https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cinska-rybarska-flotila-plundrovala-vody-u-galapag-uvedla-organizace-oceana?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čínská rybářská flotila plundrovala vody u Galapág, uvedla organizace Oceana

18.9.2020 11:59 | QUITO (ČTK)
Olihně jsou přitom nezbytnou součástí jídelníčku druhů, které se jinde než na Galapágách nevyskytují - například lachtanů galapážských - a ohrožených druhů, jako jsou žraloci bronzoví.
Olihně jsou přitom nezbytnou součástí jídelníčku druhů, které se jinde než na Galapágách nevyskytují - například lachtanů galapážských - a ohrožených druhů, jako jsou žraloci bronzoví.
Flotila stovek čínských rybářských lodí vylovila ve vodách u Galapág za jediný měsíc tisíce tun olihní a ryb. Napsal to britský list The Guardian s odvoláním na novou zprávu organizace Oceana, která se zaměřuje na ochranu oceánů. Olihně jsou přitom nezbytnou součástí jídelníčku druhů, které se jinde než na Galapágách nevyskytují - například lachtanů galapážských - a ohrožených druhů, jako jsou žraloci bronzoví.
 

Skoro 300 čínských plavidel strávilo rybolovem u ekvádorského souostroví 73 000 hodin v jediném měsíci. Konkrétně šlo o období od letošního 13. července do 13. srpna. "Plavidla plující pod čínskou vlajkou tvořila během tohoto měsíce 99 procent rybářských aktivit u Galapág," uvádí organizace. O přítomnosti čínských lodí poblíž chráněných vod přinesl v té době Ekolist zprávu U Galapážské mořské rezervace zakotvila čínská rybářská flotila.

"Svět měsíc sledoval a divil se, co obrovská čínská rybářská flotila u Galapág dělá. Teď už to víme," uvedla analytička Oceany Marla Valentineová. "Toto masivní a pokračující úsilí čínské rybářské flotily ohrožuje samotné Galapágy, vzácné druhy, které tu žijí, a všechny, jejichž obživa a živobytí jsou na nich závislé," dodala. Čínští rybáři lovili mimo jiné i tuňáky, jejichž rybolov přispívá ekvádorské ekonomice.

Oceana ve spolupráci s dalšími organizacemi analyzovala data plavidel, která získala z veřejně dostupných informací přenášených přes takzvaný automatický identifikační systém. Pohyb lodí lze díky němu sledovat prakticky v reálném čase.

The Guardian připomíná, že Čína má největší flotilu rybářských lodí na světě. Asijská velmoc je pravidelně obviňována z nadměrného rybolovu, lovení ohrožených druhů žraloků a falšování licencí i dokumentace o úlovcích.

Galapágy, které leží zhruba 900 kilometrů západně od Ekvádoru, jsou pro svou jedinečnou faunu a floru zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. V místních vodách žije více než 20 procent mořských živočichů, které nelze nalézt nikde jinde. V 19. století tyto ostrovy inspirovaly britského přírodovědce Charlese Darwina při formulování jeho převratné evoluční teorie přirozeného výběru druhů.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PE

Petr Eliáš

18.9.2020 13:49
Bohužel je nadměrný a nelegální rybolov problémem nejen Galapág, ale celého světa.

https://www.nationalgeographic.com/environment/oceans/critical-issues-overfishing/

https://www.fishforward.eu/en/topics/facts-figures/

https://www.voanews.com/africa/chinese-overfishing-threatens-west-african-economies
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.9.2020 14:56
Další důkaz toho, že my se tu v Evropě budeme dál a dál oddávat ekologickému flagelantství a zbytek světa si stejně bude dělat co chce.

A nikdo s tím nic nenadělá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.9.2020 20:00 Reaguje na Svatá Prostoto
Čína není zybtek světa. V Číně vládnou komunisti a proto se chovají jak dobytek. Žlutý mor může být další velmi vážné nebezpečí pro celý svět. Já si myslím, že expanzi začnou na Sibiři, ke jsou nerosté suroviny.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

18.9.2020 22:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale to napadnou Vámi nenáviděné Rusáky - komouše, nebo jak to říkáte. Jenže, oni jsou kamarádi a nerostné suroviny si navzájem výhodně prodávají. Ne jako když zdraží v Česku vepřové, když se Číňanům zamane bůčku, nebo když se u nás z podobných důvodů, že se Číňanům zachce z Evropy mléka, zdraží mléko,sýry a máslo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2020 21:21 Reaguje na Jiří Daneš
Nenapadnou, nebude to nutné. V současnosti žije na Sibiři několikrát více Číňanů než Rusů, těží tam suroviny (včetně dřeva), mají tam už vlastní města, budují dopravní infrastrukturu atd. atd. Třetinu ropy a plynu tam těží i Americké firmy.
Pokud si Číňani vytvoří "krymské referendum" a prohlásí, že Sibiř byla vždy Čínským územím, tak ruský mužik nenadělá vůbec nic.
Leda, že by si na Sibiř hodil bombu typu Satan, to by si hodně pomohl.
Odpovědět
VK

Václav Kain

18.9.2020 18:52
Nevím jestli na to mají právo,ale pokud ne,tak tam měli připlout válečné lodě a ty drzé parchanty vyhnat.Začínají si dělat co chtějí.Kam šlápne číňan,tam navždy mrtvo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.9.2020 20:04 Reaguje na Václav Kain
Číňan je komunista, tím je to dáno. Ale jaké válečné lodě jakého státu? Já vím, celý svět si myslí, že to zase mají dělat Američani, aby na ně mohl zase celý svět pivat.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

18.9.2020 22:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Ano správně, celý svět si to myslí a navíc plivá. Na ně.
Odpovědět
va

vaber

19.9.2020 08:16
moře a oceány se plundrují všude ,vždyť se nemohou dohodnout ani na lovu velryb a vymýšlí se lov pro vědecké účely,
Čína lovila blízko Galapág a není jasně stanoveno kde se smí a kde nesmí lovit, v tom si musí svět udělat pořádek
jen hrabat peníze a živit 10miliard lidí , to zplundruje i větší planetu než je Země
Odpovědět
RP

Radim Polášek

20.9.2020 09:51
Je třeba vědět detaily. Podle mých informací je ochranné mořské pásmo nějak 120 nebo 200 mil od země, tudíž od Galapág. Blíže by musel lov povolit Ecuador, protože podle mořského práva patří bohatství moře v tomto pásu jemu. Tak daleko od země, i když záleží zase na detailech, jsou vylovené tisíce tun, pokud tím nebyly zničeny nějaké biotopy či nějaké velké nahromadění těch olihní zdaleka na jednom místě, poněkud zanedbatelné.
Je třeba se ptát kolik je roční produkce biomasy olihní v tom teritoriu, jaké procento té roční produkce bylo čínskou flotilou vyloveno, jak moc velké bylo další poškození biotopu tím lovem včetně toho, jak moc jiných živočichů se jim připletlo do sítí, kteří tím byli usmrceni atd.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.9.2020 14:13
Kamarád pracoval 2 roky na plovucí dánské konzervárně. Lovívali i tam,
kde loví ti Číňani. Být to rybáři z USA či EU, tak by to nikdo ani nepsal.
Čína je terčem všemožných útoků hlavně proto, že z chudých kuliů se náhle
stali velmocí, což těm zaostávajícím bývalým velmocem leží v žaludku. Pád
bolí více, než vzestup a pobyt nahoře. Musíme si zvyknout na novou velmoc
a nehledat na ni pouze ty chyby. Poučme se, proč je dnes tam ,kde je.
Neděláme chyby my? Není čas je přestat dělat a zkusit to jinak a nebo
budeme pouze stále kritizovat a nedejbůh i válčit? Zamysleme se nad tím
a nedělejme ukvapené závěry, jak bývá u nás zvykem. Nám ten způsob od zdi ke zdi jde velmi dobře a vždy jsme v něm byli premianty. Nyní se ale
ukazuje, že není nic bílé a nebo černé a odsuzovat někoho, když se chovám
stejně je pokrytecké.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2020 21:33 Reaguje na Břetislav Machaček
Čína není nebezpečná svým rozvojem, ale svojí totalitou.
Jejich "sociální kredit", krutý teror proti Urgujům, neskutečnou zblbností celé populace, šmírovacími technologiem atd. jsou skutečně nebezpečí pro celý svět.
"Buď svět změní Čínu, nebo Čína změní celý svět".
Zatím to vypadá dost nerozhodně, klíčový hráč je především USA, potom EU.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.9.2020 08:42 Reaguje na Pavel Hanzl
A Kristus řekl: věř a víra tvá tě povznese. Tak jako jedni
věří v A, tak druzí věří v B. Výsledek je ale měřítkem
úspěchu a ne ideologie či pomluva. Nevím, ale k rebelům
ve vlastním státě se chove podobně každý a neslyším od
vás kritiku třeba Španělska se svou politikou vůči Baskům.
Pro mne je důležité, jak rychle se dokázali dostat z úrovně
rozvojové země na tu špičku a jak naopak druzí usnuli na
vavřínech a nyní s úžasem procitají. Účel však světí prostředky a jejich solární panely vám nevadí, tak jako
stožáry větrníků, na které se v Číně minimálně vyrábí ocel.
Bez Číny by tu dnes nebyla velká část levného zboží a možná
ani ten váš PC, pokud nehorujete pro nakouslé jablko.Chce to
pouze trochu rozvahy, než něco vyplodím, abych nebyl jiným
k smíchu a nebo k pláči. Medaile za politickou loajalitu
se už neudělují a pokud tomu pouze věříte, tak budiž, co
s vámi.
Odpovědět
sv

24.9.2020 12:23 Reaguje na Břetislav Machaček
Takovou míru sebekritiky, bych od vás nečekal. Vy musíte být fanatický věřící. Ty miliony zavřených Ujgurů jsou snad "rebelové"? Ne, jsou to, ženy a děti v krutých koncentrácích. Nacistické německo bylo taky na špičce svého času. S otrockou pracovní silou se těch špiček dosahuje snadno. Jiné země dokázaly totéž aniž musely povraždit miliony a ohrožovat okolí a plundrovat přírodní zdroje. Nejsrandovnější jsou ty dojmy o tom, jak se bez číny neobejdeme. Neobejdeme se bez volného trhu a volně proudícího kapitálu, jehož příliv do číny ze zahraničí umožnil číně absolvovat technologický rozmach. Kdyby nebylo číny proudil by do jiných zemí s levnou pracovní silou. Což se momentálně děje. Investoři odcházejí a místním milovníkům krvavých diktátorů zřejmě zůstanou oči pro pláč až za pár let nebudou kupovat monitory a klávesnice z číny ale z Vietnamu nebo Bangladéše.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

24.9.2020 20:55 Reaguje na
Věřte si taky tomu co píšete a mi nechte tu moji
polemiku o tom, že nic není bílé či černé, ale to
chce pouze nepodlehnout jednostrannému určení,
co je správné a co nesprávné. Vyjmenovávat chyby
všech režimu nemá význam, protože vy chyby vidíte
pouze u jednoho. No a odcházení investorů se může klidně konat, protože už ty investory nepotřebují, když už naopak investují v zahraničí oni. Ale je zbytečné se přít, neboť za vše hovoří pouze výsledky a ne nějaké ideologické žvásty.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist