https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cinsti-vedci-predstavili-prvniho-naklonovaneho-plnokrevneho-kone-v-zemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čínští vědci představili prvního naklonovaného plnokrevného koně v zemi

14.1.2023 00:04 | PEKING (ČTK)
Klonování soutěžních koní zejména kvůli vylepšení genetických předpokladů se již používá v několika zemích zhruba 20 let. Ilustrační foto
Klonování soutěžních koní zejména kvůli vylepšení genetických předpokladů se již používá v několika zemích zhruba 20 let. Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Čínští vědci představili prvního naklonovaného plnokrevného koně, který se narodil v Číně a získal zde úřední registraci. Klonovaní koně by mohli snížit ceny zvířat a napomoci k rozšíření tohoto sportu v asijské zemi, píše AFP. Klonování soutěžních koní zejména kvůli vylepšení genetických předpokladů se již používá v několika zemích zhruba 20 let.
 

Černý kůň jménem Čuang Čuang se narodil v červnu náhradní matce a je klonem zvířete dovezeného z Německa. Za jeho vznikem stojí pekingská laboratoř Sinogene.

"Mluvil jsem s (čínskými) jezdci, kteří se účastní olympijských her. Všichni mají více než jednoho koně, obvykle dva nebo tři. Každý kůň stojí od několika milionů do deseti milionů jüanů (až 33 milionů korun)," řekl agentuře AFP generální ředitel společnosti Sinogene Mi Ťi-tung. "Klonování může pomoci snížit cenu reprodukce a chovu koní," dodal.

Jezdecký sport, zejména parkurové skákání, získávají v Číně v posledních letech na popularitě. Další rozvoj ale brzdí nedostatek dobrých koní a malé pokroky v jejich šlechtění. Klonování by mohlo vést k růstu konkurenceschopnosti Číny v jezdectví a snížit závislost na nákladném dovozu koní.

Čínské společnosti zabývající se klonováním zvířat dosáhly v posledních letech významného pokroku a v současné době používají tyto technologie pro ovce, krávy, prasata, psy a kočky, píše AFP. Před rokem 2020 se do Číny dováželo zhruba 2500 koní ročně.

První klonovaný kůň na světě spatřil světlo světa v Itálii v roce 2003, následovaly Spojené státy, Argentina, Británie a Jižní Korea, píše server Global Times. Mezinárodní jezdecká federace (FEI) povolila účast klonů a jejich potomků v jezdeckých soutěžích v roce 2012.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

15.1.2023 04:10
V podstatě udělali koňi to, co chtěl udělat Hitler. Svět, plný čistokrevných Arijců. Klonování vicebuněčných živočichů vede ke genetické degeneraci
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist