Intersucho: Vody je v krajině dost, sucho se téměř nevyskytuje
Podle dat portálu v hloubce do jednoho metru prakticky zmizely tři nejhorší stupně sucha ze šesti. Třetí stupeň, tedy mírné sucho, panovalo na 0,1 procenta území, druhý stupeň, tedy počínající sucho na 0,8 procenta území. Na 1,5 procenta území byla v neděli ráno snížená úroveň půdní vláhy, tedy první ze šesti stupňů.
Z povrchové vrstvy do 40 centimetrů už sucho zmizelo úplně. Lokální problémy jsou patrné na mapě sucha v hlubší vrstvě půdy, tedy od 40 do 100 centimetrů. Tam stále přetrvávají místa s extrémním, výjimečným nebo výrazným suchem, jak se tři nejhorší stupně sucha nazývají. Tyto oblasti se ale výrazně zmenšily, sucho trvá například v Ústeckém kraji na Litoměřicku, Lounsku a ve Středočeském kraji na Kladensku a Mělnicku. V hlubší vrstvě je viditelná problematická oblast i na Opavsku a na Olomoucku.
Podle předpovědi portálu na následující dva měsíce by se do 16. srpna měla situace zlepšit i v místech, kde v hlubších vrstvách půdy sucho přetrvává. Podle dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu by následující čtyři týdny měly být teplotně průměrné až mírně nadprůměrné, srážky mají být průměrné. "Deficit v severních Čechách přetrvá s velkou pravděpodobností do září. Do konce listopadu je pak jen přibližně 30 až 70 procent naděje na normální či lepší než normální nasycení půdy na území České republiky," uvádí odborníci na portálu v dlouhodobé předpovědi.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Jiří Daneš
22.6.2020 19:12Lukáš Kašpárek
22.6.2020 19:37 Reaguje na Jiří DanešTen zbytek nemá smysl ani komentovat. Váš pohled na svět je nemocný...
Jiří Daneš
22.6.2020 20:33 Reaguje na Lukáš KašpárekStanislav Chytrý
26.6.2020 18:04 Reaguje na Lukáš KašpárekJiří Daneš
22.6.2020 19:14Milan Milan
22.6.2020 19:59Vladimir Mertan
22.6.2020 20:57Milan G
22.6.2020 22:40A opět jako vloni byl květen srážkově nad normální. Nyní ještě k tomu červen.Jak vidno příroda zapracovala.
rýpal lesní
23.6.2020 08:231. To, co nyní, díky Medardovi, probíhá, je prakticky periodický stav ve srážkové činnosti, který s danou pranostikou má potud souvislost, že v běžném roce, s patřičnou pravděpodobností, zajistí na toto příslušné období patřičný přísun srážek ( a tedy se osvědčuje to, že daná pranostika +/- funguje.
2. Z hlediska sucha se pochopitelně aktuálně nalepšila bilance pro zemědělce, tedy, pokud můžeme hovořit o příznivých účincích, bylo zčásti vyřešeno tzv. zemědělské sucho ( v určitých oblastech a určitých plochách ).
3. Z hlediska zdrojů podzemních vod je slabý předpoklad, že se příznivě ovlivní mělké podzemní vody ( mělké studny ) a to jen dočasně, krátkodobě, pokud tato vláha postoupí do hloubek a byl fungující zásak. V mnohých povodích tomu tak ale až moc nebylo, a ukazuje se, že dané srážky po dopadu na povrch odtékají v přívalových vlnách, o kterých nás spravují média. Tedy - retence do podzemních vod je snížena, a podzemní vody nejsou dotovány srážkovým úhrnem, jen zčásti.
4. Můžeme tedy odvodit, že "dnešní" srážky zajistily úrodě na polích a zelenině trochu vláhy, kterou nutně potřebovala. Na podzemní vody je vliv minimální.
5. Na hluboké profily spodních vod, ze kterých je získávána voda pro zásobování obyvatel současné srážky mají mizivý, nebo nepatrný vliv, tzn. že hladiny spodních vod ( podzemních vod ) zůstanou zaklesnuty pod normál, s výjimkou lokalit hydraulicky propojených s vodními toky v povodňovém režimu. Zde se ale nejedná o kvalitní vody, pouze o dotace profilu vodou povrchovou, která může pomoci v daném profilu pro zeleň, přírodu, odparem, krajině. Díky i za to. Ale problém kvalitních vodních zdrojů to mnoho neřeší.
6. Jediní, kteří si silně vylepšili bilanci, byli provozovatelé přehrad a nádrží, kteří doplnili svoje zásobní objemy na 100%. Tuto vodu mohou poskytovat dle účelu nádrže, v nadlepšení průtoku, nebo k závlahám, průmyslu, vodárnám, jako surovou vodu. Za peníze. Ano, i s výsledky těch splachů z povodí nad profilem hráze, i se znečištěním.
7. Politici na základě tohoto stavu, kterého si všimla veřejnost, přehodili výhybku, a začínají na téma ochrany před povodní. Jasně, sucho není vidět, mluvme tedy o tom, že nám odtéká fůry vody a musíme ochránit lidi a jejich majetek. Ale - kdy se konečně začnou zabývat tím, PROČ nezasakuje, PROČ teče povodeň, PROČ není v hlubokých profilech podzemní voda, PROČ nahrazují kvalitní vodu podzemní vodou povrchovou, PROČ je zde taková "koncepce" již 30 let ?
8. Nu, a závěrem se vyrojí různí Danešové, Mertani, ... , aby ohlušili to, co odborníci vědí, že pokud bychom brali průměr za období od vzniku světa, nevadila by nám ani kyselina místo deště. Vážení, jste mimo, zkuste trochu přemýšlet, komu tím nahráváte. Přírodě ani vodě ne.
9. Na závěr hydrologického roku si povíme, jak jsme to sucho "vyřešili". Obávám se, a beru v potaz dlouhodobý trend, že opět skončíme srážkovým deficitem, ač jsme si dnes mohli i umýt nohy.
10. O to víc spatřuji potřebu se otázkou nakládání s vodou a srážkami i hospodařením s vodou zabývat. Ty přehrady samy totiž stav nevyřeší. Musí je doprovázet cílevědomá práce v jednotlivých povodích, a tu, zdá se, podle výsledků moc neumíme. Ano, není to jednoduché. Ale mělo by se to umět pochopit.
Nic proti srandě a nadsázce, ale myslím, že tady se jedná o závažnou věc.
Květnový stav : http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/hydro/opzv/rezim/aktualni/HLS_HV_05_2020.gif
se i po nynějších deštích nebude o moc lišit.
<rýpal lesní>
Jiří S
23.6.2020 09:36 Reaguje na rýpal lesníMajka Kletečková
23.6.2020 10:42 Reaguje na rýpal lesníNa krátkou dobu jsme se u povrchových vod dostali do plusu nebo na nulu, ale dlouhodobě jsme ve velkém mínusu. Podzemní vody jsou v obrovském mínusu i po těchto deštích.
Vladimir Mertan
23.6.2020 17:20 Reaguje na rýpal lesníMôj osobný názor je ten, že je dobré urobiť v prírode vodozádržné opatrenia, zmeniť systém hospodárenia na poliach aj v lesoch. Ak sa dá treba vrátiť rieky a potoky do pôvodných korýt, umožniť im meandrovať, vytvárať mokrade. Je treba zrušiť "odkanalizovanie" a odvodnenie krajiny. Zároveň mi ale vadí strašenie 500 ročným suchom, strašenie tým že sucho spôsobila klimatická zmena a nadbytok kysličníka uhličitého. Som proti tomu aby sme sucho riešili elektromobilmi, fotopanelmi, biopalivami a ďalšími nezmyslami.