https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dva-kilometry-od-nejsevernejsiho-bodu-cr-vznikla-utulna-pro-turisty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dva kilometry od nejsevernějšího bodu ČR vznikla útulna pro turisty

4.2.2024 00:47 | LOBENDAVA (ČTK)
Zdroj | Lesy ČR
Zhruba dva kilometry od nejsevernějšího bodu České republiky v katastru Lobendavy na Děčínsku nedávno Lesy ČR dokončily útulnu pro turisty. Další obdobné stavby státní podnik chystá. Přístřešek s pódiem slouží výletníkům, kteří si potřebují po dlouhé cestě odpočinout nebo se skrýt před nepřízní počasí. V dřevěném 'áčku' zastřešeném plechovými šablonami je stůl s lavicemi, vyspí se tam až čtyři lidé, řekla mluvčí firmy Eva Jouklová.
 

"Útulna je taková malá dřevěná chatka, ve které si může turista třeba jen na chvíli při nepříznivém počasí nebo při únavě odpočinout nebo v ní přespat," uvedla Jouklová. Na různých místech po celé republice by letos mělo vzniknout dalších 19 útulen, které budou v blízkosti dálkových tuzemských turistických tras, jako je Via Czechia nebo Stezka Českem. V rozpočtu na to mají Lesy ČR vyčleněné asi čtyři miliony korun. Jouklová podotkla, že by náklady stavby jedné chatky neměly přesáhnout 200 000 korun.

Druhá útulna se dokončuje pod Klínovcem, kde zbývá udělat střechu a dřevěné pódium na spaní, uvedla mluvčí. Kromě toho, aby se přístřešky nacházely na dálkových trasách, musí být i v blízkosti přírodního zdroje vody. "Měla by (útulna) stát pokud možno v rovinatém terénu a v odlehlých místech, kde není možné využít komerční ubytování," doplnila Jouklová. Dodala, že útulny jsou projektované prakticky a tak, aby se maximálně využila celá jejich plocha. V následujících letech bude podnik v jejich výstavbě pokračovat na dalších místech.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

4.2.2024 07:52
A foto past je tam instalovaná ?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

4.2.2024 18:47
snad kulturnost návštěvníků bude na takové úrovni, aby to vydrželo nějakou dobu.
Odpovědět
JK

Jan Košťál

5.2.2024 11:34
Jedna taková útulna stojí v Krušných horách u říčky Rolavy, a ten neskutečnej bordel co je okolo fakt nechcete.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist