https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/deti-zeme-doplnily-rozklad-proti-povoleni-pro-usek-d11-na-trutnovsku-namitkami?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Děti Země doplnily rozklad proti povolení pro úsek D11 na Trutnovsku námitkami

27.9.2023 10:14 | TRUTNOV (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | ulleo / Pixabay
Ekologické hnutí Děti Země doplnilo nedávno zaslaný rozklad proti stavebnímu povolení pro úsek dálnice D11 z Trutnova ke státní hranici s Polskem čtyřmi námitkami. Týkají se evidence činnosti biologického dozoru, způsobu měření intenzit hluku při zkušebním provozu, zásahu dálnice do okraje lesa a stanoviska EIA, informoval předseda Dětí Země Miroslav Patrik. Součástí doplnění je i podnět ke svolání semináře o správním řádu a analýza využívání blanketních odvolání, tedy takových, ve kterých odpůrce stavby neuvede konkrétní důvody a dodá je až později. Dosud nebylo jasné, proti čemu se Děti Země odvolávají.
reklama

 
"V rozkladu žádáme uložit podmínky o zavedení ekologického deníku, který by veřejnosti i úřadům poskytoval rychlé informace o situaci na stavbě a o měření intenzit hluku do dvou let od zahájení zkušebního provozu. Dále jsme zjistili, že nebyly uložené všechny požadavky závazného stanoviska EIA, takže je nutné chybějící doplnit," uvedl v tiskové zprávě Patrik.

Ve spisu podle něj také chybí závazné stanovisko ke zmírnění zásahu povolované dálnice do okraje lesa, na což hnutí podle Patrika upozorňovalo již v únoru, ale bylo to zamítnuto.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) už dříve uvedlo, že délku případného zdržení stavby nelze nyní odhadnout. Dosud ŘSD mínilo, že by stavbu mohlo zahájit na konci letošního roku.

Ministerstvo dopravy rozklad Dětí Země 26. září 2023 vyvěsilo na své úřední desce, kde bude 15 dní. Účastnící řízení se k němu mohou do 21. října 2023 vyjádřit. Podle Dětí Země jde hlavně o námitky procesního charakteru, takže o nich může ministerstvo samo rozhodnout, případně ministr dopravy.

"Z průběhu více než rok probíhajícího stavebního řízení vyplývá, že veřejnost se o jeho zahájení dověděla po více než pěti měsících od podání žádosti, přičemž řízení bylo pak na dva měsíce přerušené. I když došlo k průtahům délky asi sedmi měsíců, tak plán stavět dálnici v letech 2024 až 2028 lze považovat za reálný," uvedl Patrik.

ŘSD nyní pro úsek D11 o délce 21 kilometrů vybírá stavební firmu. Z šesti uchazečů dal nejvýhodnější nabídku polský Budimex. Nabídl cenu 11,35 miliardy korun, tedy 86,8 procenta předpokládané ceny. ŘSD plánuje, že na D11 nejdříve otevře tříkilometrový úsek u hranice s Polskem, který naváže na polskou čtyřproudou rychlostní silnici S3. Celý úsek, jehož součástí jsou i dva půlkilometrové tunely, by měl být hotový v roce 2027.

ŘSD současně připravuje stavbu úseku D11 z Jaroměře do Trutnova. K úseku o délce 19,6 kilometru v březnu získalo pravomocné územní rozhodnutí.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a zatím je z plánovaných 154 kilometrů hotových 113. Od prosince 2021 dálnice končí na severním okraji Jaroměře.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

27.9.2023 12:23
No očekávám, že MD zažaluje Budimex za nesplnění smlouvy.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.9.2023 12:24 Reaguje na Slavomil Vinkler
Tedy MD bude zažalováno.
Odpovědět
JO

Jarka O.

27.9.2023 14:56
Škůdci země by měli doplnit rozklad proti dálnici daňovým přiznáním svého šéfa, to by bylo zajímavé, ať se ví, oč mu jde. Zdraví lidí a čistá krajina to nebudou.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.9.2023 15:55 Reaguje na Jarka O.
1*
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.9.2023 15:56
Kdy konečně bude naše slavná nezávislá justice, pracovat ve prospěch státu i většiny obyvatel, no !
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

28.9.2023 09:05 Reaguje na smějící se bestie
Nezávislost je chiméra, která NEEXISTUJE. Každý je nějak závislý.
Koukněte se na nezávislý ČSÚ, jak náhle po "domluvě" přehodnotil
statistické údaje o cenách energií. Stačí, aby premiér, či pouze
ministr "požádal" šéfa ČSÚ o přehodnocení a jsme rázem premianty
v nízkých cenách energie v EU. No a soudci? Každý soudí jinak a
ptejme se proč, když soudí se stejnými zákony a stejnými důkazy!
Co jiného tak ještě může být mimo nich a jejich "nezávislosti"?
On je i stotisícový plat malý být nezávislým, pokud je člověk
nenažraný, pod nátlakem a nebo křivák!
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist