https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hladik-chce-do-konce-cervna-schvalit-tri-dokumenty-ke-splneni-klimatickych-cilu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hladík chce do konce června schválit tři dokumenty ke splnění klimatických cílů

15.5.2024 01:01 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministerstvo životního prostředí chce do konce června schválit tři hlavní dokumenty pro splnění klimatických a energetických cílů Evropské unie, jako je dosažení výroby třetiny energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030. Mělo by to vést mimo jiné k dekarbonizaci 50 největších českých firem. K připravovaným dokumentům patří energeticko-klimatický plán, materiál s názvem Politika ochrany klimatu a energetická koncepce. Na konferenci Zelená modernizace na Pražském hradě to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
 
"Je to konkrétní road mapa, jak snížit nejen emise, ale dekarbonizovat 50 největších firem do roku 2030," řekl Hladík. Dokument Politika ochrany klimatu (POK) udává, že do roku 2030 bude Česko získávat třetinu energie z obnovitelných zdrojů a spotřebu energie sníží o pětinu. Ministerstvo do POK zahrnulo také cíl dosažení klimatické neutrality České republiky do roku 2050.

Podle energetické koncepce má stát česká energetika do budoucna na jaderné energii a obnovitelných zdrojích energie, jejichž podíl by se měl v příštích desetiletích minimálně zdvojnásobit.

Konference, pod kterou převzal záštitu prezident Petr Pavel, představila vizi udržitelné budoucnosti Česka v oblastech byznysu, energetiky, dopravy a zemědělství. Vystoupilo na ní několik odborníků, jedním z nich například Ondráš Přibyla, ředitel organizace Fakta o klimatu. Podle něj mohou významně snížit emise v Česku velké firmy, přispět k tomu může také to, jak bude stát nastavovat tržní prostředí.

"Polovinu emisí ČR produkuje zhruba 50 procent největších firem, tedy hnědouhelné elektrárny, teplárny, cementárny, ocelárny," uvedl Přibyla. Pokud firmy najdou energetické úspory a dokážou vyrábět čistou elektřinu, mohou snížit emise o více než 65 procent, řekl.

Přibyla na konferenci také uvedl, že průměrná teplota v České republice za posledních 60 let stoupla o dva stupně Celsia. "Zastavit oteplování znamená přestat přidávat skleníkové plyny do atmosféry," řekl Přibyla. Od roku 1980 do roku 2023 se podle něj změnilo složení oxidu uhličitého v atmosféře o 81 ppm, tedy částic na jeden milion.

Hladík dodal, že zelená modernizace se v Česku už reálně koná, v březnu spustilo jeho ministerstvo kampaň zaměřenou na zmírnění dopadů změny klimatu. Cílem je ukázat lidem příležitosti spojené se zelenou modernizací, která zahrnuje investice do čisté energie, její dostupnosti nebo do úsporných opatření.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

15.5.2024 07:34
schvalování nesmyslů v podobě dočasných zdrojů FVE a větrníků by si pan ministr měl zaplatit ze svého.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.5.2024 10:45
Prostě nějak je třeba snahu o dekarbonizaci demonstrovat. A tak je třeba prohlašovat např.: "Pokud firmy najdou energetické úspory a dokážou vyrábět čistou elektřinu, mohou snížit emise o více než 65 procent." To je jistě pravdivé tvrzení. Jak by k tomu mělo dojít, není asi ani odborníkům moc jasné, jinak by to sdělili.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

16.5.2024 20:15 Reaguje na Jiří Svoboda
kecat umí každý...ať sami borci předvedou v praxi ty úspory, které se mají hledat.
Odpovědět
PB

Petr Brok

16.5.2024 14:57
Nevíte někdo, proč zmizely příspěvky u článku - Rozárie Haškovcová: Takže co je to Green Deal?
z 15.5.2024
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

16.5.2024 20:20 Reaguje na Petr Brok
asi to neví ani ona sama. Na emocích a teorii praxi nikdo nevytvoří jenom sny o tom jak by kdyby...některým zkrátka chybí praktické zkušenosti nebo všeobecné znalosti ve spojení s kritickou úvahou...klimatických roztleskávaček je bohužel na VŠ zbytečně mnoho.

kritická úvaha u těch, co okupují nyní VŠ není zrovna rozšířená disciplína.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist