Do Bečvy ve Valašském Meziříčí unikla neznámá látka, uhynulo několik ryb Aktualizováno

reklama
Podle zprávy města látka do řeky unikla z výpusti pod mostem na pravém břehu řeky, která vede z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. Stržínek dnes ČTK řekl, že uhynulých ryb bylo jen pár. "Podle místních rybářů jsou mrtvé již několik dní," uvedl starosta. Ryby se podle něj zřejmě neotrávily v Bečvě, je možné, že důvodem byla změna technologického procesu v rožnovské čistírně odpadních vod, několik ryb poté mohlo uhynout a mrtvé se mohly kanálem dostat do Bečvy.
Také jednatel severomoravského územního svazu rybářů Rostislav Trybuček uvedl, že ryby zřejmě uhynuly před třemi nebo čtyřmi dny. Šlo zřejmě o vypouštění čistírenských odpadních vod. "Jsme na to běžně zvyklí, akorát pozornost je nyní soustředěna na Bečvu a cokoliv se stane, jsou tady všichni," řekl dnes novinářům Trybuček.
Únik látky i výskyt uhynulých ryb potvrdili hasiči. "Pod juřinským mostem došlo k úniku neznámé hustší bezbarvé látky," řekla ČTK mluvčí hasičů Lucie Javoříková. Hasiči na místě odebrali vzorky. Na místě byla i policie. "Věc vyšetřujeme ve spolupráci s dalšími složkami. Zasahovali jsme na Valašskomeziříčsku i na Rožnovsku, byli tam i kolegové z kriminálky," uvedla policejní mluvčí Lenka Javorková. Co způsobilo znečištění Bečvy, se vyšetřuje. Událost dnes ČIŽP nahlásil vodoprávní úřad kolem 09:30. "Na místo ihned vyjeli inspektoři z oblastních inspektorátů z Brna a Olomouce," uvedla Nastoupilová.
Město lidem důrazně doporučuje, aby do odvolání nevstupovali do řeky, nekoupali zvířata a neodebírali vodu od mostu do místní části Juřinka směrem dále po toku řeky.
Novinářka Zuzana Vlasatá na svém twitteru zmiňuje, že zřejmě jde o ryby uhynulé již dříve. Zuzana Vlasatá spolu se svým kolegou Jakubem Patočkou z Deníku Referendum nedávno zveřejnila reportáž, podle které došlo 20. září v podniku Deza k havárii. Text obšírně popisuje detaily havárie. Mluvčí Agrofertu Karel Hlaváček tvrdí, že nešlo o havárii, ale provozní událost. Mluvčí České inspekce životního prostředí uvádí, že tuto havárii či provozní událost Deza nenahlásila.
V daném místě se objevila v řece také minulé úterý pěna. Rozbory poté prokázaly zvýšené množství dusitanového dusíku, úhyny ryb ani jiných živočichů však tehdy nebyly potvrzeny. Na stejném místě se hladina řeky zpěnila také koncem října. Výsledky rozborů prokázaly ve vodě zvýšený výskyt niklu, který není podle ČIŽP pro člověka významně toxický.
Policie i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) označili už dříve kanál vedoucí z továrního areálu v Rožnově pod Radhoštěm za možný zdroj zářijové havárie, kdy do řeky unikly kyanidy. Kyanid vypustil do Bečvy neznámý pachatel 20. září, případ vyšetřují vsetínští kriminalisté. Závažná ekologická havárie postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři více než 40 tun ryb.
Přečtěte si také |

reklama
Dále čtěte |
reklama
Online diskuse
Všechny komentáře (16)
Zbyněk Šeděnka
2.12.2020 11:48Lukáš Kašpárek
2.12.2020 11:51 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJiří Daneš
2.12.2020 11:54Ještě poznámka k té havarii v DEZE, vápený hydrát je hašené vápno, používané na každé stavbě v maltových směsích. Soda je uhličitan sodný, který se používal pře zavedením saponátů k mytí nádobí a k odmašťování vůbec.

Miroslav Vinkler
2.12.2020 12:04Doporučuji angažovat komisaře Clouseau , který by viníka odhalil a ještě bychom se u toho všichni pobavili.

Jakub Graňák
2.12.2020 12:15Pavel Karel
2.12.2020 12:37 Reaguje na Jakub GraňákMichal Ukropec
2.12.2020 13:07Jiří Daneš
2.12.2020 13:31 Reaguje na Michal Ukropec
Jakub Graňák
2.12.2020 19:20 Reaguje na Jiří DanešNepochybuju, že "soda" v Deze bude podobný případ
Jiří Daneš
2.12.2020 23:37 Reaguje na Jakub GraňákA s tou H2SO4 je to velmi nepodařené, nápis kyselina sírová je jen obecným označením, podle mezinárodě platných pravidel musí být součástí označení na obalu obsahovat a běžně vždy také označuje, i čistotu látky, na př. : kyselina sírová technická (t.), kyselina sírová čistá (č.), nebo kyselina sírová pro analýzu (p.a).
Obsah znečišťujících látek je pak uváděn, zase podle mezinárodního předpisu, v přiloženém atestu.
Hunter
3.12.2020 06:13 Reaguje na Jiří DanešJiří Daneš
3.12.2020 10:45 Reaguje na HunterHunter
3.12.2020 10:47 Reaguje na Jiří Daneš
Jakub Graňák
3.12.2020 08:23 Reaguje na Jiří DanešA co se týče toho příkladu výše, vysvětloval to tak, že čím více příměsí je na etiketě uvedeno, tím více práce si někdo dal s analytikou, tudíž se jedná o čistější látku než v případě látky,u které se s analýzou nikdo neobtěžoval