https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brtnice-ochrani-stavbou-nadrze-ves-jestrebi-kde-minule-roky-skodily-povodne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brtnice ochrání stavbou nádrže ves Jestřebí, kde minulé roky škodily povodně

28.9.2023 23:40 | BRTNICE (ČTK)
Foto | Inge Maria / unsplash.com
Brtnice na Jihlavsku ochrání stavbou protipovodňové nádrže ves Jestřebí, která je částí města. Na projekt za 29 milionů korun očekává radnice dotaci z Operačního programu životní prostředí. Stavební firmu na vybudování takzvaného poldru už má vybranou, řekl starosta Jan Přibyl (nestraník).
 

"Chceme začít ve chvíli, kdy budeme mít rozhodnutí o dotaci," řekl starosta. Podle zveřejněných dokumentů dotačního programu byla žádost města o příspěvek na tento projekt doporučená k financování.

Přívalový déšť zasáhl Brtnici a její místní části v červnu 2018, zatopeno bylo podle tehdejších údajů města asi 20 domů. Nejpostiženější byla část Jestřebí, kde žije přes sto lidí. Voda tam škodila i o čtyři roky dřív. Možný vliv poldru u Jestřebí na životní prostředí nechalo město posoudit před třemi lety. Na jeho stavbu pak shánělo peníze.

Plánovaná nádrž na Jestřebském potoce bude zachycovat velkou vodu tekoucí do údolí. Sypaná hráz bude podle zveřejněných údajů dlouhá zhruba sto metrů. Zadržet by měla několik desítek tisíc metrů krychlových přívalové vody. Trvale by v ní mělo zůstávat asi 2400 metrů krychlových vody. Pozemek je teď využívaný jako louka. Podrobnosti k projektu jsou na webu města.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist