https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/eu-chce-podle-borrella-posilit-vztahy-s-latinskou-amerikou-zejmena-v-energetice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EU chce podle Borrella posílit vztahy s Latinskou Amerikou, zejména v energetice

31.10.2022 10:10 | BUENOS AIRES (ČTK)
Venezuela může prodávat do Evropy plyn a ropu, Argentina může do Evropy dodávat plyn.
Venezuela může prodávat do Evropy plyn a ropu, Argentina může do Evropy dodávat plyn.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Energetická a ekologická transformace jsou mezi prioritami spolupráce Evropské unie se zeměmi Latinské Ameriky, kterou se v souvislosti s válkou na Ukrajině a energetickou krizí snaží unie posílit. Řekl to v Buenos Aires šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který se tam minulý týden zúčastnil jednání ministrů zahraničí Společenství latinskoamerických a karibských států (CELAC) a EU. Informovala o tom agentura Europa Press.
 

"Latinská Amerika má světový potenciál v biodiverzitě, v obnovitelných technologiích, zemědělské výrobě i ve strategických surovinách," řekl Borrell při návštěvě Argentiny. "Chybí jí ale technologie a kapitál," dodal.

V posledních dvou dekádách výrazně posílila ekonomické vazby v Latinské Americe Čína, letošní ruská invaze na Ukrajinu a energetická krize přiměly EU ke snaze prohloubit více vztahy se zeměmi tohoto regionu.

"Je pravda, že válka (na Ukrajině) otevřela novou příležitost (posílit ty vztahy). Venezuela může prodávat do Evropy plyn a ropu, Argentina může do Evropy dodávat plyn, obě za dobré ceny," řekl německé televizi Deutsche Welle španělský politik Ramón Jáuregui. "Pokud by tato schůzka ministrů zahraničí dokázala dohodnout summit CELAC a EU, byl by to velký úspěch," dodal. Summit by se podle něj mohl konat v červenci 2023 v Bruselu a byl by to tak první summit EU s tímto společenstvím po osmi letech.

Poslední vrcholná schůzka EU-CELAC se konala v roce 2015, další se měla konat v roce 2017, ale byla odložena kvůli sporům mezi zeměmi CELAC a kvůli evropským prioritám, řekl Jáuregui. Velkou překážkou byla Venezuela, s jejíž autoritářskou vládou nechtěly mnohé země usednout k jednomu stolu. Brazílie v roce 2020 dokonce kvůli tomu pozastavila členství ve společenství CELAC, které sdružuje tři desítky zemí a vzniklo v prosinci 2011 podpisem deklarace v Caracasu. Podle Jáureguiho se levicová argentinská vláda snaží přimět Brazílii ke změně postoje, od ledna příštího roku navíc může mít tato největší latinskoamerická země novou hlavu státu, pokud nedělní volby vyhraje levicový exprezident Luiz Inácio Lula da Silva.

O neshodách mezi EU a některými zeměmi Latinské Ameriky svědčí i obchodní dohoda EU se skupinou Mercosur (Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay), která byla uzavřena až v roce 2019 po téměř 20 letech jednání a která má vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Stále se ji ale nepodařilo ratifikovat, v posledních letech ji blokovala zejména Francie či Rakousko, Irsko, Belgie nebo Nizozemsko.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

31.10.2022 13:30
A nestačí, že Latinskou Ameriku vytěžuje USA.
EU by si měla pomoci sama, ale na to mají její lídři moc velká ega a málo nápadů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.10.2022 17:52 Reaguje na Michal Uhrovič
Omyl. Čína.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

31.10.2022 17:24
Kecy v kleci ! Bláboly o ničem, to by EU šlo.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist