https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cina-uz-nechce-podporovat-stavbu-uhelnych-elektraren-v-zahranici.kam-jinam-sve-penize-tedy-investuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čína už nechce podporovat stavbu uhelných elektráren v zahraničí. Kam jinam své peníze tedy investuje?

20.10.2021 05:45 | PRAHA (Ekolist.cz)
Souběžně se stopnutím výstavby nových uhelných elektráren v zahraničí Čína i nadále pokračuje s finanční podporou rozvoje obnovitelných zdrojů energie. Ilustrační foto
Souběžně se stopnutím výstavby nových uhelných elektráren v zahraničí Čína i nadále pokračuje s finanční podporou rozvoje obnovitelných zdrojů energie. Ilustrační foto
Čínský prezident Xi Jinping 21. září 2021 na valném shromáždění OSN prohlásil, že jeho země už nebude nadále podporovat výstavbu nových uhelných elektráren v zahraničí. A rovněž, že učiní potřebné kroky k tomu, aby v rozvojových zemích podpořili zelenou a nízkouhlíkovou energetiku. Co z toho pro zbytek světa plyne?
 

Prohlášení hlavy státu přineslo téměř okamžitou reakci čínských bankovních institucí, které do tří dnů přejaly tuto politiku za vlastní, s platností od posledního kvartálu roku 2021. Finanční podpory se tak nedočkají plánované projekty uhelných elektráren v zahraničí, u nichž stavba ještě nezapočala a které Čína hodlala financovat. Dohromady přitom šlo o elektrárny s odhadovaným výkonem okolo 54 GW. Takže to, že nakonec nejspíš nevzniknou, lze interpretovat i jako teoretickou „úsporu“ ekvivalentu tří měsíců současných globálních emisí. Čína navíc stáhla svou podporu předjednaným projektům těžby uhlí v zahraničí. Což zní jako velmi dobré zprávy pro životní prostředí.

Lepší budoucnost, horší životní prostředí

Souběžně se stopnutím výstavby nových uhelných elektráren v zahraničí Čína i nadále pokračuje s finanční podporou rozvoje obnovitelných zdrojů energie. Loni do tohoto sektoru Čína vpravila 57 % objemu svých zahraničních investic, a je nyní garantem OZE ve více než dvaceti rozvojových zemích světa. Kromě toho v rozmezí let 2008-2019 (s výrazným navýšením po roce 2013, kvůli spuštění iniciativy Nové Hedvábné stezky) proinvestovala přes 426 miliard dolarů do projektů rozvoje infrastruktury v 93 zemích. Tedy zhruba ty samé peníze jako Světová banka, dosud největší světový sponzor rozvojových projektů.

Což jsou ale dobré zprávy spíš jen pro Čínu, protože tím dál úspěšně razí svou komplexní finanční a obchodní strategii. Za peníze Číny se totiž v zahraničí realizují projekty s využitím čínských produktů, firem, know-how, a Peking na tom rozhodně netratí. Navíc si Čína při volbě rozvojových investičních záměrů – na rozdíl od Světové banky – počíná dost neselektivně a umí se zhostit záměrů poškozujících životní prostředí. Podle analýz Bostonské univerzity je vlastně polovina (60 %) všech rozvojových projektů v zahraničí podporovaných dvěma největšími čínskými bankami zasazena do lokalit s kritickými habitaty.

Přesněji, jeden z každých tří rozvojových projektů podporovaných Čínou v zahraničí se geograficky překrývá s existujícím chráněným územím a jeden ze čtyř pak s územím, které spravují domorodá etnika. Jinými slovy, stávající investiční portfolio Číny v zahraničí dopadá přímo na 24 % druhů ohrožených obojživelníků, ptáků, plazů a savců z celého světa. Což je jeden z hlavních rozdílů mezi rozvojovými projekty, podporovanými Světovou bankou a čínskými bankovními institucemi.

Čína je globální sponzor, který se neptá

Světová banka se podpory environmentálně kontroverzních projektů oficiálně zříká, konzultuje je s odbornými poradními orgány, ochranáři a biology, zatímco Čína zafinancuje za splnění vlastních podmínek teoreticky cokoliv. Zastává totiž tzv. neinferenční princip. Tedy, že rozhodnutí o vhodnosti/přiměřenosti investice (do železnice, vodní elektrárny, těžby, silnice, letiště) ponechává na příjemci investice, konkrétní zemi. „Tyto země ale obvykle kladou zlepšení vlastní ekonomické situace a energetiky nad snahou o snižování emisí nebo ochranu přírody,“ dodává Yixian Sun, rozvojový analytik.

Čína se oficiálně cítí být vázána k ochraně vlastní přírody, nikoliv však přírody v zahraničí. A právě v tomto kontextu, jak upozorňují analytici z Bostonské univerzity, je třeba vnímat i současné kladně hodnocené stopnutí podpory uhelných elektráren. Ty sice velmi pravděpodobně nevzniknou, ale je otázkou, co je v daných zemích zastoupí či nahradí. Ukončení podpory financování projektů uhelných elektráren v zahraničí je od Číny veskrze pozitivní krok, který se ale může snadno přetavit v ještě výraznější škody na životním prostředí. Čína svou podporou rozvoje infrastruktury v zahraničí podporuje v první řadě svůj vlastní růst, a neřeší, jaké následky to ve sponzorovaných zemích může mít.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

20.10.2021 05:44
I v ČR umíme stavět dálniční přivaděče přes území, kde žijí chránění a ohrožení živočichové a rostliny. Stačí, když převažuje takzvaný vyšší zájem, totiž peníze.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.10.2021 06:25
Otázkou je , co je horší .
Ničení krajiny a jejich obyvatel OZE , zejména v šelfech, nebo výstavba moderních fosilních elektráren. (emise CO2)

Bez jakékoli diskuze je nejhorší strmý nárůst populace a její materiální nároky jako akcelerátor růstu výroby energií.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

20.10.2021 06:53
Čína je schopna nabídnout jako náhradu za uhelné zdroje své fotovoltaické panely, baterie, nebo už i jaderné elektrárny.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

20.10.2021 07:01
Jen tak dál Číno... toto je potřebná změna uvažování... na přechodu k nízkoemisní energetice se dá totiž i zbohatnout a to pořád mnoha lidem nedochází...
Odpovědět

Viktor Šedivý

20.10.2021 09:16 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Vybraní jedinci na tom samozřejmě mohou zbohatnout - pokud se vyhazují obrovské částky peněz na základě ideologických kritérií, je to ten snad úplně nejlepší prostor na rychlé bohatnutí.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

20.10.2021 10:05 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Sice Čína doma otvírá 30 nových uhelných dolů a bude stavět desítky uhelných elektráren doma ale je tak skvělé že jim jednoduchá zelenost tyhle politické proklamace které nikdy nesplní žere a ještě tomu že je takto krásně obelhávána tleská...
Odpovědět
LB

Lukas B.

20.10.2021 18:48 Reaguje na Lukáš Kašpárek
dá se zbohatnout na turbulencích. výborná příležitost ke zbohatnutí je třeba válka. desetitisíce lidí zabije, miliony lidí zbídačí, a stovky pohádkově zbohatnout. a to jsou počty pro lokální válku rozsahu 19. století. u globálního konfliktu přidejte 1 až 3 nuly. to fakt chcete?
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

20.10.2021 10:03
Do uhlených elektráren DOMA...

chějí jich tam stavět pár desítek a otvírají 30 nových dolů :D
Odpovědět
RP

Radim Polášek

20.10.2021 16:55
Tak Čína roste pomaleji, než se předpokládalo, proto taky jen může šetřit peníze.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

22.10.2021 18:45
... v zahraničí. Takže stačí , když území anektuje,tak už tam uhelku postavit může
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist