https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-povinne-vymeny-neekologickych-kotlu-je-100-dnu-zbyva-pres-200.000-kotlu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do povinné výměny neekologických kotlů je 100 dnů, zbývá přes 200 000 kotlů

24.5.2024 18:31 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V českých domácnostech je v současnosti potřeba vyměnit více než 200 000 nevyhovujících kotlů, do povinné výměny neekologických kotlů přitom zbývá 100 dnů. Vyplývá to z informací Asociace podniků topenářské techniky. Výměny zařízení podle výrobců v posledních týdnech přidávají na tempu. Poptávka vzrostla oproti začátku roku i loňsku o desítky procent.
 
Od 1. září bude v Česku zakázaný provoz kotlů, které nebudou splňovat parametry třetí a vyšší emisní třídy. Pokuty za vytápění neekologickým kotlem mohou dosahovat až 50 000 korun, a to opakovaně.

Podle prezidenta asociace Zdeňka Lyčky mohou i přes blížící se zákaz majitelé nevyhovujících kotlů výměnu stihnout. Situaci však podle něj musí začít řešit okamžitě. Zároveň upozornil, že počet kotlů k výměně může být ještě vyšší, protože od září by mělo být vyřazeno z provozu dalších možná až 50 000 kotlů, které slouží jako záložní či doplňkový zdroj tepla.

Variantou za starý nevyhovující kotel je podle asociace modernější varianta kotle na tuhá paliva, plynový kotel, kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo.

Výrobci potvrzují, že s koncem zimy a s blížícím se termínem zákazu přidávají výměny na intenzitě. "V posledních týdnech se poptávka zvýšila oproti začátku roku i trojnásobně," uvedl obchodní ředitel českého výrobce zplynovacích kotlů Blaze Harmony Jaromír Maňák. Ve srovnání s loňskem je podle něj aktuální zájem zhruba o 50 procent vyšší.

Meziročně o 70 procent vyšší poptávku po tepelných čerpadlech eviduje nyní také společnost 81Klima. "Poptávka sice není taková jako v roce 2022, kdy byla poptávka rekordní, jelikož byla hnaná strachem z nedostatku plynu kvůli začátku války na Ukrajině, ale i tak je jasně vidět, že se blíží povinná výměna kotlů v září 2024," řekl spolumajitel společnosti Martin Mrajca.

Jednou z hlavních příčin toho, proč dosud zůstává mnoho neekologických kotlů v provozu, jsou podle asociace náklady na pořízení nového zařízení. I s využitím státních dotací jde o desetitisíce korun. Podle výrobců ovšem může být návratnost takové investice poměrně rychlá. "V moderním kotli spálí uživatelé až o polovinu méně dřeva, než ve starém či méně účinném kotli. Díky špičkovým materiálům použitých při výrobě je uváděná životnost nového kotle přes 20 let," podotkl Maňák.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

24.5.2024 20:18
blbé nařízení ještě blbějších nápadů kdo chce dodržovat?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

24.5.2024 20:30
Jedná se o snahu realizovat nesmyslné mrhání prostředky. Dokud dané kotle slouží, mají se používat a ne vyhodit. Poté, co doslouží, nahradí je jiné, vyššího emisního stupně. EU nesmysly by mělo být povoleno ignorovat.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

24.5.2024 21:52 Reaguje na Richard Vacek

Emisní povolenky do každé rodiny, nová dohoda cílí i na pohonné hmoty a vytápění domácností
Datum vydání 4. 1. 2023

Před pár dny skončilo 2. české předsednictví EU, nastupuje předsednictví švédské. A symbolicky bylo české předsednictví ukončeno vyjednáním dohody k emisním povolenkám, Fit for 55.
Odpovědět
MM

Milan Milan

24.5.2024 21:25
V rádiu říkali, že je to asi 150 000 kotlů. Když už někdo má potřebu sdělovat veřejnosti pomatenosti politiků propašované do nějakého nařízení, sloužící pouze jak vytáhnout lidem peníze z kapsy, mohl by taky dát relevantní informaci a nešířit bludy? Mimochodem ty skutečné počty asi nikdo neví. A tak je to se vším. Nikdo nic neví, podklady mizerné, statistika mizerná, zdůvodnění mizerné, skutečný problém v čistotě ovzduší v tom není, ale něco dělejme ať to lidé nepoznají, že nic nevíme...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.5.2024 21:32 Reaguje na Milan Milan
https://www.youtube.com/watch?v=stejQqeTnps#utm_content=organic&utm_term=Nikdo%20nic%20nev%C3%AD&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.5.2024 11:39
Mezi ty kotly jsou prý počítány i ty záložní napojené na vodní okruh a zavodněné, aby se "nerozeschly" a kotly v rekreačních budovách, které fungují pár dní v roce. To má opravdu někdo investovat 100 a více tisíc do výměny něčeho, co používá pár dnů v roce a nebo to má pouze jako zálohu pro případ vypnutí elektřiny, či plynu? Je vidět, že kdyby blbost nadnášela,
tak už konečně vláda odletěla a ta nová přehodnotila alespoň ty záložní
kotly a kotly v rekreačních objektech. Jinak ty EKO kotly, když v nich
lidé netopí tak, jak se v nich má topit, tak jsou stejně neekologické,
jako ty staré. Viděl jsem takový kotel doslova zalepený dehtem, který
se v něm tvořil při úsporném režimu, kdy pracoval s nízkou teplotou vody,
Dehet z něho doslova kapal a stěny byly dehtem tak olepené, že hrozilo
jeho vznícení při zvýšení teploty. Majitel seškrábal co se dalo a pak
to risknul a pořádně zatopil. Ten hukot připomínal start rakety a z
komína se EKOlogicky valil černý dým, jako z parní lokomotivy do které
jsme z důvodu úspor ládovali kdysi směs nekvalitního černého uhlí a
uhlí hnědého.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist