https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brnensti-vedci-spolupracuji-na-vyvoji-robota-ktery-rozezna-patogeny-u-rostlin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brněnští vědci spolupracují na vývoji robota, který rozezná patogeny u rostlin. Naviguje ho systém z vesmíru

14.5.2021 01:03 | BRNO (ČTK)
Vědci z Mendelovy univerzity vytvořili databázi škůdců ve všech fázích vývoje, z níž se robot učil, aby uměl rozeznat škůdce od nečistot a listu.
Vědci z Mendelovy univerzity vytvořili databázi škůdců ve všech fázích vývoje, z níž se robot učil, aby uměl rozeznat škůdce od nečistot a listu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vědci z brněnské Mendelovy univerzity v evropském projektu Green Patrol vytvořili robota, který se pohybuje ve skleníku a naviguje ho z vesmíru systém Galileo. Robot umí rozeznávat patogeny a cíleně v infikovaném místě aplikovat insekticidy. Větší průnik robotizace do zemědělství by mohl být odpovědí na rostoucí poptávku po potravinách, uvedl Dalibor Húska z ústavu chemie a biochemie brněnské univerzity.
 

Podle něj je otázkou času, kdy poptávka po potravinách převýší nabídku a vyčerpá se krajina. Autonomní roboty tak považuje za budoucnost zemědělství. Umějí sbírat ovoce a zeleninu, aplikovat pesticidy ve sklenících a školkách, ale hubí škůdce, ve vinařství zjišťují množství vláhy, zralost hroznů i zdraví rostlin.

Projekt Green Patrol, do kterého se zapojili vědci a firmy ze Španělska, Velké Británie nebo Nizozemska, se na rozvoj robotiky v zemědělství zaměřil. "Průmyslový robot třeba u výroby aut má situaci značně jednodušší, jde o jedno místo, stejné podmínky, stejný díl, stejný úkon. V zemědělství na poli je situace diametrálně jiná, mění se terén, počasí, vzhled rostliny není vždy stejný, jak by se mohlo zdát z velkých lánů. Do rozhodování zasahuje výrazně více parametrů," uvedl Húska.

Vědci z Mendelovy univerzity vytvořili databázi škůdců ve všech fázích vývoje, z níž se robot učil, aby uměl rozeznat škůdce od nečistot a listu. Na základě získaných dat vytvořili systém opatření, postupů a doporučení, který má předcházet ztrátám na produkci.

Platforma Green Patrol teď umí vyhodnocovat tři škůdce a dvě rostliny, rajče a papriku. Robot jede řádkem rajčat ve skleníku, každou rostlinu prohlédne, zaznamená její polohu a vyhodnotí riziko šíření nákazy. "Po vyhodnocení všech těchto parametrů je schopen rozhodnout o aplikaci postřiku v jedné nebo ve více lokalitách, rozhodnout, jaký postřik aplikovat, tak aby nevznikala rezistence patogenů," dodal Húska. Robot zasáhne na počátku nákazy, takže stačí méně insekticidu než při plošném postřiku.

Výhodou je propojení s evropským navigačním systémem Galileo. "Je to velmi důležitá součást robota a zároveň velká výzva do budoucna, protože skleníkové systémy značně znesnadňují přijímání signálu ze satelitů. Robot načte celý skleník a přesně určí polohu výskytu škůdců a také bude schopný komunikovat s ostatními roboty. Cílem je mít v budoucnu systém robotů schopných mapovat nákazu nejen v dané lokalitě, ale například napříč Španělskem nebo celou Evropou," nastínil Húska. Prototyp robota testovaný v reálných podmínkách je zatím jen na farmě ve Španělsku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

14.5.2021 11:35
Což o to, ve skleníku jsou specifické podmínky, diametrálně odlišné od pole a zde by mohly roboty sehrát svoji roli. Otázkou spíše je, zda budou mít do budoucna na výběr v přípravcích, protože restrikce účinných látek pokračuje velkým tempem a zdaleka neplatí, že za zakázané látky existuje náhrada. To se jen tak říká, ale skutečnost je jiná. Takže i nebezpečí vzniku rezistentních populací v současnosti prudce vzrůstá a u mnoha patogenů je již dosažena.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist