Domorodce z Aljašky ohrožuje změna klimatu. Výrazně jim zkracuje loveckou sezónu tuleňů
Pro komunitu Iňupiatů, která žije na severu Aljašky, hrají tuleni klíčovou roli v jejich historii a kultuře. Tuleně loví výhradně pro svou potřebu a ze zvířete zpracovávají vše. Studie, kterou vědci provedli ve spolupráci s tamními lovci ale zjistila, že se během posledních sedmnácti let lovná sezóna tuleňů zkrátila v průměru o tři týdny.
Tuleni se v Kotzebueově zálivu, kde Iňupiaté žijí, objevují vždy na jaře, když migrují Čukotským mořem na sever. Kotzebueův záliv pro ně představuje útočiště v podobě hojnosti potravy a možnosti odpočinku na ledových krách. Těch je ale čím dál méně.
Vědci díky studiu satelitních snímků a rozhovorů se staršími domorodci zjistili, že ledové kry v zálivu roztávají o 22 dní dříve než tomu bylo v roce 2003. “V padesátých letech jsme tuleně mohli lovit průměrně až do července. V posledních letech není výjimkou, že s lovem končíme na konci května,” komentuje lovec Bobby Schaeffer.
Zkrácení lovecké sezóny tuleňů pro Iňupiaty ale neznamená, že ji na jaře mohou zahájit dříve. Musí totiž čekat jednak na migrující tuleně a potom i na chvíli, kdy ustoupí led a oni se svými loďmi mohou vjet do průlivu. “V některých letech tak místní domorodci mohou lovit třeba jen jeden nebo dva víkendy,” říká spoluautor studie Alex Whiting.
Iňupiatští lovci se obávají, že v budoucnu kvůli stále nižšímu množství ledových ker hrozí, že se tuleni nebudou zdržovat v zálivu, ale na otevřeném moři. To by pro lovce představovalo mnohem větší riziko a také by to snižovalo jejich šance na úspěšný lov.
reklama