Ekologické organizace vyzvaly šéfa ČIŽP, aby odstoupil kvůli selhání při vyšetřování otravy Bečvy. Ten to odmítá Aktualizováno
V počátku dopisu signatáři uvedli, že ač od havárie uběhlo půl roku, nejsou dosud známi viníci, ani "jednoznačné kroky", které ČIŽP k jejich vypátrání a usvědčení podnikla.
Autoři pak zmínili pochybnosti o kvalitě práce inspektorů a inspektorek při vyšetřování havárie. Odkázali také na vyjádření chemika Ivana Holoubka. Odborník už dříve v pořadu Reportéři ČT uvedl, že například doběr vzorků u chemičky DEZA bylo proveden až čtyři dny po havárii.
Dopis také odkazuje na vyjádření znalce v oblasti enviromentálního práva Petra Svobody. Podle něj by informace o odebraných vzorcích měly být veřejné a ČIŽP se chová netransparentně. Podle dopisu ČIŽP selhává jak ve vyšetřování, tak v komunikaci s veřejností.
Jako další manažerské selhání Geusse pak ekoaktivisté označili listopadový odchod inspektorů oddělení CITES. Tým, který v minulosti odhalil řadu případů pašování ohrožených rostlin a živočichů, ho odůvodnil špatnou atmosférou na pracovišti a chováním vůči podřízeným. Šéf ČIŽP Erik Geuss tehdy v reakci uvedl, že měl k práci týmu výhrady, blíže je ale neupřesnil. Podle ekologů rozpadem původního týmu CITES byla ohrožena letitá spolupráce v boji proti nelegálnímu obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin.
V závěru dopisu tak signatáři Geusse vyzvali, aby přijal zodpovědnost za nevyřešenou kauzu havárie na Bečvě a rozpad oddělení CITES a z pozice ředitele ČIŽP odstoupil.
Geuss dnes ČTK napsal, že ho mrzí, že vyšetřování havárie na Bečvě trvá tak dlouho, ale případ vyšetřuje stále policie. ČIŽP podle něj nemůže rychlost ovlivnit. Vyzval také veřejnost, aby nečinila hodnocení v rámci neukončené kauzy a pouze na základě názorů a domněnek některých odborníků a "z toho, co a jak se píše v médiích." Odpovědnost ředitele by podle něho "byla na stole", pokud vyšetřování zjistí pochybení inspekce.
K odchodů inspektorů CITES dnes Geuss zopakoval, že měl k práci týmu výhrady a podrobnosti nebude sdělovat do médií. Podle jeho slov je chod oddělení zajištěný.
Ekologická havárie zasáhla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.
Znalec Jiří Klicpera, který má na starost vypracování posudku, opakovaně požádal o delší lhůtu. Není jasné, kdy posudek dokončí. Podle kritiků z řad opozice, ekologů i rybářů se policejní vyšetřování neúměrně protahuje. Kritice čelí i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
Přečtěte si také |
Erik Geuss: Reakce na výzvu ekologické organizace Zelený kruh k odstoupeníPoslanecká sněmovna by měla, zřejmě dnes odpoledne, pokračovat v debatě o zřízení vyšetřovací komise k havárii. Odpůrci komise dříve argumentovali zejména tím, že by zasahovala do dosud neukončeného vyšetřování a že by její činnost nic nepřinesla.
K odvolání Geusse už v lednu ministra Brabce vyzvali zastupitelé Valašského Meziříčí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Majka Kletečková
24.3.2021 11:49orb slavík
24.3.2021 12:01 Reaguje na Majka KletečkováMichal Ukropec
24.3.2021 15:07 Reaguje na Majka KletečkováMichal Ukropec
24.3.2021 15:16 Reaguje na Michal UkropecDaniel Vondrouš
24.3.2021 15:47 Reaguje na Michal UkropecMichal Ukropec
25.3.2021 09:05 Reaguje na Daniel VondroušMajka Kletečková
24.3.2021 15:48 Reaguje na Michal UkropecNěkolikrát jsem tuto neziskovku finančně podpořila za její odhalování jedovatých látek v řekách a předmětech denní potřeby (např. hraček dovezených z Číny).