https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-becvy-ve-valasskem-mezirici-unikla-neznama-latka-uhynulo-nekolik-ryb?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do Bečvy ve Valašském Meziříčí unikla neznámá látka, uhynulo několik ryb Aktualizováno

2.12.2020 11:05 | VAL. MEZIŘÍČÍ (ČTK)
Řeka Bečva.
Řeka Bečva.
Foto | Jan Husák
Do Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince opět unikla neznámá látka. Nahlášen byl úhyn ryb, avšak jen jednotlivých, řekla dnes ráno ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Radka Nastoupilová. Únik neznámé látky potvrdili i hasiči. Podle starosty Valašského Meziříčí Roberta Stržínka (ANO) je však možné, že nejde o otravu ryb, potvrdili to také rybáři.
reklama

 

Podle zprávy města látka do řeky unikla z výpusti pod mostem na pravém břehu řeky, která vede z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. Stržínek dnes ČTK řekl, že uhynulých ryb bylo jen pár. "Podle místních rybářů jsou mrtvé již několik dní," uvedl starosta. Ryby se podle něj zřejmě neotrávily v Bečvě, je možné, že důvodem byla změna technologického procesu v rožnovské čistírně odpadních vod, několik ryb poté mohlo uhynout a mrtvé se mohly kanálem dostat do Bečvy.

Také jednatel severomoravského územního svazu rybářů Rostislav Trybuček uvedl, že ryby zřejmě uhynuly před třemi nebo čtyřmi dny. Šlo zřejmě o vypouštění čistírenských odpadních vod. "Jsme na to běžně zvyklí, akorát pozornost je nyní soustředěna na Bečvu a cokoliv se stane, jsou tady všichni," řekl dnes novinářům Trybuček.

Únik látky i výskyt uhynulých ryb potvrdili hasiči. "Pod juřinským mostem došlo k úniku neznámé hustší bezbarvé látky," řekla ČTK mluvčí hasičů Lucie Javoříková. Hasiči na místě odebrali vzorky. Na místě byla i policie. "Věc vyšetřujeme ve spolupráci s dalšími složkami. Zasahovali jsme na Valašskomeziříčsku i na Rožnovsku, byli tam i kolegové z kriminálky," uvedla policejní mluvčí Lenka Javorková. Co způsobilo znečištění Bečvy, se vyšetřuje. Událost dnes ČIŽP nahlásil vodoprávní úřad kolem 09:30. "Na místo ihned vyjeli inspektoři z oblastních inspektorátů z Brna a Olomouce," uvedla Nastoupilová.

Město lidem důrazně doporučuje, aby do odvolání nevstupovali do řeky, nekoupali zvířata a neodebírali vodu od mostu do místní části Juřinka směrem dále po toku řeky.

Novinářka Zuzana Vlasatá na svém twitteru zmiňuje, že zřejmě jde o ryby uhynulé již dříve. Zuzana Vlasatá spolu se svým kolegou Jakubem Patočkou z Deníku Referendum nedávno zveřejnila reportáž, podle které došlo 20. září v podniku Deza k havárii. Text obšírně popisuje detaily havárie. Mluvčí Agrofertu Karel Hlaváček tvrdí, že nešlo o havárii, ale provozní událost. Mluvčí České inspekce životního prostředí uvádí, že tuto havárii či provozní událost Deza nenahlásila.

V daném místě se objevila v řece také minulé úterý pěna. Rozbory poté prokázaly zvýšené množství dusitanového dusíku, úhyny ryb ani jiných živočichů však tehdy nebyly potvrzeny. Na stejném místě se hladina řeky zpěnila také koncem října. Výsledky rozborů prokázaly ve vodě zvýšený výskyt niklu, který není podle ČIŽP pro člověka významně toxický.

Policie i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) označili už dříve kanál vedoucí z továrního areálu v Rožnově pod Radhoštěm za možný zdroj zářijové havárie, kdy do řeky unikly kyanidy. Kyanid vypustil do Bečvy neznámý pachatel 20. září, případ vyšetřují vsetínští kriminalisté. Závažná ekologická havárie postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři více než 40 tun ryb.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

2.12.2020 11:48
Užm zase? Neměla by si tam chemická laboratoř a hasiči vytvořit detašované pracoviště?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

2.12.2020 11:51 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Já se obávám, že podobné věci se dějí po celé ČR, jen se o nich veřejně neví/nemluví... ČR je země zaslíbená pro všechny poškozovatele ŽP....
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

2.12.2020 11:49
To je fakt nemocná země toto....
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

2.12.2020 11:54
To už je schválnost. Jaký pak cíl je tím sledován?
Ještě poznámka k té havarii v DEZE, vápený hydrát je hašené vápno, používané na každé stavbě v maltových směsích. Soda je uhličitan sodný, který se používal pře zavedením saponátů k mytí nádobí a k odmašťování vůbec.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.12.2020 12:04
Policie ČR a ČIŽP v konání o najití pachatele otravy Bečvy připomíná nejlepší scénky komedií o Růžovém panterovi v nesmrtelném podání Petera Sellerse.

Doporučuji angažovat komisaře Clouseau , který by viníka odhalil a ještě bychom se u toho všichni pobavili.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

2.12.2020 12:15
Je zajímavé, že k další havárii dojde pokaždé, když se objeví nějaká indicie ukazující na Dežu. Patrně náhoda
Odpovědět
PK

Pavel Karel

2.12.2020 12:37 Reaguje na Jakub Graňák
Přesně tohle mě taky napadlo...Agrofert zoufale kope (doufejme) v předsmrtné křeči. Navíc neustále opakování dezinformace, že šlo o otravu kyanidy, je po přečtení investigativní reportáže na Denikreferendum.cz opět klamáním veřejnosti. Žádné vzorky prokazující kyanid oficiálně neexistují. DR naooak prokazatelně dokázal, že šlo o otravu fenoly!
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

2.12.2020 13:07
Energoaqua se k problému hlásí, a informuje o čištění lagun. Naopak DEZA mele svou. Žádný kyanid, žádný fenol, žádná kyselina. Oni se živí pouze chovem rybiček v jezírku. Já mám v akváriu také rybičky, ale živím se jako stavbyvedoucí.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

2.12.2020 13:31 Reaguje na Michal Ukropec
Kde jste přišel k té kyselině? I Vy jeden stavbyvedoucí chemiku! Vápenný hydrát, co se při kaustifikaci v DEZE používá, je to hašené vápno, které se používalo do malty, než se začaly používat suché omítkové směsi, které se jen rozmíchají s vodou ( ty taky obsahují vápenný hydrát, ovšem vysušený. Tak pozor, nepouštět do kanálu na stavbě, ale posbírat a dát do chemického odpadu!
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

2.12.2020 19:20 Reaguje na Jiří Daneš
Náš středoškolský profesor chemie vždy položil před nováčky v chemickém kroužku dvě lahve s kyselinou sírovou. Na jedné bylo napsáno kyselina sírová, na druhé bylo napsáno kyselina sírová a pod tím asi dvacet dalších sloučenin. Následoval dotaz, která z těch dvou kyselin je čistější. Jako chemik jistě znáte správnou odpověď.

Nepochybuju, že "soda" v Deze bude podobný případ
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

2.12.2020 23:37 Reaguje na Jakub Graňák
Jestli tím chcete naznačit, že v sodě bylo množství kyanidu (v úvahu by připadal NaCN), tak Váš středoškolský profesor chemie s Vámi marnil čas.
A s tou H2SO4 je to velmi nepodařené, nápis kyselina sírová je jen obecným označením, podle mezinárodě platných pravidel musí být součástí označení na obalu obsahovat a běžně vždy také označuje, i čistotu látky, na př. : kyselina sírová technická (t.), kyselina sírová čistá (č.), nebo kyselina sírová pro analýzu (p.a).
Obsah znečišťujících látek je pak uváděn, zase podle mezinárodního předpisu, v přiloženém atestu.
Odpovědět
Hu

Hunter

3.12.2020 06:13 Reaguje na Jiří Daneš
Mě to kdysi vysvětloval kolega z VŠCHT nějak takhle: Hele, na dvoře fabriky je pod plachtou halda nějaké vyrobené látky. Když přijede frajer ve špinavejch montérkách s multikárou a druhej frajer v eště špinavějších montérkách mu bobkem naloží lžíci tý látky na korbu, tak to je provozní čistota. Když k tý haldě příjde borec s kýblem a v čistých montérkách a lopatou to naloží do kýblu, tak to je technická čistota. No a když přijde k tý haldě borec v bílém plášti a čajovou lžičkou odebere vzorek do zkumavky, tak to je laboratorní čistota. Ale pořád je to ta samá halda :-).
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

3.12.2020 10:45 Reaguje na Hunter
Vy jste to geniálně nepochopil, nejde o haldu látky a odběr vzorků pro analýzu.
Odpovědět
Hu

Hunter

3.12.2020 10:47 Reaguje na Jiří Daneš
Vy jste spíš nepochopil, že to mělo být na odlehčení :-).
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

3.12.2020 08:23 Reaguje na Jiří Daneš
V té sodě bylo pokud vím množství fenolu, viz článek deníku referendum.
A co se týče toho příkladu výše, vysvětloval to tak, že čím více příměsí je na etiketě uvedeno, tím více práce si někdo dal s analytikou, tudíž se jedná o čistější látku než v případě látky,u které se s analýzou nikdo neobtěžoval
Odpovědět

Jirka Černý

2.12.2020 17:12
Už to není havárie ale provozní událost a když to nepůjde zakamuflovat tak se to na někoho v provozu hodí a ten nedostane na vánoce kolekci a na Nový rok firemní kalendář aby jako byl potrestanej co se do něj vejde.
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist