https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ceska-inspekce-zivotniho-prostredi-dala-firme-z-tachovska-pokutu-za-unik-mrvy-z-kravina-do-pudy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Česká inspekce životního prostředí dala firmě z Tachovska pokutu za únik mrvy z kravína do půdy

27.5.2020 00:19 | STARÉ SEDLIŠTĚ (ČTK)
Na snímku kaluže vzniklé vyluhováním naskladněné kukuřičné siláže.
Na snímku kaluže vzniklé vyluhováním naskladněné kukuřičné siláže.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | www.cizp.cz
Plzeňští inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložili pokutu 150.000 korun zemědělské firmě z Tachovska. Větší objemy nebezpečných látek z kravína v Úšavě, konkrétně chlévská mrva, hnůj a močůvka, se vsakovaly volně do půdy. AGROKLAS Staré Sedliště a.s. neměl dle inspektorů schválený havarijní plán a nepoužíval při skladování závadných látek vhodná zařízení a způsoby, které by ochránily jakost vod, řekla minulý týden mluvčí inspekce Radka Nastoupilová. Pokuta je pravomocná.
 

"Firma velmi aktivně spolupracovala při odstraňování zjištěných nedostatků a přijala okamžitě opatření vedoucí k nápravě stavu," uvedla ředitelka plzeňské oblasti ČIŽP Petra Horčicová. Na firmě nikdo nebral telefon, novináři zaslali prosbu a reakci e-mailem.

Na snímku nebezpečné závadné látky na území Úšava.
Na snímku nebezpečné závadné látky na území Úšava.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | www.cizp.cz

Společnost v objektu kravína pro celoroční volné ustájení jalovic průměrně vyprodukuje 100 až 150 tun chlévské mrvy a hnoje, které vyhrnuje dvakrát ročně. "Porušila vodní zákon, když při skladování chlévské mrvy, hnoje, konzervované píce, při zacházení s jejími šťávami a výluhy a jimi kontaminovanými srážkovými vodami nepoužívala jen taková zařízení, které jsou vhodná z hlediska ochrany jakosti vod," řekla Horčicová. Loni v září podle ní inspektoři zjistili na dně i v okolí dvou zemních jam, užívaných od roku 1992 pro skladování píce, nesouvislé kaluže vzniklé vyluhováním siláže. Kaluže se vsakovaly do půdy.

Další únik objevili u objektu bývalého polního letiště, kde firma podle nich dlouhodobě na nevhodné asfaltové ploše skladuje chlévskou mrvu a hnůj. Hnojůvka se srážkovými vodami z asfaltové plochy odtékaly na zemědělsky obhospodařovaný terén v okolí, kde se vsakovaly do půdy. Ani u polního hnojiště U Mchova podle mluvčí neučinila firma přiměřená opatření, aby nebezpečné závadné látky nevnikly do povrchových či podzemních vod a neohrozily prostředí. "Agroklas, dlouhodobě působící v zemědělství, si musel být vědom toho, že se při přípravě siláže uvolňují šťávy obsahující velký podíl organických látek, které už v malém množství znehodnocují pitnou vodu," uvedla ředitelka.


reklama

 
Václav Prokš
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

28.5.2020 03:06
nadpis článku je holý nesmysl !!! ať mi autor článku vysvětlí, jak může chlévská mrva unikat do půdy ? ví autor vůbec jaký je rozdíl mezi chlévskou mrvou, hnojem a třeba kejdou ? ví to ? asi ne neboť by pak nemohl sesmolit takový nadpis !
Odpovědět

Jan Šimůnek

28.5.2020 16:27
Chlévská mrva je nebezpečná a silně závadná látky, která se nesmí za žádnou cenu dostat do půdy. Tak zase jsme byli ekologicky proškoleni.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist