https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/elektricke-letadlo-firmy-rolls-royce-pokorilo-rychlostni-rekord-tvrdi-firma?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Elektrické letadlo firmy Rolls-Royce pokořilo rychlostní rekord, tvrdí firma

22.11.2021 01:50 | LONDÝN (ČTK)
Zdroj | Rolls-Royce
Britská společnost Rolls-Royce oznámila, že její plně elektrický letoun Spirit of Innovation pokořil rychlostní rekord, když během testování dosáhl rychlosti 623 kilometrů v hodině. Rekordy pro letouny s elektrickým pohonem překonal stroj i v dalších kategoriích na různé vzdálenosti, napsal server BBC.
 

Testovací lety se uskutečnily v polovině listopadu v Amesbury v anglickém hrabství Wiltshire. Letoun podle inženýrů vylepšil kromě absolutní dosažené rychlosti i rychlostní rekordy na vzdálenost tři a 15 kilometrů a také o 60 vteřin překonal rekordní čas pro výstup do výšky tří kilometrů.

"Tohle je vrchol mé kariéry a neuvěřitelný úspěch pro celý tým," řekl Phill O'Dell, který je ve firmě šéfem leteckých operací a stroj při testu pilotoval.

Předchozí rychlostní rekord pro elektrické letouny držel stroj Extra 330 LE s elektropohonem Siemens, který v roce 2017 dosáhl rychlosti o 214 kilometrů v hodině nižší.

Společnost Rolls-Royce uvádí, že její elektrické jednomístné letadlo má nejvýkonnější bateriový systém, který byl kdy pro letadlo sestaven. Jde o sadu baterií s 6000 články, která by mohla nabít 7500 mobilních telefonů. Pohonná jednotka se třemi motory má výkon 400 kilowattů.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist