https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cisty-vzduch-v-jihlave-zhorsuji-tezke-kovy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čistý vzduch v Jihlavě zhoršují těžké kovy

22.2.2018 02:30 | JIHLAVA (ČTK)
V roce 2017 byly jen ve 31 případech překročeny denní imisní limity. Bylo to zejména v lednu a únoru v souvislosti se špatnými rozptylovými podmínkami, které panovaly v celé ČR. Kvůli špatným rozptylovým podmínkám bylo v republice vyhlášeno 39 smogových situací, žádná z nich na Vysočině. / Ilustrační foto
V roce 2017 byly jen ve 31 případech překročeny denní imisní limity. Bylo to zejména v lednu a únoru v souvislosti se špatnými rozptylovými podmínkami, které panovaly v celé ČR. Kvůli špatným rozptylovým podmínkám bylo v republice vyhlášeno 39 smogových situací, žádná z nich na Vysočině. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ovzduší v Jihlavě sice patří k nejčistším v zemi, obsahuje ale zvýšené množství těžkých kovů, zejména arsenu, niklu, manganu, kadmia a olova. Nejde o alarmující hodnoty, ale přípustná kapacita kovů už je nasycena, řekl včera novinářům zástupce krajských hygieniků Jiří Kos. Podle vedoucí jihlavského odboru životního prostředí Kataríny Ruschkové může mít zjištění vliv na to, jaké další provozy v budoucnu město nechá ve své průmyslové zóně otevřít. Detekce kovů byla provedena nad rámec pravidelného sledování stavu ovzduší zavedeného v Jihlavě v roce 2010.
 

Z něho za rok 2017 vyplynulo, že je město stále jedním z nejčistších v republice. Obydlená část města nabízí takřka stejně čistý vzduch jako je na stanici v Košeticích na Pelhřimovsku, která není dotčena ani průmyslem, ani dopravou. Právě tato stanice poskytuje odborníkům referenční hodnoty, jejichž srovnáním je možné hovořit o znečištění jinde v republice.

Sledování čistoty ovzduší si objednává město spolu s krajem. Měření začalo v roce 2010. V roce 2017 stálo přibližně 600.000 Kč, rovným dílem se na úhradě podílelo město a kraj. Měřicí stanice je umístěna u továrny Automotive Lighting. Další stanici má v Jihlavě ČHMÚ, a to na sídlišti Březinky. Odborníci standardně sledují koncentrace polétavého prachu a oxidů dusíku, které podle monitoringu z roku 2009 nejvíc zatěžují ovzduší v Jihlavě. Zdrojem znečištění je především doprava a v zimních měsících také lokální topeniště.

V roce 2017 byly jen ve 31 případech překročeny denní imisní limity. Bylo to zejména v lednu a únoru v souvislosti se špatnými rozptylovými podmínkami, které panovaly v celé ČR. Kvůli špatným rozptylovým podmínkám bylo v republice vyhlášeno 39 smogových situací, žádná z nich na Vysočině. I když se množství prachu v ovzduší meziročně mírně zvýšilo, hodnoty se nedostaly k imisním limitům. A to ani u menších prachových částic, kterých je tolerováno menší množství, uvedl Pavel Chaloupecký ze společnosti Envitech Bohemia, která pro Jihlavu ovzduší sleduje.

Současné hodnoty ale podle něj budou představovat problém po roce 2020, kdy se sníží limity a nynější hodnoty je budou překračovat. Podle Ruschkové je to argument k tomu, proč prosazovat výsadbu alejí, zelených pásů podél silnic u nových developerských projektů a další opatření, které přirozeně snižují množství prachu v ovzduší.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Vendula Krausová
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist