https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicke-organizace-se-odvolaly-proti-vyjimce-pro-elektrarnu-chvaletice-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologické organizace se odvolaly proti výjimce pro elektrárnu Chvaletice

10.8.2021 13:37 | CHVALETICE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ekologické organizace se odvolaly proti výjimce, kterou dostala elektrárna Chvaletice, šest let by díky ní nemusela splňovat nové emisní limity. Greenpeace a Hnutí Duha tomu chtějí zabránit. Elektrárna s argumeny ekologických aktivistů nesouhlasí, provoz ekologizuje a snižuje emise, uvedl její mluvčí Petr Dušek.
 

Elektrárna, která patří skupině skupiny Sev.en Energy, výjimku získala v červenci. Rozhodl o ní krajský úřad v Olomouckém kraji. Věcí se zabýval podruhé, protože první výjimku ministerstvo životního prostředí zrušilo.

Úředníci proti předchozí žádosti v nové výjimce snížili limit na rtuť z 25 na 23 mikrogramů na metr krychlový a limit na oxidy dusíku ze 195 na 190 mikrogramů na metr krychlový. Zároveň zkrátili lhůtu pro splnění limitů na obě znečišťující látky z osmi na šest let. Ekologické organizace se potřetí odvolaly k ministerstvu životního prostředí.

"Elektrárna Chvaletice měla čtyři roky na splnění nových emisních limitů nebo získání výjimky v mezích zákona. Místo toho trvá na příliš dlouhé a příliš velké výjimce, aby její majitel Pavel Tykač ušetřil na úkor zdraví lidí," řekl vedoucí energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželuh.

Podle mluvčího elektrárny Petra Duška je podstatou jejího ekologického programu poskytnout provozovateli víc času na uskutečnění potřebných investic. Emisní výjimky využívá v Česku 13 elektráren a tepláren, uvedl mluvčí. "O našem ekologickém programu ve Chvaleticích se už napsaly tisíce stran posudků, vyjádření, rozhodnutí či odvolání. Po dvou letech a sedmi měsících jsme emisní výjimku dostali od dvou různých úřadů už třikrát, stále to však nevedlo k pravomocnému rozhodnutí," řekl Dušek.

Od roku 2013, kdy skupina elektrárnu koupila, má podle mluvčího zhruba poloviční emise. "Vděčíme za to náročné několikamiliardové ekologizaci, v níž chceme nadále pokračovat, a to právě prostřednictvím výjimky," řekl Dušek.

Podle ekologických organizací by vlivem výjimky do životního prostředí uniklo o 1234 kilogramů více rtuti než v případě dodržení nových emisních limitů, které budou účinné od středu 18. srpna. Do té doby musí mít podle těchto organizací všechny uhelné elektrárny buď pravomocně udělenou výjimku, nebo dodržet přísnější limity.

Vzhledem k délce odvolacího řízení ekologické organizace očekávají, že výjimka pro Chvaletice nabude právní moci v podzimních měsících letošního roku, a to jen v případě, že ji ministerstvo znovu nezamítne. "Deadline pro získání výjimky je přitom už příští středu. Je tedy vrcholně nepravděpodobné, že by do té doby elektrárna řádnou výjimku získala. Do případného udělení výjimky by tak pro elektrárnu Chvaletice měly platit nové emisní limity," uvedl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

S výrokem Greenpeace mluvčí elektrárny nesouhlasí. Dokud nebude o žádosti pravomocně rozhodnuto, termín platnosti nových evropských limitů pro provoz elektrárny nic neznamená, uvedl.

"Úřední řízení je v procesu a my nemůžeme ovlivnit to, že se do něj neustále někdo odvolává. Nicméně očekáváme, že do 18. srpna bude rozhodnutí vydáno a že plně zohlední a podpoří naše stanoviska, která jsou zcela v souladu s metodikou EU a ČR. V každém případě budeme i nadále dodržovat veškerá zákonná nařízení a poskytovat úřadům maximální součinnost, jako jsme to dělali doposud. Našim cílem je i nadále snižovat dopady elektrárny na životní prostředí a pokračovat v provozu včetně poskytování podpůrných služeb, bez kterých se elektrizační soustava neobejde," dodal Dušek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

10.8.2021 15:15
Jako obyčejně aktivisté ignorují fakt, že elektřinu naprosto nutně potřebujeme - a nějaké limity (rtuti či čehokoli jiného) patří do kategorie "třešnička na dortu".
Odpovědět
PK

Pavel Karel

10.8.2021 19:11 Reaguje na Viktor Šedivý
Jako vždy se ozval nepoučený ovčan / poučený troll - KAŽDOROČNĚ téměř POLOVINU VYROBENÉ ELEKTŘINY VYVÁŽÍME ZA DUMOINGOVÉ CENY DO NĚMECKA. Kšeftařům z ČEZ ani okygarchům typu Tykače či Křetínského trávení obyvatel ČR rtutí a dalšími vysoce toxickými látkami samozřejmě nevadí - hlavně když z toho je maximální zisk. Přece neobětují část zisku do kvalitnější filtrace, když podstatně méně stojí úplatky úředníků, politiků a soudců...FUJ!
Odpovědět
PK

Pavel Karel

10.8.2021 19:12 Reaguje na Pavel Karel
DUMPINGOVÉ CENY = ceny nižší než má český občan - spotřebitel... který narozdíl od Němců musí jedy v ovzduší dýchat...!!!
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

10.8.2021 19:26 Reaguje na Pavel Karel
říká vám něco pojem energetická burza?
Odpovědět
VK

Václav Kain

11.8.2021 07:49 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Karel o něčem takovém nikdy nic neslyšel a ani by ho to nezajímalo.On závidí těm jak blbě napsal Okygarchům.
Odpovědět
JO

Jarka O.

10.8.2021 20:46 Reaguje na Pavel Karel
Imise těžkých kovů z uhelek jsou největší v blízkém okruhu nekolika km kolem elektráren, ale samozřejmě máme právo na čistý vzduch a hezkou krajinu. Jen si říkám, návrh na snížení emisí celkovým snížením byrokracie neprojde. Hrozně rychle máme zaplácnout krajinu OZE. Tak proč vlastně investovat do odsíření? Jeden pán tu opakuje, že odsíření neřeší emise CO2. Peníze by se ušetřily. Houbové choroby a plísně by se omezily a nemusely vy se používat jedovaté postřiky. Otepleni by se tím prý omezilo. A stejně ty odsířené modernizované elektrárny mají do roka a do dne skončit, tak proč se s tím trápit. Odsíření a spalovny odpadu se jako ekologické opatření prosadily v 90. letech. Teď je všechno naopak a na toto je v české části EU téměř fatva. A vývoz E samozřejmě zrušit, devizy nedevizy. Musí se myslet ekologicky. Co s tím?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist