Hasiči převážejí tisíce škeblí z Kyjovské přehrady před zahájením její opravy
Přehradní nádrž je obklopena z jedné strany národním parkem České Švýcarsko a z druhé strany chráněnou krajinou oblastí Lužické hory. Poloha přehrady je proto spojena s řadou limitů, které je třeba dodržet. Jedním z nich je třeba to, že se s vypouštěním mohlo začít v září, skončit musí do konce října.
"Připravujeme revitalizaci, která je spojena jednak s opravou hráze a výpustného zařízení a pak s odbahněním," uvedl starosta. Po levé straně vznikne odběrné místo pro hasiče. Podle průzkumů bude nutné z nádrže odvézt asi 7500 metrů krychlových bahna. Přehrada totiž nebyla vypuštěná asi 50 let. Město má na celou akci zhruba 16 měsíců od podpisu smlouvy se zhotovitelem, v současné době ještě pokračuje výběrové řízení. Od Státního fondu životního prostředí získalo město na renovaci nádrže 15 milionů korun, zbytek doplatí radnice. Státní fond životního prostředí uvolnil 100 milionů korun po rozsáhlém požáru v národním parku. Protipožární nádrž z těchto peněz zaplatí také obce Janov a Doubice.
Škeble sbírali pracovníci do kbelíků a hasiči je poté svážejí v kádích do nádrží v regionu. "Mají podobný chemismus vody a podmínky, které jsou i tady," řekl Kolář a doplnil, že se část mlžů po renovaci do Kyjovské přehrady vrátí. K životu nicméně potřebují právě bláto, kterého v přehradě ubude, proto se do nádrže nevrátí ve stejném počtu, podotkl starosta.
Jiné živočichy vyjma ryb a škeblí zatím pracovní tým nenacházejí. Kolář má za to, že to je způsobeno příchodem zimy. Předpokládá, že těsně před úplným vypuštěním zřejmě ještě bude nutné vysbírat a převézt raky.
Kromě živočichů si museli zejména dobrovolní hasiči poradit s roky nepoužívaným historickým šoupátkem na výpusti přehrady. Se zprovozněním zarezlého šoupěte museli pomoct i potápěči.
První zmínky o vodním díle pocházejí zpočátku 17. století, tehdy to byl rybník. Hráz vznikla v 60. letech minulého století a v 70. letech se protrhla a způsobila v Kyjovském údolí povodeň.
reklama