https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/co-bude-dnes-k-obedu-na-floride-si-mozna-budou-davat-krajty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co bude dnes k obědu? Na Floridě si možná budou dávat krajty

31.12.2020 15:41 | PRAHA (Ekolist.cz)
Už drží oběd? Problém je, že velcí hadi mívají v sobě velké množství rtuti.
Už drží oběd? Problém je, že velcí hadi mívají v sobě velké množství rtuti.
Problematika přemnožených invazních druhů se dá řešit různě. Na Floridě se místní zastupitelé uchýlili k poněkud nečekanému kroku – vypadá to, že začnou lidem doporučovat, aby do svého jídelníčku zařadili krajtu tmavou. Informuje o tom Phys.org.
 

Donna Kalilová je profesionální lovkyní krajt tmavých a tento krok jen vítá. „Za poslední tři roky jsem si krajtu dala nesčetněkrát. Nejvíce sušené maso z krajty, to jím i několikrát týdně, protože si ho s sebou beru na lov,“ říká.

Krajta tmavá se ve floridské přírodě objevila pravděpodobně jako nechtěný domácí mazlíček, kterého jeho původní majitelé odložili. A začalo se jí tam velmi dařit – rozsáhlé mokřady nízko položeného národního parku Everglades jsou pro ni jako dělané. Krajta se ale natolik přemnožila, že to v kombinaci s jejím velkým apetitem začíná narušovat křehkou rovnováhu, která v parku doposud vládla.

Donna Kalilová a ulovená krajta tmavá
Donna Kalilová a ulovená krajta tmavá

Mluvčí Komise pro ochranu ryb a divoké zvěře Carli Segelsonová situaci s krajtami komentuje: „Vzhledem k tomu, jak se krajta tmavá rozmnožila, opravdu rádi podpoříme myšlenku, že by se mohly běžně konzumovat. Byl by to dobrý způsob, jak je dostat z přírody na Floridě. Nyní chceme studií dokázat, že jejich maso je bezpečné a dá se jíst.“ Koneckonců, v oblasti se už konzumují i jiné invazní druhy – například perutýni a leguáni.

Provedená studie nicméně odhalila, že někteří hadi v sobě mohou mít rtuť. „Na jihu Floridy, obzvláště v Everglades, máme jednu z nejvyšších koncentrací rtuti na světě,“ říká Darren Rumbold, jeden z autorů studie. Rtuť se do vody a půdy dostává srážkami, kvůli práci mikrobů se potom mění na mnohem nebezpečnější metylrtuť, která se hromadí v tělech živočichů. Za limit pro konzumaci rtuti se považuje maximálně 0,3 PPM. V národním parku Everglades nicméně byly nalezeny i krajty, které měly v těle více jak stonásobek tohoto množství.

Ze rtuti v krajtách má respekt i Donna Kalilová, proto před konzumací ulovené krajty dříve testovala sadou na přítomnost rtuti. Jak říká, nyní už ví, že ty nejdelší hadi jí v sobě mají více, než je povolený limit. „Proto už nejím hady delší než 230 cm. Čím je had větší, tím větší je riziko, že má v sobě příliš mnoho rtuti.“

I tak ale konzumaci krajty Donna Kalilová doporučuje a zároveň se dělí o svou zkušenost s hadím masem: „Maso je poměrně gumové a tuhé, musí se umět připravit, ideálně v tlakovém hrnci. Potom je jemné, texturou skoro jako ryba, ale chuťově spíš jako kuře nebo vepřové kotlety.“ Krajty jsou podle ní výborné v kombinaci s chilli, nebo podušené s česnekem a cibulí a podávané s omáčkou a těstovinami.

Místní zastupitelé nyní budou rozhodovat, jak s problematikou případné rtuti v krajtách naložit. Mezitím pořádají i soutěž „Florida Pyhton Challenge“, což je další ze způsobů, jak chtějí přítomnost krajty v přírodě regulovat. Soutěž má za cíl ocenit lovce v několika kategoriích, a to největší množství ulovených krajt, nejdelší a nejtěžší ulovená krajta.


reklama

 
foto - Mráčková Lucie
Lucie Mráčková
Autorka je spolupracovnice Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jirka Černý

31.12.2020 12:01
V podstatě to kopíruje rádio Jerevan které na otázku zda se dají jíst jablka z okolí Černobylu odpoví: jejich konzumace je naprosto bezpečná, jen ohryzek je nutné vložit do olověné truhly a po zakopání do třímetrové hloubky zalít metrovou vrstvou betonu.
Jinak vážně si nemyslím že se to dá řešit tím že se je pokusí všechny sežrat, spousta lidí to z principu jíst nebude a úprava je poměrně složitá aby to nebylo jako podrážka, navrch jsou to fakt pořádné kusy, to je pro rodinu na týden.
Vsadil bych na americkou loveckou tradici a jejich schopnost vyhubit jakýkoliv živočišný druh pokud jde vystřílet.
Odpovědět
JAROSLAV HALAMA

JAROSLAV HALAMA

31.12.2020 14:35 Reaguje na Jirka Černý
Tak znich budou dělat potravu pro masožrává zvířata,bohužel vyhubit je musí ,jinak tam nezůstane žádné jiné zvíře.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

31.12.2020 16:29 Reaguje na JAROSLAV HALAMA
Díky těm plazivým "mazlíkům" poklesly na Floridě populace některých živočichů až o 90%, takže jejich sežrání je možná poslední pokus o stabilizaci místního ekosystému.
Odpovědět

Jirka Černý

31.12.2020 18:27 Reaguje na JAROSLAV HALAMA
Nadělat z nich konzervy pro psy atd. bych viděl jako skvělé řešení (mimo těch v kterých je víc rtuti než ve starém teploměru) to maso bude docela dobré a nadělat konzervy průmyslově ve velkém bude asi snazší než to doma hodiny dusit v papiňáku. Samozřejmě existuje varianta zlikvidovat a nedělat z nich nic.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

31.12.2020 18:54 Reaguje na Jirka Černý
Nevím, jestli na Floridě existují aligátoří farmy, ale krmení aligátorů krajtím masem bych viděl jako optimální způsob ekologické likvidace těchto plazů.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.1.2021 11:32
Co na to říct?
jenom: Sežerte je všechny!!
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

1.1.2021 11:48
Problém krajt na Floridě, je dalším důkazem škodlivosti některých forem lásky ke zvířatům. Je kuriózní, že nejškodlivější je právě pro zvířata.
Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

6.1.2021 10:46
NP Everglades spolu s Big Cypress National Preserve, Everglades and Francis S. Taylor Wildlife Management Area, mají prakticky rozlohu skoro poloviny území Moravy. Neprostupných křovinatých bažin. Byli to právě seminolští a Everglades indiáni, kteří nejdéle vzdorovali pokusům o genocidu ze strany amerických vlád.
Vylovit z toho hady bude bez nejakých dronů nemožné.


Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist