https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/vinen-chovatel-holubu-a-myslivec-zabil-lunaky-zpusobem-privozujicim-neprimerenou-bolest-a-utrpeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vinen! Chovatel holubů a myslivec zabil luňáky „způsobem přivozujícím nepřiměřenou bolest a utrpení“

22.12.2022 05:48 | PRAHA (Ekolist.cz)
Luňák červený otrávený v dubnu 2021. Byl první nalezenou obětí traviče z Milovic.
Luňák červený otrávený v dubnu 2021. Byl první nalezenou obětí traviče z Milovic.
Foto | Klára Hlubocká / Česká společnost ornitologická
Tři roky podmíněně s odkladem na tři roky. Takový je rozsudek pro muže, který dlouhodobě trávil v Milovicích na Břeclavsku dravce a další živočichy prudce jedovatým karbofuranem. Jeho vinou zahynuli i dva kriticky ohrožení luňáci červení. Rozsudek Okresního soudu v Břeclavi je pravomocný. Je to teprve podruhé, co byl v Česku někdo odsouzen za trávení volně žijících zvířat. Jde přitom o velký a široce rozšířený problém. O tématu informuje Česká společnost ornitologická.
 
Psí jednotka České společnosti ornitologické, která pátrá po otrávených návnadách a jejich obětech, letos eviduje už 36 otrávených ptáků. Většinou jde o dravce. Psí jednotka významně napomohla i k objasnění případu traviče z Milovic. Jednak v terénu dohledáním obětí a návnad a také při domovní prohlídce dohledáním karbofuranu.

Luňáci červení jsou nezaměnitelní dravci, kteří se od ostatních druhů liší dlouhým široce klínovitým ocasem jasně zrzavé barvy a úžasnou leteckou akrobacií. Luňáci patří k nejvíce pozoruhodným dravcům, které lze v Česku sledovat. Dva z těchto majestátních ptáků se stali obětmi chovatele holubů a myslivce z Milovic na Břeclavsku.

Třiasedmdesátiletý muž dlouhodobě pokládal u svého domu v Milovicích na Břeclavsku slepičí vejce a mrtvé holuby napuštěné prudce jedovatým karbofuranem. Návnady umisťoval na travnatou veřejnou plochu vedle lesní cesty, kterou místní obyvatelé často využívají k procházkám a venčení psů.

„Jeho první nalezenou obětí byl v dubnu 2021 luňák červený vybavený vysílačkou, tzv. GPS-GSM loggerem, který signalizoval, že se luňák už nějaký čas nepohnul z místa," popisuje psovodka České společnosti ornitologické Klára Hlubocká, která je specialistkou na vyhledávání otrávených návnad a jejich zvířecích obětí.

"Následně jsme s pracovníky AOPK ČR a CHKO Pálava nedaleko mrtvého luňáka našli pozůstatky dalšího luňáka, dvě mrtvé lišky a zbytky z holuba jako návnadu. Případ si převzala policie,“ říká Hlubocká.

Psí jednotka ČSO u případu otráveného jestřába lesního a káně lesní na Znojemsku na konci února 2022.
Psí jednotka ČSO u případu otráveného jestřába lesního a káně lesní na Znojemsku na konci února 2022.
Foto | Klára Hlubocká / Česká společnost ornitologická

V dalších týdnech a měsících začala na lokalitě přibývat další otrávená zvířata a policisté zužovali okruh možných podezřelých, kteří by měli důvod dravce trávit.

Jako nejpravděpodobnější pachatel se jim jevil starší myslivec a chovatel holubů a drůbeže.

„Na konci května 2022 jsme na žádost kriminalistů asistovali při domovní prohlídce u podezřelého. Našli jsme nádobu s karbofuranem, injekční stříkačky a plato s vajci, do kterých muž vpichoval jed,“ popsala Hlubocká.

Během výslechu se podezřelý muž plně doznal. „Uvedl, že jako osoba věnující se dlouhodobě chovu holubů a drůbeže, a rovněž věnující se dlouhodobě myslivosti, aplikoval karbofuran injekční stříkačkou do slepičích vajec a mrtvých holubů, které pokládal jako návnadu u svého pozemku v úmyslu hubit škůdce jeho chovu holubů a drůbeže,“ uvádí usnesení o zahájení trestního stíhání z 30. června 2022.

Usnesení mimo jiné uvádí, že muž dvěma luňákům červeným, dvěma liškám obecným a třem kunám skalním „způsobil usmrcení způsobem přivozujícím nepřiměřenou bolest a utrpení“.

Muž byl obviněn ze tří trestných činů – přechovávání omamné a psychotropní látky, týrání zvířat a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. Za to mu hrozilo až šest let ve vězení. Soudkyně Okresního soudu v Břeclavi mu 13. října 2022 vyměřila tři roky podmíněně s odkladem na tři roky.

Orel mořský otrávený v polovině dubna v okrese Jeseník. Psí jednotka ČSO na místě dále dohledala otrávenou samici motáka pochopa u zbytků ryby, kterou travič použil jako návnadu.
Orel mořský otrávený v polovině dubna v okrese Jeseník. Psí jednotka ČSO na místě dále dohledala otrávenou samici motáka pochopa u zbytků ryby, kterou travič použil jako návnadu.
Foto | Klára Hlubocká / Česká společnost ornitologická

Jedná se o druhého odsouzeného traviče dravců v Česku. Prvním byl rybníkář z Klatovska, kterému v roce 2021 soud vyměřil trest 2,5 roku podmíněně s odkladem na 3,5 roku za otrávení dvou orlů mořských a dvou krkavců velkých karbofuranem u Mečichova na Strakonicku v roce 2019. Tento travič se k činu nepřiznal.

Trávení volně žijících zvířat je v Česku obrovský problém. Od roku 2017, kdy existuje terénní psí jednotka, Česká společnost ornitologická zdokumentovala a předala policii 115 případů, jejichž obětmi se stalo 526 zvířat. Traviči většinou používají jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii od roku 2008 zakázané pro přílišnou jedovatost, dříve se používal jako pesticid. Karbofuran je smrtelný i při malé dávce, a to i pro člověka.

Karbofuran zabíjí až čtyři živočichy v řadě, lze tak nalézt zvířata, která se otrávila pozřením části jiného otráveného živočicha.

„Karbofuran je velmi silný jed, který hned po požití ochromí nervovou soustavu a zvíře umírá za plného vědomí v bolestech a křečích. Při tom nemůže dýchat, roztahuje křídla a zatíná pařáty. Jedná se o mimořádně krutý způsob usmrcení a návnady pohozené v přírodě jsou nebezpečím pro vše živé, od ptáků, přes lišky, kuny, ale například i pro psy na vycházce,“ upozorňuje psovodka Hlubocká.

Dva psi Kláry Hlubocké – Chesapeake Bay retrívři Victory a Irbis – jsou speciálně vycvičení, aby své psovodce nález pouze označili a nijak se u něj nezdržovali, aby nevdechli jedovaté výpary. Každý výjezd je pro ně velkým rizikem, a to nejen kvůli otráveným návnadám.

„Psí jednotka České společnosti ornitologické se kromě otrav zabývá i dalšími druhy ptačí kriminality, nejčastěji zástřely, ale v poslední době se také setkáváme se zakázanou praktikou chytání do želez. Pokud by pes stoupl do nastražených želez, znamená to pro něj v lepším případě konec kariéry,“ upozorňuje Hlubocká.

Lišky patří k nejčastějším savčím obětem karbofuranu. Tato byla otrávena začátkem února na Klatovsku. Rozevřená tlama a křečovitě natažené nohy a ocas ukazují, že liška umírala v bolestech po požití prudkého jedu.
Lišky patří k nejčastějším savčím obětem karbofuranu. Tato byla otrávena začátkem února na Klatovsku. Rozevřená tlama a křečovitě natažené nohy a ocas ukazují, že liška umírala v bolestech po požití prudkého jedu.
Foto | Klára Hlubocká / Česká společnost ornitologická

Česká společnost ornitologická letos zjistila několik případů chycení ptáků do nastražených želez. „Jestřáb lesní se chytil do želez na Strakonicku a káně lesní na Žďársku. Oběma případy už se zabývá policie. Také evidujeme jedno podezření na chycení do želez, kdy byla nalezena mrtvá samice čápa s useknutou nohou,“ říká Hlubocká, která dodává, že líčení želez je trestný čin.

Většinu případů ptačí kriminality z databáze ornitologů ale tvoří otravy. Ornitologové od začátku roku evidují 57 otrávených zvířat, z toho je 21 savců a 36 ptáků – většinou jde o dravce. Kriminalisté si letos od ornitologů převzali 20 případů kriminality na ptácích.

Reálný počet otrav bude podle ornitologů vyšší. „Na celou republiku máme pouze jednu psovodku. Aby se podařilo dopadnout další traviče, je potřeba i pomoc veřejnosti. V případě nálezu podezřelých uhynulých ptáků může veřejnost pomoci ohlášením. Pokud k trávení dojde v našem okolí a máme informace, které by mohly k usvědčení traviče pomoci, podejme svědectví. A pomoct lze také jasným postojem v rodině i mezi přáteli, že trávení je naprosto neakceptovatelné. Nejbližší rodina a přátelé traviče totiž často o jeho počínání vědí. V takovém případě zkrátka není možné trávení jen tiše tolerovat,“ upozorňuje ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Podezření na otravu. Jak poznat?

      • víc mrtvých zvířat pohromadě (dravci, krkavcovití, šelmy – dva a víc jedinců v okruhu 300 m)
      • podezřelá návnada (maso, vnitřnosti, vejce – zejména s viditelným fialovým zbarvením nebo posypané práškem či potřené béžovou emulzí)
      • mrtvé zvíře poblíž návnady
      • mrtvý hmyz na uhynulém zvířeti či návnadě
      • mrtvé zvíře v typické pozici (ptáci: křečovitě sevřené pařáty, roztažená nebo poloroztažená křídla; šelmy: leží na boku, natažené nohy, otevřená tlama, někdy hlava zvrácená dozadu)
      • mrtvá zvířata na otevřeném prostranství (nejsou pod elektrickým sloupem ani poblíž trati či silnice)

Co dělat v případě nálezu?

      • Na nic nesahejte, zabraňte přístupu dalších osob i zvířat.
      • Volejte nejlépe okamžitě, i když chcete nález jen konzultovat (Klára Hlubocká 606 412 422 – i SMS, případně Zdeněk Vermouzek 773 380 285).
      • Volejte i v případě, že jste nález ohlásili někomu jinému (policii, ČIŽP, správě CHKO, …).
      • Nález lze oznámit i na nejbližším oddělení Policie České republiky.
      • POZOR! Karbofuran je velmi nebezpečný jed

reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

22.12.2022 08:02
Bydlím kousek o bydliště pana traviče. Dravců je tu u nás hodně. Docela by mě zajímalo, jak se k tomu postavil myslivecký spolek v Milovicích. Oslovím je dopisem.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

22.12.2022 09:40 Reaguje na Michal Uhrovič
Myslím, že je to jasné. ČMMJ zastává nulovou toleranci k činům proti zvěři a přírodě a tak, pokud byl členem, tak členem ČMMJ již není. Stejné to asi bude i v případě členství v místním mysliveckém spolku. Automaticky přichází o ZP a tedy i o zbraně. Jiné je to s členstvím v HS. Tam je jedinou podmínkou vlastnictví pozemků. Tady se potom jasně ukazuje jaké se skrývá nebezpečí které by snížením minimální výměry umožnilo vznik malých honiteb. I pro tyto delikty odsouzený člověk, pokud by měl dostatečnou výměru svých pozemků, by mohl vytvořit vlastní honitbu. Samozřejmě by v ní nemohl být MH a MS kde zákon požaduje bezúhonost ale skrytě s někým nastrčeným, by ji asi nakonec ve vlastní režii provozovat mohl.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

23.12.2022 08:23 Reaguje na Michal Uhrovič
pak tu napiš co ti odpověděli.
Odpovědět
DA

DAG

31.12.2022 10:37 Reaguje na Michal Uhrovič
To záleží na stanovách spolku. Většinou jsou stanovy ve spolcích dost podobné a bývá tam klasická formulace, že členové budou dodržovat zákony ČR. A pak podmínky pro ukončení členství. Pokud činy které udělal do těch stanov nepůjdou napasavat, tak s ním neudělají vůbec nic. Zbavit se dnes členů spolku není jednoduché. Někde by mohli výpravět o soudních tahanicich.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.1.2023 17:21 Reaguje na DAG
Tak nejspíš někdo ma myslivecké schůzi podal návrh zbavit toho myslivce členstzví, pokud tam nebyl oblíbený. Anebo pozastavit jeho členství například po dobu podmínky, pokud tam byl oblíbený. A odhlasovalo se to.
Odpovědět
DA

DAG

3.1.2023 08:21 Reaguje na Radim Polášek
To víte nebo si to myslíte? Člověk nejde nevyloučit ze spolku, tím že o tom dáte hlasovat. I při porušení stanov nebo řádu spolku jsou dané postupy a tresty. Pokud to není specifikováno dobře, tak se vyloučený člověk odvolá nebo soudí a pak je to opravdu martyrium pro všechny.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

23.12.2022 08:30
já myslím že takový zmrd by měl být okamžitě zbaven loveckého lístku a vyhozen ze spolku !!! ale kolik takových myslivců ještě je ! ti mladí asi ne ale u těch veteránů lidového myslivectví to asi bude zažité z minulosti. před pár lety jsem někde četl článek, snad zrovna tady že byl přistižen p0ři nedovoleném lovu samotný myslivecký hospodář v bažantnici, kde kladl železa a asi i ty jedy.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

23.12.2022 15:04
Tak částečně to je umělý problém daný současnou nemírnou a nesmírnou preferencí zvířecích predátorů zelenými aktivisty a spolky. Nejvíc je to asi vidět u vlků, kdy bezbřehá preference vlků ničí vůbec možnost ekonomicky využívat některá území v revírech vlčích smeček pro produzkci masa, mléka, případně vlny volnou pastvou.
A zřejmě něco podobného začíná být i u chovu drůbežem u rybníkářství atd, kdy vysoká koncentrace predátorů v současné době defakto znemožňuje využívat lidmi dříve obsazenou krajinu pro produkci. Když takové případy jako tento neubývají a pořád se objevují, tak je evidentně něco špatně.
Tyto případy neobhajuji, ale kulturní krajina je jednou kulturní krajina a obávám se, že lidi se z kulturní krajiny nenechají vyhnat zelenými aktivisty a zeelnými exponenty a nenechají se jimi ničit svou práci a svou obživu z této krajiny. Nenechají se třeba zhnat do města a místo vlastní produkce si to maso, ty vejce, ty ryby atd kupovat někde v supermarketu, místo aby si ji svou prací v krajině vydobyli.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

24.12.2022 07:30 Reaguje na Radim Polášek
ono krajinu neobohacují ani ty velkochovy uměle vykrmovaných kaprů v zelených rybnících - kapřínech. teď tu byl někde o tom článek, myslím...
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.1.2023 17:07 Reaguje na radim buffalo tobias
Píšu já o velkochovech uměle vykrmovaných kaprů v zelených rybnících?
Třeba jste si to spletl se zelenými exponenty?
A mimochodem, když je ta voda moc zelená, to je problém pro místní úřad životního prostředí odebrat vzorky vody z takového rybníka a pokud tam je nadměrný obsah znečišťujících látek, vyšší než povoluje nějaké ujednání s těmi rybáři, sjednat s rybáři nápravu? To je problém se jako občan jim na úřad ozvat, když ta voda v rybníku je příliš zelená nebo když vidím, že tam rybáři házejí náklaďáky hnoje?
A ještě mimochodem, zelená voda je spíš pro tolstolobika než pro kapra . Tolstolobik jakožto býložravá ryba se živí převážně drobnými řasami asinicemi, které ve vodě vyrostou. Kapr se tím živí málo, jen asi z 20 %. Kapr se živí hlavně drobnými živočichy u dna vody a ve vodním sloupci toho rybníku.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

24.12.2022 07:33
ono takového dědka taková podmínka ani asi vůbec nezajímá a ani to nebere jako nějakou ostudu, když určitá část "lidových pytláků" mu bude satále stále přitakat! trest by byl pro něj vyloučení ze spolku a odebrání loveckého lístku nebo přímo nepodmíněný trest!!!
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

24.12.2022 10:09 Reaguje na radim buffalo tobias
Proč si o tom, než začnete kecat nesmysly, něco nezjistíte? Nebo si snad myslíte, že podmínečné odsouzení není důvodem k odebrání ZP a LL?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.12.2022 09:53
Budiž to poučením pro tráviče, ale není to bohužel poučením pro zastánce predace bez regulace. Pro ně je to povzbuzení, že byl
viník vypátrán a potrestán. Zoufalí lidé dělají často i zoufalé trestné činy a ptejme se, zda je k tomu společnost nedohnala. Pana nehájím, protože jed si nevybírá a postihuje i ty, které asi nechtěl
ani on otrávit. Nyní máme ze zákona zavřenou drůbež a jsem zvědav na
některé predátory, na co se nyní zaměří. Obávám se, už to bude i ten
poslední zbytek drobné pernaté zvěře a zimujícího ptactva. Hlad
musí utišit i predátor a než umřít hlady, tak se pokusí o cokoliv.
Po Vánocích budou v preferenci hlavně skládky směsného odpadu
a tak se půjdu "pokochat" koncentrací ptáků v takovéto "přírodě".
Doporučuji totéž všem, kteří chtějí vidět dravce v jejich novém
"loveckém revíru". Toto je zřejmě příroda budoucnosti, pokud se
neukončí skládkování, které vyhladoví i konzumenty odpadků a ty
predátory. kteří je tam loví.
Odpovědět
sv

sv

25.12.2022 19:49 Reaguje na Břetislav Machaček
Machaček si už chystá karbofuran.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.12.2022 14:53 Reaguje na sv
Anonyme nauč se číst! Já obhajuji jedy? Já pouze píšu
o zoufalství některých lidí zatlačených do kouta díky
blbům, kteří zakázali jakoukoliv regulaci i hladových
chráněných predátorů. Vy je nakrmíte, až nebudou mít
co lovit? To je má krmit holubář, či chovatel drůbeže?
Nebo má mít celoročně zavřené poštovní holuby a nebo
jako nyní drůbež? Že by ten zákaz veteriny vyšel od stejných poradců chovat ovce za dvoumetrovým plotem
a tak navždy zamezit predátorům škodit na drůbeži?
V okolních zemích toto nařízení neplatí a viděl jsem
to v Polsku osobně. Slepice v sadu a u druhého
chovatele na louce. Vzdálenost jich a mne 2 km pouze rozdělená čárou na mapě = hranicí v "jednotné EU"!
Odpovědět
sv

sv

28.12.2022 19:57 Reaguje na Břetislav Machaček
Čím jsi zatlačen do kouta, machačku s karbofuranem? Snad ne tím, že ti nějaký ohrožený dravec ulovil holuba nebo slepici. To ti ta slepice byla tak blízká tvému srdci, člen rodiny? A jak se má Máňa, tvoje ovčí sestřenice?
Doposud jsi se přetvařoval jaký, že jsi to zastánce přírody a najednou tady dostáváš hysterické záchvaty, kvůli ulovené slepici. Co to bude příště? Budeš se soudit s městem, že ti vítr z parku nafoukal na zahradu listí? A nebo, že by to bylo tak, že by sis jen rád beztrestně zastřílel na nějakého toho dravce, jako zbytek ožralců s flintičkou.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.1.2023 16:58 Reaguje na Břetislav Machaček
Vidím to podobně.
Odpovědět
Anyr

Anyr

29.12.2022 19:02
Zase další, jistě moralizující, komodůchodce. :/ Fakt, ta doba je naučila jediné - člověk může vše, ctít se má pouze lidský zájem a po nás potopa.
Tohle stále určuje směr ČR.

Ale, tak či tak: dědka zavřít, až tam shnije, a v kriminále povinně dvanáctky někde v uranovém dolu. :/ Zmetek.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist