https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cizp-s-benzenem-budou-v-hustopecich-bojovat-obri-filtry-s-aktivnim-uhlim
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČIŽP: Podzemní vodu znečištěnou benzenem budou v Hustopečích čistit obří filtry s aktivním uhlím Aktualizováno

10.4.2025 20:16 | HUSTOPEČE N.BEČVOU (ČTK)
Podzemní vodu, kterou v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku kontaminoval po havárii cisteren toxický benzen, by měly od příštího týdne čistit obří dvacetitunové filtry s aktivním uhlím. Jde o jedno ze zásadních opatření, které navrhla ve svém plánu sanační firma. Souhrn opatření by měla na začátku příštího týdne schválit Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Ředitel ČIŽP Petr Bejček dnes v Hustopečích nad Bečvou ČTK řekl, že opatření jsou navrhovaná na několik měsíců. Náklady odhadl až na 750 milionů korun.
 
"V rámci sanačního projektu předpokládáme nasazení technologie s aktivním uhlím, kdy na místo přijedou obří dvacetitunové filtry, kterými se bude čerpat masivní množství vody, půjde o 500 kubíků vody za den, což pro představu je 12 vlakových cisteren kontaminované vody. To se bude prolévat filtry aktivního uhlí a zpátky zasakovat," popsal ředitel ČIŽP.

Kontaminovaná podzemní voda na místě havárie by se takto měla podle něj vyčistit z více než 90 procent; v prvotních fázích se má vsakována zase zpět do místa kontaminace, tedy do prostoru ohraničeného ocelovými stěnami. "Vytvoří se tam proudění, kdy to bude promývat zeminu a fáze benzenu bude opět vytahována ven, celé to bude filtrováno v aktivním uhlí. Aktivní uhlí, které se nasorbuje benzenem, bude následně odváženo a regenerováno tak, aby se mohly filtry vrátit. Je to metoda, která již byla aplikována v USA i v Evropě, využívá se i v jiných případech, nejen na benzen," doplnil Bejček.

Podle něj se situace na místě havárie, která je označována co do rozsahu za největší únik benzenu na světě, již stabilizuje. Zásadně tomu pomohla ocelová, tzv larsenová stěna, má měřit 700 metrů. Podle krajského ředitele hasičů Karla Koláříka zbývají poslední desítky metrů. "Zbývá už posledních 47 metrů larsenových stěn a celé místo nehody bude obklíčeno larsenovou stěnou," řekl dnes obyvatelům městyse Kolářík. Doplnil, že se neustále odčerpává z hlubinných sond kontaminovaná voda, která se následně odváží k čištění do podniku Deza. "Kapacita v Deze byla navýšena na 120 tun za den," dodal.

Celá bariéra, která má uzavřít místo kontaminace, by měla být hotová do konce týdne. Tím by se podle Bejčka kontaminovaná oblast uzavřela. "Zatím výsledky koncentrace v nádrži č. 6 předčily naše očekávání, koncentrace se tam pohybuje v mikrogramech, což je až stonásobné snížení oproti stavu před 14 dny. Akutní nebezpečí se velmi snížilo, nicméně stále monitorujeme nádrž i Bečvu, která je momentálně mimo kritické ohrožení," doplnil Bejček.

Mezi dalšími podpůrnými sanačními opatřeními v místě havárie by měly být podle šéfa ČIŽP také stripovací kolony - půjde o trubky, které se vloží do zeminy a pomoci nich se bude kontaminovaná zemina provzdušňovat, což umožní, aby benzen těkal ven.

Plán sanačních opatření, předložený tento týden firmou Dekonta, která má likvidaci ekologické havárie na místě na starosti, má 150 stránek. Náklady na sanační opatření šéf ČIŽP odhadl na stovky milionů korun. "Jde o vyšší stovky milionů korun, předpokládaná hodnota může být 750 milionů korun i více a ta časovost - určitě to budou měsíce," dodal Bejček, který dnes přijel na setkání s obyvateli Hustopečí nad Bečvou.


reklama

 
Alena Horáková
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

hi

10.4.2025 22:31
500 m3/den = cca 6 l/s. Nebylo by efektivnější čerpat znečištěnou vodu do DEZY a společně s vodou z hydraulické clony okolo DEZY využívat jako provozní vodu pro technologii DEZY?
Vzdálenost místa havárie od laguny technologické vody DEZY je po cyklostezce cca 8,5 km. Náklady na potrubí v jednotkách milionů. Bylo by to asi 100 x levnější, jednodušší a spolehlivější. Doba čerpání by prakticky nehrála žádnou roli. DEZA by měla menší odběr technologické vody z Bečvy o 500 m3/den, což je sice jen malá část denní potřeby vody DEZY, ale provozní náklady na likvidaci znečištěných vod z havárie minimální.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

11.4.2025 00:23
Doplňuji jen link na zprávu ČIŽP, zveřejněnou dnes 10.4.25 na iRozhlas ČRo, kde je dle mého názoru konečně pravdivě popsáno, jak daná věc je :

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/po-havarii-v-hustopecich-zustalo-12-tun-znecistene-pudy-benzen-stekl-i-ze-zemin_2504102214_elev

Dle mého skromného názoru, pokud se již tak nestalo, by mohly být zanedlouho škodliviny zjištěny ve vodním zdroji VAK Přerov v ohybu řeky Bečvy před Lipníkem nad Bečvou, v k.ú. Ústí, kde je zdroj cca 11 l/s pro hromadné zásobování. Pokud se tak nestalo, je vhodné již v nynější době podrobně monitorovat zdroj i indikační vrty na jednotlivé složky (nejen benzen, ale i TOC, NEL, OX, a další položky úplného chemického rozboru, pro zjištění ovlivnění.

Podle sdělení ČIŽP jsou hodnoty ve vodě distribuované v podzemí v hodnotách rozpuštěné fáze ve vodě, uváděno 1,8 mg/l, což je v zásadě neslučitelné pro hromadné zásobování.

Je mi to líto, ale pokud ministr Hladík (KDU-ČSL) za MŽP podával informace, které se ukazují mírně řečeno nepřesné, a které musel mít v časech vždy k dispozici, nezdá se, že by v principu dodržoval zásady transparentnosti vzhledem k občanům.
Stejně tak jsem zatím nezaznamenal aktivitu MZd ČR a pana ministra Válka, ve věci ochrany lázeňského zdroje léčivých pramenů.

<rýpal lesní>
Odpovědět
sv

s v

12.4.2025 18:15 Reaguje na rýpal lesní
A kdy poženeš ke zodpovědnosti, toho který měl činit a nečinil, rýpale, tedy soudruha oklešťka.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist