inspekce se dají jednoduše vyvrátit věcnými důkazy, sdělil Ovečka.
Sněmovní komise závěrečnou zprávu minulý týden schválila téměř jednomyslně, nehlasoval pro ni jeden z devíti poslanců. Komise zároveň požádala předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) o svolání mimořádné schůze. Měla by se sejít do konce září.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (21)
karel krasensky
20.9.2021 18:23Zbyněk Šeděnka
20.9.2021 19:32https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ma-jasno-o-vinikovi-katastrofy-na-becve-opovida-petr-gazdik-174992#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=Hj1jyCaVavJ-202109201729&dop_id=174992&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Pavel Hanzl
20.9.2021 20:10 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaPotom nevím, proč říká, že velký šlendrián je, že z žádné výusti Dezy nebyly odebrány zavčas vzorky!!
I dle médií byly odebírány hned po nahlášení a u více organizací, než byl ČIŽP. Snad jsou rozbory v archivech, třeba u Povodí.
Lukáš Kašpárek
21.9.2021 07:50 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.9.2021 09:33 Reaguje na Lukáš KašpárekVím osobně, že Povodí rozbory vzorků už v pondělí posílalo na PČR. Že by se ztratily až tam?? Sorry jako, je to téměř jisté.
Lukáš Kašpárek
21.9.2021 09:50 Reaguje na Pavel HanzlTakto jsem si to poslepoval z posledních informací v médiích.
Celou situaci tak přívrženci DEZY (A.B.) zvládli na jedničku a líp to snad ani zakamuflovat nemohli. Jsou to borci...
Pavel Hanzl
21.9.2021 13:40 Reaguje na Lukáš KašpárekPavel Hanzl
20.9.2021 22:22 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaKam jsme se to propadli, když tohle národ poslouchá a ještě to volí??
Gazdík mu dobře vypálil, že policie má začít vyšetřovat zločinné spolčení a ten šulda se málem zbřídil!! Bodejť, ten by šel první....
Zbyněk Šeděnka
21.9.2021 08:19 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.9.2021 09:29 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
21.9.2021 09:47 Reaguje na Pavel HanzlLukáš Kašpárek
21.9.2021 09:58 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZažíváme takový postkomunistický aftertaste....
René Florek
21.9.2021 05:33Zbyněk Šeděnka
21.9.2021 08:15 Reaguje na Lukáš KašpárekLukáš Kašpárek
21.9.2021 10:03 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaNedělský Petr
21.9.2021 13:052. A současně jsem naprosto šokovaný tragickou úrovní zprávy sněmovní vyšetřovací komise.
Nedělský Petr
21.9.2021 16:07 Reaguje na Pavel HanzlNejde mi o to, že zpráva neukazuje na potenciálního viníka - z toho se vykroutili odkazem na probíhající vyšetřování, ale v kapitole Popis události je ten textový popis docela nepřehledný, chybí třeba schema informačních toků s časovými údaji, chybí alespoň základní přehledná mapka.
A možná mi ani tolik nevadí, že v některých případech mám výhrady k výkladu legislativy, jako to že zpráva jen po povrchu líže docela složitou havarijní problematiku a vypadá to, že se neporadili nebo nenechali si poradit od skupiny odborníků, kteří se jednotlivými aspekty této problematiky profesně zabývají - fakt mě to mrzí, ale čekal jsem výrazně víc.
rýpal lesní
23.9.2021 17:48 Reaguje na Nedělský PetrKe znepřehlednění kompetencí a havarijní problematiky došlo přijetím několika zásadních zákonů které spolu dávají pěkný guláš pro ty, kteří to nemají načtené.
"32 stran" ale hodnotím jako povídku, ale ne jako rozbor. Ale jak jinak chcete popsat událost týdenního ohybu a činností bandy dovádivých zajíců na louce, že.
<rl>