Evropská komise letos chystá klimatický zákon či jednotnou nabíječku
Zásadní prioritou komise jsou návrhy spojené s takzvanou Zelenou dohodou pro Evropu, které mají přispět k přechodu na klimaticky odpovědný způsob života. Komise podle dnes přijatého plánu předloží do konce března návrh zákona, který právně zakotví závazek dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Schvalování návrhu členskými zeměmi však nemusí být podle některých diplomatů jednoduché, neboť Polsko se zatím nezavázalo ke klimatické neutralitě a stejně jako další země požaduje od Bruselu finance na zmírnění sociálních dopadů zavírání uhelných dolů či renovaci nevyhovujících továren.
Komise chce v posledním čtvrtletí přijít i s návrhy zaměřenými na ekologičtější provoz letecké či lodní dopravy.
Druhou oblastí priorit komise je digitalizace a nové technologie. Vedle návrhu normy o digitálních službách, který chce EK předložit na podzim, se další iniciativy mají týkat dosud nespecifikovaných úprav nařízení o roamingu či pravidel pro letištní poplatky. Komise má v plánu ve třetím čtvrtletí navrhnout pravidla vyžadující zavedení jednotné nabíječky pro telefony, tablety a další mobilní zařízení. Brusel tento nápad, který se nelíbí firmě Apple používající nabíječky s odlišnou koncovkou, zdůvodňuje snahou snížit objem elektronického odpadu.
Mezi návrhy v sociální oblasti mají patřit zejména pravidla pro zavedení jednotné úrovně minimální mzdy, která zatím narážejí na odpor severských států. Komise chce letos předložit i společný systém pojištění nezaměstnaných.
Ve finanční sféře se zásadní návrhy mají týkat boje s daňovými úniky a praním špinavých peněz.
Poměrně velké množství většinou nelegislativních iniciativ zahrnuje zahraniční a bezpečnostní politika. Brusel hodlá do března přijít s novou strategií pro odblokování procesu rozšíření EU o balkánské státy, s nímž nesouhlasí několik států v čele s Francií. Komise chce v prvním čtvrtletí předložit rovněž "nový azylový a migrační pakt" s doprovodnými závaznými návrhy, který má reformovat nevyhovující migrační pravidla EU. Názory jednotlivých zemí na budoucí azylovou strategii jsou však natolik odlišné, že se očekává velmi složité schvalování jakéhokoli návrhu.
reklama