https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dve-klisny-divokych-koni-odjely-do-nemecka.pomuze-to-zachrane-milovicke-rezervace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dvě klisny divokých koní odjely do Německa. Pomůže to záchraně milovické rezervace

19.4.2020 01:31 | PRAHA (Ekolist.cz)
Klisna z rezervace v Milovicích.
Klisna z rezervace v Milovicích.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Michal Köpping / Česká krajina
Dvě klisny divokých koní z rezervace velkých kopytníků ve středočeských Milovicích včera odjely do německého zooparku v Sababurgu. Ten již řadu let provozuje nejznámější německý chov divokých koní z Exmooru. Zvířata tam mají velký, prostorný výběh, který využívají společně se zubry. Milovické klisny se k nim připojily v sobotu odpoledne.
 
„Výsledky výzkumů a pozorování ze Sababurgu jsme využívali při přípravě naší rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Citujeme je i ve studiích, které jsme publikovali o divokých koních a pastvě velkých býložravců. Jsme velmi rádi, že přírůstky z naší rezervace zamířily právě do tohoto známého a prestižního chovu,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Ve své době byl Sababurg jediným zařízením na světě, kde chovali divoké koně společně s jinými velkými kopytníky. Světové prvenství pak v roce 2015 převzala právě rezervace v Milovicích, která se stala první na světě, kde žijí všichni tři klíčoví kopytníci Evropy, tedy divocí koně, zubři a zpětně šlechtění pratuři.

Dnešní transport ještě více posílil mezinárodní význam rezervace. „Je důležité, že jsme začali vozit přírůstky narozené v našich chovech do zahraničí. Již v minulých letech jsme sice založili z našich odrostlých mláďat několik nových chovů v České republice, ale právě zapojení našich zvířat do zahraničních chovů přispívá k potřebnému toku genů. Je to další, vlastně nejvyšší stádium chovu těchto vzácných kopytníků. Tím, že se naše zvířata budou účastnit v zahraničí reprodukce, stala se česká populace exmoorských koní definitivně součástí populace celoevropské,“ uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

Německý zoopark přijetím dvou zvířat navíc pomohl se získáním času na záchranu rezervace ve středočeských Milovicích. Její dokončení se kvůli byrokratickým a administrativním průtahům opozdilo o několik let. Ochranáři přitom již v říjnu roku 2015 upozorňovali, že dokončení rezervace začíná nabírat nebezpečné zpoždění.

V současnosti ochranáři pořádají sbírku na dokončení rezervace. Veřejnost může posílat finanční podporu na sbírkový účet 2100540679/2010 nebo dárcovskou zprávu ve tvaru DMS KRAJINA 90, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777.

Divocí koně přišli do bývalého vojenského prostoru Milovice v lednu roku 2015. Od té doby se jim, ale i zubrům a zpětně šlechtěným praturům, postupně daří uzdravovat místní krajinu a zachraňovat v těchto místech před vymizením řadu ohrožených živočichů a rostlin. Vznik rezervace se stal na několik let světově nejsledovanějším českým projektem, o kterém opakovaně psala média na pěti kontinentech.

Dnešní transport do Německa nebyl první cestou milovických odchovanců do zahraničí. Před několik týdny odjel zubří býk Turbulent Knight, jehož jméno pomáhali vybrat studenti z vídeňské střední školy, do nizozemského Národního parku Zuid Kennemerland.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

20.4.2020 09:26
a za kolik ty klisny prodali ? nebo to je zdarma ? čekal bych že vyvinou nějakou obchodní aktivitu, místo somrování příspěvků ve výši 1.5 melounu na tu ohradu ! také by mohli zveřejnit, jak si tu ohradu okolo vůbec představují aby přispívající veřejnost mohla to vše posoudit.
Odpovědět
re

regis24

22.4.2020 10:22 Reaguje na radim buffalo tobias
Oni mají jedinou představu - my chceme a tak to musí být. A vy nám dejte peníze. Kdo nedá, je hajzl co nemá rád přírodu. Takové je myšlení a rétorika všech rádoby ochránců.
Že zbudováním několika hektarove ohrady zamezí pohybu volně žijící zvěře je vůbec netrápí - na to jim nikdo peníze nedá.
Odpovědět
JH

Jan Horník

29.4.2020 09:52 Reaguje na regis24
Ta ohrada je průchozí pro většinu zvěře, co zde žije.
Odpovědět
JM

Josef Mozek

23.4.2020 15:01 Reaguje na radim buffalo tobias
1,5 milionu na ohradu není určitě závratná částka, místo může být cílem výletů a trávení volného času. Když jste tak zodpovědný účetní, měly by vás tedy spíš znepokojovat stamiliardy, vynaložené z rozpočtu na účely, jejichž smysluplnost je ( decentně řečeno ) sporná.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist