Guardian: Britská jezera se pokryla zeleným kobercem z toxických sinic
Podle reportu britské Agentury životního prostředí (EA) prostředí bylo letos zaznamenáno 83 případů výskytu vodního květu způsobeného sinicemi a řasami. Je to více, než by se dalo čekat na první měsíc ze zhruba tří, kdy se zvýšený nárůst sinic dá očekávat. Rekordním z hlediska výskytů byl naposledy rok 2005, kdy bylo zaznamenáno na 226 závažných zvýšení koncentrace sinic ve vodách Anglie.
Hlavní problém s výskytem vodního květu tkví v tom, že může být toxický, a to jak pro koupající se lidi, venčené psi i hospodářská a divoká zvířata. Toxiny ze sinic jsou pravděpodobně příčinou velkých úhynů ryb. Podle anglických odborníků se toxiny v rybích tělech pravděpodobně akumulují.
Vodní květ na vodních plochách vzniká za současného působení klimatických faktorů střídáním sucha a přívalových srážek, které vedou k únikům odpadové vody z kanalizací. Původcem znečištění vod můžou být nejrůznější zemědělská hnojiva, ale také fosfátové čisticí prostředky z domácností. Fosfáty rozpuštěné ve vodě a dusičnany ze vzduchu jsou pro sinice nejlepší potravou. Je doložena řada medicínských kožních vyrážek, ekzémů, zažívacích obtíží, a dokonce vážných poškození jater způsobených toxiny z vodního květu.
Při výskytu vodního květu je vždy otázka, zda vznikl ze sinic, které obsahují toxiny. „Právě nejistota a obtížnost určení, zda jsou nárosty toxické, nás nutí jednat s každým výskytem jako s teoreticky nebezpečným pro lidské zdraví,“ říká profesor Geoffrey Codd ze Stirlingovy univerzity.
Toxické sinice ve vysokých koncentracích byly zjištěny například v oblastech Loch Coulter, Stirling, Ranworth, Norfolk Borads a v londýnské nádrži Wishing Tree. Tyto lokality zaznamenává Codd do databáze komplexního monitorovacího systému. „Kdybychom tyhle problémy neřešili, byla by situace mnohem vážnější,“ říká Codd a upozorňuje na špatnou situaci například v USA. „Problém s řasami a sinicemi v Americe se skutečně nepěkně vyvinul. Sinice dokážou narůstat poměrně nečekaně rychle a následné ekonomické problémy, spojené například s poklesem cestovního ruchu, postihnou rozsáhlou oblast. Nejistějším protiopatřením by bylo dohlédnout na zemědělce, aby hnojili s rozumem. Ostatně, zásoby fosfátů jsou limitované, takže by se vyplatilo s nimi šetřit,“ tvrdí Geoffrey Codd.
Článek byl uveřejněn 5. 8. 2011 na serveru Guardian.co.uk pod názvem British lakes and canals hit by toxic algae scum.reklama