https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekonom-cena-emisnich-povolenek-poprve-dosahla-1-kc-za-1-kwh-elektriny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekonom: Cena emisních povolenek poprvé dosáhla 1 Kč za 1 kWh elektřiny

13.12.2021 16:28 | PRAHA (ČTK)
Ceny emisních povolenek podle ekonoma společnosti Natland Petra Bartoně poprvé dosáhly podílu v průměru jedné koruny na jedné vyrobené kilowatthodině (KWh) elektrické energie. Na výrobu jedné průměrné megawatthodiny (MWh) v České republice si musí výrobce podle něj nakoupit 0,43 povolenky, neboť právě zhruba 0,43 tuny CO2 při výrobě vypustí do ovzduší. Cena povolenky tak může tvořit zhruba až pětinu celkové ceny elektrické energie, reálně to ale podle něj bude s ohledem na různé tarify a smlouvy méně.
 

"Pokud jedna celá tunová povolenka stojí 88,88 eur (asi 2260 Kč) a výrobce nakoupí euro za 26 Kč, dostáváme se tím na cenu zhruba 1 Kč na 1 kWh," uvedl Bartoň. Firmy podle něj eura nakupují právě v kurzu blízko 26 korunám.

Nejčastější distribuční sazbou v ČR je D02d, jde o domácnosti, které na elektřině vaří, svítí a využívají běžné elektrospotřebiče. Průměrná celková cena za 1 kWh elektrické energie se zde pohybuje zhruba mezi pěti až šesti korunami, současná cena povolenky by zde tak tvořila až pětinu ceny. "V reálu je to však o něco menší podíl. Spousta tarifů by dnes nepokryla aktuální ceny elektřiny na burze. Ceny energie na ní totiž vzrostly více, než cena povolenky, a tak se její podíl na reálné ceně snižuje," uvedl Bartoň.

Podle něj není pravda, že cenu elektřiny táhnou nahoru primárně povolenky. "Neboť plyn, který měl nahradit nedostatek obnovitelných zdrojů, je dnes sám o sobě tak drahý, že je paradoxně levnější pálit levnější uhlí, i když si na něj musejí výrobci koupit více dražších povolenek," řekl Bartoň.

Cena emisních povolenek v Evropské unii minulou středu vystoupila na rekordních více než 90 eur (asi 2290 Kč) za tunu oxidu uhličitého vypuštěného do atmosféry. Od začátku listopadu se cena povolenek zvýšila zhruba o 50 procent. K růstu ceny emisních povolenek přispívá zdražování plynu, kvůli kterému je pro elektrárenské společnosti ekonomičtější využívat uhlí.

Velkoobchodní cena elektřiny za stejnou dobu vzrostla zhruba čtyřnásobně, a to ze zhruba 45 eur (asi 1140 Kč) za jednu megawatthodinu (MWh) na současných zhruba 190 eur (asi 4800 Kč). "Je tedy jasné, že ceny povolenek zdaleka nestačí vysvětlit nárůst ceny energií," řekl Bartoň. Cenu elektřiny podle něj výrazně ovlivňuje situace na trhu s plynem. "Předpovědi tužší zimy a stále nevyřešené otázky budoucnosti dopravy ruského plynu do Evropy vedou ke stoupající ceně plynu, která nyní dosahuje 100 eur za MWh," uvedl ekonom.

Plyn má podle něj nahrazovat evropský odchod od jádra a uhlí. Protože se však obnovitelné alternativy budují pomaleji, je potřeba víc plynu. "Protože je však plyn o tolik dražší, za uplynulý rok vzrostly ceny v EU desetinásobně, už se paradoxně začíná vyplácet v Evropě nahrazovat chybějící energii nikoli plynem, nýbrž uhlím. I když to znamená platit více na emisních povolenkách. Proto tolik dnes roste cena povolenek, proto dnes tolik roste cena elektřiny," dodal Bartoň.

Podle mnoha evropských energetických specialistů může cena povolenky překročit hranici 100 euro ještě letos. Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se cena povolenek zvyšuje, roste i motivace firem snažit se omezovat emise.

Analytik Sev.en Energy Pavel Farkač vidí jako důvod k růstu cen povolenek fatální nedostatek energetických zdrojů schopných vyrábět v zimních měsících. "Jsme na začátku prosince a elektrického výkonu pro pokrytí potřeb domácností a podniků je už nyní takový nedostatek, že ceny silové elektřiny rostou tak vysoko, až se spouští i ty nejméně efektivní zdroje, které pro svůj provoz potřebují hodně emisních povolenek. Zapínají se tak například i mazutové elektrárny, což z hlediska životního prostředí není dobře," řekl Farkač.

Výroba těchto neefektivních zdrojů podporuje podle něj růst ceny povolenky. "A to v kombinaci s rostoucími cenami zemního plynu, nad nimiž EU nemá kontrolu, vytváří toxický koktejl," uvedl Farkač. Je podle něj evidentní, že dekarbonizace v pojetí Evropské unie se zcela míjí účinkem jak z hlediska dopadů do cen elektřiny a tepla, tak z hlediska přínosů pro životní prostředí.

Podle analytika ENA Jiřího Gavora je emisní povolenka umělou komoditou, jejíž množství na trhu lze ovlivňovat na základě politických rozhodnutí v rámci pravidel systému ETS. "Nelze obviňovat finanční investory ze spekulací, když jim to stávající systém umožňuje, lze ale vinit Evropskou komisi, že tento divoký tržní vývoj se nesnaží nijak korigovat. Vývoj, který se nyní odehrává v týdnech, měl být podle původních plánů rozložen do let," řekl Gavor ČTK.

Současné zvyšování cen povolenek podle něj znamená jediné, a to opětovné zdražování elektřiny pro spotřebitele. "Již dnes to významně zasahuje střední třídu, což by měl být stabilizující prvek státu," řekl Gavor.

Negativní dopad na domácnosti zmiňuje také analytik Komerční banky Bohumil Trampota. "Cena elektřiny, která se obchoduje na burze, se doslova utrhla z řetězu. Za dva dny katapultovala ze 150 eur/MWh na 190 eur. V relativním srovnání je to asi plus 25 procent za dva dny! Těch faktorů, které za tím stojí je asi více," řekl Trampota. Zmiňuje například zimní období a s tím spojenou vyšší poptávku, ale i rostoucí ceny komodit obecně. "Růst elektřiny bude mít samozřejmě dopad na domácnosti, negativní. Inflace elektřiny bude znamenat, že jim prostě zůstane méně peněz na ostatní věci," uvedl Trampota.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

13.12.2021 17:01
"Nelze obviňovat finanční investory ze spekulací, když jim to stávající systém umožňuje, lze ale vinit Evropskou komisi, že tento divoký tržní vývoj se nesnaží nijak korigovat. Vývoj, který se nyní odehrává v týdnech, měl být podle původních plánů rozložen do let," řekl Gavor ČTK.

Nic jiného dlouhodobě netvrdím, EK je spolek pošahanců, který je drahý i zadarmo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.12.2021 19:46 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pro náš zaprděný babišistán je jakýkoliv, i šnecí pohyb příliš rychlý......tady je velmi solidní zhodnocení celé situace od profesionála.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-snobr-nemci-prikladaji-pod-kotel-zelenym-tazenim-muzou-evropu-rozdelit-182526#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=Y2cX8tg33hb-202112060610&dop_id=182526&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

13.12.2021 20:30 Reaguje na Pavel Hanzl
p. Šnobr je profesionální akcionář, nikoliv ovšem nezávislý energetický expert, experte Hanzle.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.12.2021 20:09 Reaguje na Jaroslav Studnička
No a co? Rozhodně nelobbuje za ČEZ, spíš naopak. To byste musel si ten rozhovor poslechnout a hlavně ho pochopit, což nehrozí.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

14.12.2021 22:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud byste od p. Šnobra slyšel či četl více rozhovorů / článků, tak byste pochopil, že mu jde hlavně o velký zisk ČEZu v krátkodobém horizontu.

On je akcionářem ČEZu, tak že za ČEZ lobbuje.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.12.2021 07:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Němci mají taky 40 let přebytkový státní rozpočet a dokážou lépe zapojovat soukromý kapitál ale to jde těžko, když ČR je ekonomická zóna Německa, jenž jsou koncovými příjemci ekonomických výhod načež i když nám roste HDP tak naše koupěschopnost tomu rozhodně neodpovídá...je to taková otročina pro zisk Německa jenž má 50% HDP z dovozu....kde to tak asi naškrábali? na cestě z Česka
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.12.2021 20:18 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Němčouři od války budovali kapitalismus a zbohatli, my budovali komunismus a zbankrotovali jsme.
Oni zaplatili náš gigantický dluh (asi 2 bilióny jen v investicích) a prakticky si náš průmysl koupili a pozvedli ho na evropskou (světovou?) úroveň.
Tak čemu se čemu?
Odpovědět
kk

karel krasensky

13.12.2021 18:27
Zima,tma a chlad-již brzy i ve vaši obci.A ted važně.Bydlím v obci v Beskydech kde je mimo chatařskou sezonu pár domorodcu,ale navečer se rozsvítí podel silnice,která prochazí obci neony a svítí až do rána noc po noci rok po roku.Po silnici od večera do rana nikdo nechodí a projede pár aut.Na jedné straně mince je plno medialních vykřiku a gest a druhá strana mince mnohaleté plytvání elektřinou a penězi.Pokud už by někdo po té silnici šel muže si vzít baterku a nesvítít tam kvuli tomu,že tam projde jednou za pul roku nějaký opilec v noci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.12.2021 19:47 Reaguje na karel krasensky
To je určitě diktát z Bruseli a nařídil nám to eurosajuz.
Odpovědět
DV

DV

13.12.2021 21:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Brusel samozřejmě vydává příkazy, jak má být co osvětlené.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

14.12.2021 11:40 Reaguje na DV
Nic ve zlém, ale to se mi nezdá ... nějaký zdroj? Bo jak jak mám k EU soustu výhrad, tak že by tam řešili osvětlení v nějaké Horní Dolní, o tom silně pochybuji.

Tohle je čistě v pravomoci obce, která to cáluje ... a občas kvůli tomu bývá v místních zastupitelstvích docela veselo:-).
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.12.2021 07:16 Reaguje na karel krasensky
tomu se říká, že by bylo vhodné instalovat pohybová čidla...to je problém většiny měst...místo cest osvětlují všechno kolem, zbytečně. Odborně se tomu říká světelný smog, na který se při tom CO2 běsnění nějak zapomíná
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.12.2021 08:29
Tak dlouho někdo bude na tyto témata lhát a ohýbat je, až tomu ti co si neradi ověřují fakta začnou věřit.... a tak je to v pomatené ČR se vším... my se tu prostě nemáme rádi a sami sebe velice rádi poškozujeme... smutné...
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

14.12.2021 08:38 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Buďte konkrétní.
Co v tomto článku je lživé?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.12.2021 11:19 Reaguje na Jaroslav Studnička
Hlavně vyjádření zástupců fosilního energ. průmyslu jako například Sev.en Energy Pavel Farkač...

Článek jako takový je poměrně vyvážený, ale pořád tu vidím snahu o to, aby si lidi mysleli, že za současný stav můžou povolenky a že povolenky nefungují atd....

Za současnou energ. krizi může převážně stále ještě vysoká závislost na fosilních palivech, které teď enormně zdražili. Ten kdo toto téma ohýbá je také právě třeba Babiš a Havlíček... ti opět populisticky oblbují lidi a říkají jim pohádky... že plánují udělat to, co přesně jim odborníci nedoporučují a co je dokonce protizákonné (snížit ener. daň na 0), to je prostě klasika od těchto manipulátorů....

Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

14.12.2021 11:48 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Problém je v tom, a v článku je to vcelku jasně napsáno, že v případě Evropy v zimním období prostě OZE fest nestíhají a nahradit je musí fosilní paliva (+JE). A je otázkou, zda tomu vůbec může být jinak. Prostě přijde hezkých pár inverze a co? Zima jak kráva, vzduch se nehne a šedo. A rázem si větrníky i PVE můžeme naložit.

A třeba i takové Norsko, které jinak má pro OZE ideální podmínky, má rázem sakra problém ... jako třeba právě teď.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-pulka-uctu-bude-na-nas-norska-vlada-prida-lidem-na-drazsi-elektrinu-183191

Akorát že oni si to mohou dovolit, bo jejich příjmy z těžby ropy a plynu.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

14.12.2021 12:30 Reaguje na Lukáš Kašpárek
No, sice se vám to nemusí líbit, ale p. Farkač nic než aktuální realitu nepopsal.
To, že nízkoemisní zdroje nejsou schopné pokrýt poptávku po el. energii můžete sledovat např. zde:

https://app.electricitymap.org/map

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/07.12.2021/14.12.2021/today/

Se zemním plynem to je taky přesně tak. Tak to holt s dováženou komoditou, na které je Evropa závislá, je a bude.
Odpovědět
JO

Jarka O.

14.12.2021 19:51 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Na tom je smutné, že zlé jazyky na zavislost na ruskem plynu upozorňovaly už davno dávno pred zdražením a nebyly oblíbené. Jeden zdejší přispěvatel dokonce zapomněl, že plyn je fosilniho původu, a vychvaloval drahé siemensove paroplynové technologie. Peníze prý nejsou problém, co evropa dělá, dobře dělá (smlouvy na dodavky) a o groších prý mluví jen ropáci. Určitě se vám takové příspěvky vybaví. Byl tu zato před 14 dny clanek, kde se dokonce psalo, ze z fosilů uhliková stopa domácího černého uhlí je nižší nez dováženého plynu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

14.12.2021 12:09
Jsem opravdu zvědav na řešení tohoto problému napříč EU. V bohatých
zemích to asi řešit nebudou a dovolí těm chudším výjimky a nebo jim
předepíšou léčbu šokem? Jak budou ty země a jejich obyvatelé reagovat?
Budou tu dva scénáře a to zmírnění následků a nebo nezájem, který
vyústí v nepokoje a radikální EXity. Ožebračování je živnou půdou
extrémistů a vedení EU si zahrává s dosavadním loajálním přístupem
většiny zemí EU. Každý rybník jednou přeteče, pokud se průběžně
neupouští a vlna pak smete i tu hráz samotnou. Takže to současné
vyčkávání hrozí zablokováním stavědla a pak už tu hráz nebude mít
co chránit. Otázkou nakonec je, zda to není záměr někoho, komu ta
hráz vadí a nejraději by viděl rybník vypuštěný.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist