Chceme propojit otrávené zvíře s konkrétní plechovkou jedu, říkají čeští vědci
„V České republice je mnoho kauz otrav, ale velmi špatně se je daří prokazovat. Záměr našeho výzkumuje zjistit, zda by se dal zdroj jedu poznat podle jeho příměsí. Propojit konkrétní plechovku nalezenou u podezřelého ve stodole s otrávenou návnadou v lese,“ říká zooložka Pavla Říhová, zástupkyně vedoucího centra.
Výzkum podpořilo Ministerstvo vnitra v rámci programu bezpečnostního výzkumu IMPAKT. Práce jsou teprve v začátcích, ale počáteční výsledky dávají naději, že spojit jed z otráveného zvířete s jeho zdrojem bude možné.
Přečtěte si také |
V zemi cirkusáků je ochrana šelem problém. S Pavlou Říhovou o mazlení se lvy a odhalování zvířecích pašeráků„Na začátku jsme měli problém sehnat vzorky karbofuranu. Spolupracujeme sice s policií a dostáváme pro výzkum vzorky z vyšetřovaných kauz, ale potřebovali jsme čistý karbofuran, ne metabolizovaný jed z žaludku otrávené zvěře,“ popisuje Pavla Říhová počáteční obtíže.
Její kolegové chemici z týmu vedeného Tomášem Cajthamlem potřebovali pro analýzu různé typy karbofuranu. Každý výrobce a každá šarže totiž může obsahovat různé příměsi. Trvalo hodně dlouho, než se povedlovzorky sehnat. Především proto, že pro výzkum bylo potřeba jen malé množství.
„Karbofuran je v Evropské Unii zakázaný jed, ale mimo EU se koupit dá. Běžně se prodává například v Číně, jenže jde o balení třeba po 20 nebo 50 kg. Představte si, že bychom musela koupit od každého typu či šarže takové množství. Co bychom s tím dělali? To je na otrávení půlky Prahy,“ komentuje Říhová.
„Nakonec se díky spolupráci s velvyslanectvím ČR v USA podařilo kontaktovat amerického výrobce, který pro náš výzkum sehnal 10 různých šarží. A po vyřízení všech povolení se vzorky podařilo dostat k nám na univerzitu,“ vypráví Pavla Říhová.
Karbofuran je vysoce toxický jed, využívaný dříve v zemědělství jako pesticid, tedy k hubení nežádoucích rostlin a živočichů.V České republice je karbofuran stejně jako v celé Evropské unii zakázán od roku 2007, přesto ho traviči zvířat stále používají. Kde ho berou?
„Dlouho jsme si mysleli, že jde o staré zásoby různých zemědělských družstev. Což je pravda, hodně toho po nich zůstalo a bývalí zaměstnanci mají jed často doma,“ vysvětluje Pavla Říhová. Ale to není vše.
Přečtěte si také |
Vinen! Chovatel holubů a myslivec zabil luňáky „způsobem přivozujícím nepřiměřenou bolest a utrpení“Bohužel se stávající zásoby dále doplňují.„K nám se tento jed dostává hlavně z Ukrajiny. Nevím, jak je to teď za situace, kdy je na Ukrajině válka a lidé mají zcela jiné starosti. Předtím se ale karbofuran z Ukrajiny vozil. Lidé, co k nám jezdili na práci, ho převáželi klidně autobusem v igelitce. Na Ukrajině bohužel karbofuran zakázaný není a dá se tam koupit,“ dodává Říhová.
Pokud bude výzkum chemického týmu Centra environmentálních forenzních věd úspěšný, mohl by vyšetřovatelům ulehčit práci s usvědčováním travičů chráněných zvířat. Zatím v České republice padly jen dva rozsudky za úmyslnou otravu dravých ptáků, v obou případech byl použitým jedem právě karbofuran.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (18)
pavel peregrin
31.1.2023 07:26Na jednu stranu si tady budeme hrát na kdovíjakou ekologii, mořit naše zemědělce dalšími a dalšími nařízeními a na druhé straně vesele dovážet, s prominutím, sračky z těchto států?? Kde vůbec berou naše orgány tu neskonalou drzost???
Jaroslav Řezáč
1.2.2023 08:14 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
1.2.2023 09:41 Reaguje na Jaroslav ŘezáčNěmci si takový ksindl nevezmou ani omylem, moc dobře vědí, čím se tam ošetřuje, ale pro nás to má být asi dobré.
A nejde jen zdaleka o obilí.
sv
1.2.2023 21:39 Reaguje na pavel peregrinPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
sv
4.2.2023 16:04 Reaguje na pavel peregrinMiroslav Vinkler
31.1.2023 07:30To by se ale někomu muselo chtít.
Slavomil Vinkler
31.1.2023 10:52 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
31.1.2023 12:47 Reaguje na Slavomil VinklerKdo jiného násilím nebo pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy donutí k pohlavnímu styku, nebo kdo k takovému činu zneužije jeho bezbrannosti, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až pět let.
Žádné víc se přece nekoná .
Dalibor Motl
31.1.2023 14:46 Reaguje na Miroslav VinklerDalibor Motl
31.1.2023 15:09 Reaguje na Dalibor MotlMiroslav Vinkler
31.1.2023 15:30 Reaguje na Dalibor MotlZde hraje prim ekonomika a její potřeby, které výrazně překrývají veřejný zájem na ochraně dravců.
Podle mého názoru se zatím řeší naprosto neuspokojivým způsobem.
Ale je to věc k dlouhé a obsažné diskuzi na kterou zde není místo.
Jaroslav Řezáč
1.2.2023 08:15 Reaguje na Slavomil VinklerJaroslav Řezáč
1.2.2023 08:15 Reaguje na Miroslav VinklerBřetislav Machaček
1.2.2023 09:14stav predátorů a zda má o tom alespoň někdo představu. Bude se čekat na vyhubení jejich kořisti a jejich úhyn hladem? Budou uměle dokrmováni?
Bude mít někdo "koule" a stanoví jejich počty tak, aby se stačily taky
obnovovat stavy jejich kořisti? O tom všem se pouze mlčí a nebo mlží,
ale jasné stanovisko jsem dosud neslyšel. Při místním přemnožení je
možnost nalézat potravu jinde, při celoplošném ale nikoliv. No a pak
se stane to, že bude pozdě Bycha honit a dělat nápravu. Ikonizace
přírody scvrknutá na predátory a velké kopytnatce nemá ale nic
společného s komplexní ochranou přírody. Vyvážený stav predátorů s
kořistí je dnes iluzí, když je v nevýhodě ubývající kořist a ve výhodě
totálně chránění predátoři, kterým se toleruje i úplné zdecimování
jejich kořisti. Je to výzva k "odborníkům", aby se vyjádřili zcela jasně,
nemlčeli a nemlžili!
sv
1.2.2023 21:42 Reaguje na Břetislav MachačekMajka Kletečková
1.2.2023 22:11 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
2.2.2023 18:11 Reaguje na Majka KletečkováNemnožit se a zabít sám sebe !