https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/netopyry-ohrozuje-promena-prostredi-i-poptavka-po-lihovinach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Netopýry ohrožuje proměna prostředí i poptávka po lihovinách

22.3.2024 10:53 (ČTK)
Například alkoholický nápoj tequila se vyrábí z agáve, kterou opylují a její semena šíří právě netopýři. Na mnoha místech jsou ale rostliny agáve káceny ještě před vykvetením. Netopýři, kteří jsou závislí na jejich nektaru, kvůli tomu mají o zdroj potravy méně. Agáve lze pěstovat pomocí výhonků, ale bez křížového opylení od netopýrů ztrácí genetickou rozmanitost.
Například alkoholický nápoj tequila se vyrábí z agáve, kterou opylují a její semena šíří právě netopýři. Na mnoha místech jsou ale rostliny agáve káceny ještě před vykvetením. Netopýři, kteří jsou závislí na jejich nektaru, kvůli tomu mají o zdroj potravy méně. Agáve lze pěstovat pomocí výhonků, ale bez křížového opylení od netopýrů ztrácí genetickou rozmanitost.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | camaralenta / Depositphotos
Netopýři čelí mnoha hrozbám kvůli proměnám prostředí a zemědělských postupů. Na těchto zvířatech závisí přitom produkce řady oblíbených potravin, jako jsou banány, čokoláda nebo káva. Některé produkty by bez netopýrů nemusely existovat, napsal list The Guardian. Jedním z problémů je i rostoucí poptávka po některých lihovinách, například tequile, která se vyrábí z agáve. Tuto rostlinu pěstitelé kvůli větší poptávce stále častěji sklízí v rozsahu, který netopýry ohrožuje.
 

Netopýři mají v lidském potravním systému několik významných rolí. Někteří působí jako přirozená ochrana proti škůdcům, jiní opylují rostliny, které plodí banány, kokosové ořechy či avokádo. Tuto roli si přitom řada lidí spojuje spíše se včelami a motýly. Druhy netopýrů, které se živí ovocem, pomáhají udržovat planě rostoucí rostliny šířením semen.

Díky netopýrům se podle bioložky Jade Florencové v celé zemědělské produkci ročně ušetří více než tři miliardy dolarů (asi 70 miliard korun). "Jejich pouhá přítomnost na polích může snížit aktivitu škůdců," řekla ochránkyně netopýrů Kristen Learová. Navzdory všem způsobům, jakými tito tvorové pomáhají, se na ně často zapomíná, dodala.

Například alkoholický nápoj tequila se vyrábí z agáve, která je kvůli opylování a šíření semen na netopýrech závislá. "Rostoucí poptávka po těchto lihovinách je pro rostliny, netopýry i celou biodiverzitu problémem," sdělila lesní inženýrka Diana Pinzónová. Podle ní jsou tak pěstitelé nuceni sklízet dlouhodobě neudržitelným způsobem. Na mnoha místech jsou rostliny agáve káceny ještě před vykvetením. Netopýři, kteří jsou závislí na jejich nektaru, kvůli tomu mají o zdroj potravy méně.

Agáve lze pěstovat pomocí výhonků, ale bez křížového opylení od netopýrů ztrácí genetickou rozmanitost. To by mohlo podle Pinzónové snížit její odolnost vůči klimatickým změnám a extrémnímu počasí. "Tyto dva druhy se posledních deset milionů let vyvíjely společně. Pokud ztratíte jeden, přijdete i o druhý," uvedla.

Přes veškerý přínos čelí netopýři problémům. "Mnoho druhů se po celém světě potýká s určitou ztrátou prostředí, kterou je například narušení jejich úkrytů v jeskyních či stromech," uvedla Learová. Mezi další rizika patří extrémní počasí a řada nemocí. Například takzvaný syndrom bílého nosu zabil v Severní Americe miliony jedinců.

Ochránkyně netopýrů doporučila ke zlepšení situace respektovat uzavírky jeskyní, chránit staré stromy a zajistit ve vyprahlých oblastech zdroj vody. Zájemci mohou také postavit netopýří budky a vysázet rostliny, které vábí noční hmyz.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.3.2024 14:50
Samozřejmě, o (smrtonosných) vrtulových farmách ani náznakem, to se do krámu nehodí, byť je to ta nejzásadnější změna prostředí za poslední dekády.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist